Zgomot La Viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot La Viteza

    Salut baieti,imi bat capul de 2 zile cu o problema deja stresanta pentru mine,este vorba de un logan 1.4,la o anumita viteza se aude un suierat,pe masura de accelerez si cresc viteza este din ce in ce mai rapid...cand calc ambreiajul dispare,el devine auzibil de la 40km/h in sus. Este ceva de genul "Tf tf tf tf" treptat.Daca nu ati inteles despre ce este vorba incerc sa mai detaliez.

  • #2
    Are legatura cu turatia motorului? Se manifesta la anumit rpm?
    Se aude cumva din difuzoare? (ma gandesc aici la vreun condensator dus si paraziti)...detaliaza.

    Comment


    • #3
      ar fi posibil de la portbagajul de pe masina de la antena....asta in caz ca nu este de la motor sau partea electrica cu boxele de la cas. Mie imi suiera de la antene si portbagajul de pe plafoniera dar nu electronic adica prin difuzoare la o anumita acceleatie iar cand le dau jos nu se mai aude acel suierat. Iar cand calci ambreiajul chiar poate fi de la parte electric...asta-i parerea mea!
      lipsa text

      Comment


      • #4
        sfatul meu este sa mergi la un electrician auto sa verifice instalatia ai putea avea un condensator defect la sistemul de incarcare sau de filtrare al sistemului audio
        sigpic

        Comment


        • #5
          Nu prieteni,nu am portbagaj,nu am probleme la boxe , nici un fel de probleme din cele mentionate de dvs,m-am consulatat cu niste prieteni si am ajuns la concluzie ca zgomotul este de undeva din partea stanga si pare a fii ceva din cutia de viteze de sub motor...pare a lipsi un capacel a unei conducte si la viteza trece aerul pe acolo , dar nu cred ca este vorba de vreun capacel pentru ca la 100km/h se aude destul de tare , iar cand calc ambreiajul dispare subit...in masina se aude pe sub langa parbriz in spatele arcadei cu ceasuri
          PS: nici pori in parbriz nu am ... pentru ca ar trebui sa se auda continuu
          Last edited by sorrin1; 8 February 2010, 21:39.

          Comment


          • #6
            Ai gasit problema?

            Comment


            • #7
              Vezi sa nu fie de la ambreaj.Fiindca deodata ce ai calcat ambreajul si nu se mai aude nimica pe la el trebuie sa fie cv.
              si eu patesc cv de genul dar nu suierat ci un sunet ca de diesel la relanti dupa un drum lung.

              Comment


              • #8
                si eu sunt curios daca ai rezolvat suieratul ala si daca da de la ce era?

                Comment


                • #9
                  Un suierat (de autobuz) este de la cutie, mic dar este, alt suierat mai poate fi de la antena radio, daca e prea ridicata suiera.

                  Comment


                  • #10
                    Si un geam din spate putin deschis provoaca un suierat ciudat care se aude de la o viteza de 60-70 km/h in plus.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google