Zgomot Suspect 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Suspect 1.6 16v

    De ceva timp (in ianuarie am observat, posibil sa fie mai din timp) se aude un zgomot suspect la motor din zona incercuita cu ROSU mai sus. zgomotul e ca un bazait, zumzait de albina ceva de genul asta.

    Masina merge foarte bine, trage bine, consuma normal etc..singura problema e zgomotul ala, dar nu se aude foarte tare, cu capota inchisa nu iti dai seama.

    o alta posibila problema e in zona incercuita cu albastru, sunt ceva urme de ulei. Nu stiu cat de bine se vede in poza, dar e ulei(cred, altceva nu cred ca are ce) si in zona in care se vede cat si langa prima bobina(sper ca bobina e aia si nu incurc )..
    Attached Files
    Last edited by bossake; 23 March 2010, 13:44. Reason: edit
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

  • #2
    "Bazaitul e albina" e de la motorasul pas cu pas (ralanti) ala pe care scrie VDO. La fel a facut si la mine - dupa 2 ani a aparut zgomotul dar in 2-3 luni a disparut. Pata aia de ulei poate sa fie de la buson mai ales daca l-ai desfacut in ultimul timp. La mine transpira putin ulei pe la cele 2 suruburi din dreapta ultimei bobine de inductie. Trebuie mers in service sa le stranga putin (din pacate nu prea am timp).
    Pune mana pe motorasu ala cand merge motorul sa vezi ca o sa dispara zgomotul. MOTORASUL E ALA IN CARE INTRA FISA AIA CU 4 FIRE
    fara linkuri externe

    Comment


    • #3
      zi mersi ca nu se aude lantul de la pinionul de ulei

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google