Cum Aflu Ce Norma De Poluare Am?EURO Cat?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Aflu Ce Norma De Poluare Am?EURO Cat?

    Salutare
    Am un Logan Ambition din 2006,1.4MPi si nu stiu ce euro are(masina a fost fabricata in martie 06).Am inteles de la un amic ca pe langa distributia care trebuie schimbata la 60000km mai trebuie schimbata inca o piesa la axu cu came,asta daca masina e EURO 4.
    Imi cer scuze daca a mai fost pusa aceasta intrebare,dar am cautat de mi-au iesit ochii si nu am gasit.
    Multumesc.
    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
    My ride

  • #2
    1. In talonul masinii, unde scrie numar de omologare, (la sfarsit) scrie norma de poluare E 3 sau E4.
    2. Cu piesa de la axul cu came sunt complet in ceata.E prima data cand aud asa ceva.
    Last edited by madi; 15 October 2010, 13:37.

    Comment


    • #3
      Gata,am gasit,multumesc mult :d.E un mare E3.
      si pt mine a fost prima oara cand am auzit lucrul ala..dar nu stiu daca e adevarat sau nu,nu am avut unde sa verific informatia
      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
      My ride

      Comment


      • #4
        Salut.
        Pina in 2006(si decembrie) sunt Euro 3
        Dupa 2007 sunt euro 4
        Numai bine.
        ps:si 1,2 16v din 2010 sunt euro 5
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #5
          Salut.
          Pina in 2006(si decembrie) sunt Euro 3
          Dupa 2007 sunt euro 4
          Numai bine.
          ps:si 1,2 16v din 2010 sunt euro 5


          Buburuza mea e decembrie 2006 , cum se face ca e E4 ?!!
          Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

          Comment


          • #6
            e foarte ambigua treaba!. in principiu la Dacia dupa septembrie 2006 TOATE motorizarile produse au fost euro4. Dar ce te faci daca cineva cumpara o masina in decembrie 2006 si ia una care e pe stoc si a fost produsa in iulie cand inca erau euro3 .

            pe scurt, conteaza cand a fost produsa masina nu cand a fost cumparata. tot ce s-a produs dupa septembrie 2006 sunt euro4. sper ca am lamurit pe toata lumea, bafta
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • #7
              Oaaaaauu...Ambition 1.4 !!!
              Vreau si eu un d'asta !
              Keyboard error or no keyboard present.
              Press F1 to continue or DEL to enter setup...

              Comment


              • #8
                Pai singura diferenta dintre laureate plus si ambition ,e motorul si jantele de tabla. Am laureate Plus si pe usa dreapa fata scrie Ambition.

                Comment


                • #9
                  Pai singura diferenta dintre laureate plus si ambition ,e motorul si jantele de tabla. Am laureate Plus si pe usa dreapa fata scrie Ambition.
                  Tot laureat plus am si tot asa scrie pe usa dreapta fata . Posibil tapiteria sa difere.
                  Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                  Comment


                  • #10
                    Din cate stiu eu nu a existat norma euro 3 pe Logan. Toate au fost euro 4.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by madi View Post
                      Pai singura diferenta dintre laureate plus si ambition ,e motorul si jantele de tabla. Am laureate Plus si pe usa dreapa fata scrie Ambition.

                      Asa e si la mine.Greu greu cand cumperi masini SH.M-am uitat recent pe facturile de la masina,si acolo scrie mare si clar:Laureate Plus.
                      Nu inteleg de ce pun abtibilduri cu Ambition cand masina nu e Ambition.

                      Originally posted by bear_mc View Post
                      Din cate stiu eu nu a existat norma euro 3 pe Logan. Toate au fost euro 4.

                      Se pare ca nu toate sunt E4.A mea e E3(se poate verifica in cartea masinii la seria de identificare daca nu ma insel,la sfarsit) si nu am de ce sa imi fac probleme.
                      Treaba cu septembrie 2006 e cat se poate de adevarata.
                      Last edited by Punk; 4 November 2010, 16:17. Reason: Automerged Doublepost
                      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                      My ride

                      Comment


                      • #12
                        este pe varianta AMBITION motorizare de 1.4? asta nu stiam... sunt si eu posesor de ambitie d`asta ). Toti se uita ca prostii dupa manivela de la geamuri(spate) si nu o gasesc.... dar nici butoanele nu prea le gasesc )

                        P.S.: pana acu am trait cu impresia ca am masina Euro4 sa aflu azi ca ii Euro3... asa ceva
                        Last edited by BIG; 4 November 2010, 16:48.
                        "cati santeti?!?"

                        Comment


                        • #13
                          Pai scoate de pe un Ambition jantele de aliaj , pune un motor de 1.4 si ai un Laureate Plus cu abtibild de ambition pe usa.Asta e singura diferenta.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by bear_mc View Post
                            Din cate stiu eu nu a existat norma euro 3 pe Logan. Toate au fost euro 4.
                            Am eu euro 3, deci se poate. Iulie 2005 productie. Ultimele 2 caractere ale numarului de identificare te vor lamuri: E3, E4 sau E5.
                            Last edited by mr.K; 4 November 2010, 16:59.

                            Comment


                            • #15
                              M-am uitat si eu in talon la masina mea la sfarsitul nr de identificare si scrie E3. Cam dubioasa treaba. Eu stiam ca toate motoarele de la logan mai ales cele pe benzina au fost euro 4 de la inceput, numai cele diesel au fost euro 3 si au fost inlocuite prin 2007 daca nu ma insel.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google