Zgomot Marsarier...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Marsarier...

    Azi cand am ajuns acasa , ca de obicei la parcare am vrut sa dau cu spatele , mentionez ca strada e intr-o mica panta deci trebuie sa urc putin cu spatele. In timpul debreieri si dupa se aude un scartait ciudat si puternic ceva ca si cum ai scartaie cu creta pe tabla dar foarte repede ca sa zic asa... am scos-o pe liber am m-ai incercat de 2-3ori la fel m-am dus in fata pe drum drept acolo cand dadeam cu spatele nu facea tot timpu dar daca piscam putin frana de mana(adica o puneam putin in sarcina) imediat se auzea...
    Am mai testat putin zgomotu pare ca se aude fix sub schimbator , ca zona , sau cel putin asa pare. Ce naibi are ? E sambata service nema , si sincer imi e frica sa circul...
    Masina e un mcv 1.6 16v din 2007 cu aproximativ 42.000km

    Ca sa fiu si mai explicit cu zgomotul e ca zgomotul acela care se aude la masinile vechi cu distributia uzata doar ca la mine se aude doar la plecarea de pe loc cu spatele...
    Last edited by SoNyKeL; 12 September 2009, 17:15.

    sigpic

  • #2
    se poate auzi din cauza ca fortezi putin marsarierul pt ca tu urci un pic cu spatele ca la o rampa nu panta(panta cobori,rampa urci),zici ca pe drum drept nu iti face,poate numai ajunge valvolina pe sincroane si pinioane si scartaie pt fractiune de secunda,se poate auzi si de la ferodou,daca stii regula cum cupleaza ambreiajul,poate iti scartaie ferodoul discului de ambreiaj pe palaca de presiune,asta se intampla cand motorul e cald iar arcurile discului de ambreiaj se mai inmoaie,e un lucru anormal,dar nu te opreste din calatorii sau drumurile care le doresti a fi facute
    fortezi putin asa cand dai cu spatele?....incearca sa tragi frana de mina si elibereaz-o usor cand incepe sa cupleze ambreiajul,vezi daca mai face si revino cu amanunte
    sigpic
    Poate pentru lume ești o singură personă,dar
    pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google