Zgomot dubios la peste 3200 turatii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    ai incercat tu? daca merge, atunci zi-ne si noua ce model de tampoane ai pus. sigur sunt colegi care vor face "miscarea" ca sa scape de zgomote.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #32
      Eu cred ca de sunete metalice scapi daca iti bagi un ulei foarte bun.(Mobil1,Castrol etc)

      Comment


      • #33
        Nu sunt sigur daca bagi un ulei mai scump sa dispara cu totul acel sunet dar incercarea moarte nu are .

        Comment


        • #34
          ai incercat tu? daca merge, atunci zi-ne si noua ce model de tampoane ai pus. sigur s

          Da am fost cu masina unui prieten la alt prieten de al nostru binenteles mechanic din tata in fiu si a dat verdictul schimbam tampoanele
          In si pe suspensile pendulare din poza sunt asa zisele tampoane motor
          Am atasat si lista cu preturi a tampoanelor motor dacia.
          Nu ma intrebati ca nu stiu mai extact dar daca vorbiti cu mechanici sigur va vor ajuta sau daca nu cei de la magazinul de pise.
          Pareri dupa schimbare loganul nu mai are sunetul ala de tacanit de la 2900 in sus ci un sunet mai infundat spre sport la relanti nu mai tremura cand se incalzeste motorul ce mai,e adevaratul logan
          P.s-Prietenul imi spune dupa test "Am scapat de un ac infipt in inima"
          Attached Files

          Comment


          • #35
            Nu stiu sigur daca o fii din tampoanele motorului,dar mai mult ca sigur daca nu te-ai dat in ea si nu ai sarit de 3000 de ture,cand incepi si ii dai,ai senzatia ca iti iese motorul prin capota.Cam asta cred eu sa fie,se poate si de la tampoane,dar mai mult ca sigur din cauza ca s-a mers subturat cu ea

            Comment


            • #36
              Nu stiu sigur daca o fii din tampoanele motorului,dar mai mult ca sigur daca nu te-ai

              Credema cu masina prietenul meu nu a mers niciodata subturat si din contra schimba vitezele cand era mai calm pe la 3200-3500 si cand era mai nervos 5500-6000 dar sunetul ia aparut din spusele lui ca a facut un pic de macadam pe la tara ,si crede ca sa bulit ceva dar de unde erau chetile alea de tampoane motor.
              P.s-O f*ti o f*ti dar i mai vine si ciclu-Zise mechanicul

              Despre ulei nici vorba si el si eu bogam mobil 5w30 esp formula.Dar cam atat cu uleiu ca ne vor bodogani oameni ca vorbim de ulei si nu de zgomote ciudate motor
              Last edited by bursukul; 3 March 2009, 03:17. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #37
                Deci eu am masina asta de 2 mii de km,restul de 56 de mii nu stiu cum a fost condusa,dar subturata clar,pai la daca ajungeam la 3000 de ture trepida pedala ca draq,la acceleratie ma refer,si acum dupa putina forja,urca mult mai repede in turatie si nu mai e zgomotul acelasi,si pedala se apasa ca in branza,ca sa zic asa,nu mai simti ca se opune,la mine asta a fost,acum nu stiu,uleiul pe care folosesc e aral bluetronic 5 w 40.

                Comment


                • #38
                  Hai ca iti spun acuma ceva ca sa intelegi cam cum sta treaba sper sa fiu pe inteles.Loganurile pe partea stanga motor cum te uiti la el are pisa numita "tampon HIDROELASTIC "-insemnind ca are un ulei in el nu stiu ca daca megi cu masina subturat mai greu se uzeaza sau se sparge dar strici alte piese din motor stiu ca mersul subturat este daunator motorului dar daca circuli prin bucuresti cu viteza sa prinzi stopul pe verde intri in intersectie si iti iei niste sine de tranvai sub roti binenteles in intersectile intersectate cu linile de tranvai dar nu mai spun sunt zone unde sunt si cai ferate industriale + gropile,tot felul de denivelari sau cum prietenul meu a facut macadam pe la tara gansestete ce viata are tamponul ala ?

                  Apropo Seba se apuca cineva de schimbat tampoane motor vreau sa vad si impresi cum se mai aud motoarele.
                  Last edited by Seba; 5 March 2009, 23:30. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #39
                    Salut baieti !
                    Am avut si eu un zgomot d'asta parazit la motor, ca un fel de vibratie sau gajait asa, care se manifesta la accelerari mai puternice, decelerari si frana motor sau cand era rece motoru si mai vibra asa la inceput si era de la carcasa filtrului de aer. Daca va uitati atent, o sa observati ca are ceva joc carcasa aia si in anumite conditii incepe sa vibreze, sau cel putin asa era la mine.
                    Eu am observat treaba asta cand eram sprijinit cu coatele pe carcasa si incercam sa ma benoclez prin spatele motorului si brusc nu a mai facut zgomot...am tras de carcasa si am vazut ca avea
                    joc. Treaba e ca suruburile sunt stranse la maxim, dar e un joc acolo chiar din fabrica si in timp se mai accentueaza. Eu am bagat niste saibe deasubra mansoanelor de cauciuc de acolo si acum nu mai are joc deloc si implicit nici nu mai am zgomotul ala de care ziceam si de care cred ca ziceti si voi. De asemenea, verificati daca nu cumva cablul de acceleratie bate de ceva pe acolo gen carcasa filtrului, sau capacul de la culbutori sau deasupra la baterie unde se prinde pe
                    calculator.
                    Heh, un amic cu Logan de 1.6 avea tot asa un zgomot la motor, dar facea mai grav decat la mine...mai grav, dar si mai 'frumos' asa in acelasi timp...pe unde trecea, se uitau toti dupa masina, credeau ca are toba sport sau ceva.
                    La momentul respectiv nu ne-am dat seama de la ce face si nici in service nu a dus-o, dar dupa ce am vazut la mine care e treaba, am zis sa facem si la el acelasi lucru si cand colo el nu avea din fabrica (!!!) surubu din stanga sus la carcasa...a tinut ea cat a tinut de noua, dar dupa vreo 6 luni aparuse zgomotul asta "racing".
                    Keyboard error or no keyboard present.
                    Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                    Comment


                    • #40
                      si la mine a aparut un zgomot ciudat. cum trec de 60km/h cum incepe sa se auda un bazait, la 60 mai profund si se ascute ca intensitate cu cresterea vitezei. parca e autobuz. se manifesta destul de zgomotos si in frana de motor, se aude si cand e scoasa din viteza la peste 60, deci nu e de la motor. cred ca am un joc pe undeva la vreo componenta ce intra in contact direct cu "vantul" (scutul motor, ceva de pe la spoilerul fata...). maine sper sa ajung cu ea la doctor.
                      Ratacit in spatiu...

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google