Zgomot Sesizat In Mers.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Sesizat In Mers.

    De circa 2 saptamani, dupa cateva de minute de mers cu masina sesisez un zgomot metalic ce pare sa provina de la roti. La fiecare rotatie completa a rotilor se aude un zgomot metalic destul de ascutit (frecare metal pe metal) iar pe masura ce acelerez frecventa sunetului creste. Actionez frana si acel sunet dispare si revine dupa 5-10 secunde. Am fost la un service mediocru si au facut o verificare. Totul parea ok din punctul lor de vedere. Ce ar fi sursa zgomotului?

  • #2
    aceeasi chestie pateam eu...acu parca nu mai am...nu stiu ce ar putea fi...se auzea , daca mai tii minte, la biciclete cand era uda janta si atingea la sabotul de la frana...ceva asemanator.. acu o sa fiu atent daca mai face, dar stiu ca atunci cand apasam frana disparea sunetul pt cateva secunde..
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • #3
      poate fi o particula metalica in ,,umplutura,, sabotului de frana dar trebuia sa dispara dupa mai multe actionari ale franei mai bine verifica rulmentii dupa o astfel de iarna cu apa gheata zapada s.a.m.d. se poate intampla sa ai nevoie de rulmenti noi si lasa serviceurile mediocre... ridic amas pe cric scoate-o din viteze si invarte de roata ascula zgomotele si mai ales vezi daca ai joc

      Comment


      • #4
        Am uitat sa mentionez ca am schimbat placutele de frana acum 6000 km la reprezentanta.

        Comment


        • #5
          pe spate,verifica sabotii sa nu cumv sa fie dezlipita garnitura(ferodoul)de pe sabot si pe fata verifica etrierele de frana sa nu fie sarite si placutele sa fie montate cum trebuie

          Comment


          • #6
            Mai nou e evident faptul ca sunetul apare atunci cand virez dreapta. Deci?

            Comment


            • #7
              Am un logan 1.4 si la peste 70km/h se aude un zgomot din cutia de viteze.Masina a fost lovita in roata dreapta fata din lateral.A fost reparata acum 2 ani (2008-schimbat janta,aripa ,far...).Am fost cu masina la reprezentanta si mi-au zis ca zgomotul se aude din cutie si problema vine de la acel accident si trebuie deschisa sa vada ce are, si estimativ reparatia poate sa fie 1000-4000lei in reprezentanta Dacia Timisoara.Voi ce credeti?

              Comment


              • #8
                1.4 berlina sau pick-up?

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google