Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OK, nicio problema, bine ca s-a clarificat.

    Asa este, eu am configurat un Sandero Stepway 0,9 TCe cu Easy R, am copiat si apoi am lipit linkul aici si se deschide cu Dieselul, nu stiu din ce cauza.
    Configurati singuri pe dacia. fr un Sandero Stepway si o sa vedeti acolo ca se poate. EDC nu se mai comercializeaza cu Dieselul la Duster.

    M-am lamurit. Clic pe link asteptati un pic, apoi clic Retour, Motorisation, apoi alegeti ce doriti la cutia de viteze fie cu Diesel fie cu benzina.
    Cat timp Easy-R asta nu este altceva decat exact o cutie manuala obisnuita la care s-au adaptat cateva elemente de automatizare, nu vad de ce-ar avea probleme cu poluarea.
    Dieselul da, a fost modificat si a primit AdBlue. Se pare ca si 0,9 TCe a primit unele modificari. Daca totusi din septembrie incolo o sa dispara complet Easy-R din oferta o sa fie pur si simplu din cauza de norme (sau acesta ar putea fi alibiul perfect al Renault sa sa-l mai comercializeze) si o sa se intample pe toate pietele europene si nu selectiv.

    Om trai si om vedea!
    Last edited by gabrieln1960; 18 August 2018, 12:22. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • S Stepway din pacate cred ca ai dreptate, eu am presimtirea ca se va ajunge la chestia cu instanta. Cred ca o sa ajungem sa facem o organizatie a celor cu probleme pacaliti de Dacia. Am putea sa incepem sa ne organizam de pe acum, petitii, semnaturi, reclamatii in grup, etc.
      Oare colegul Valderama ce a mai facut, el era parca la al 3-lea schimb de kit ambreiaj ?
      Last edited by C.Mike; 18 August 2018, 12:48.

      Comment


      • @gabrieln1960 Din septembrie se va mai comercializa doar Easy R 0.9 TCE care se va incadra in norme cu adblue; am vb recent la Dacia. In viitor cand vor face modificarile necesare pt incadrare in norme vor reintroduce si pe diesel robotizata/automata.
        @C.Mike Noi tinem aici legatura si in functie de cum vor evolua lucrurile colaboram iti dai seama daca voi mai tine masina; oricum cine care au probleme este bine sa se tina de capul lor/sa faca ceva scris catre dacia colectiv cu intentie pe care le au daca deja au ajuns la kitul 2 de ambreiaj si se comporta la fel dupa update si mai stiu eu ce fac aia.

        Comment


        • Originally posted by S Stepway View Post
          @gabrieln1960 Din septembrie se va mai comercializa doar Easy R 0.9 TCE care se va incadra in norme cu adblue;
          Poti sa detaliezi un pic fraza de mai sus? Adblue la motor pe benzina?

          Comment


          • Pot modifica mașina sa o trec de pe easy r pe cutie manuala? Cred că ar fi niste costuri foarte mari.

            Comment


            • Poate ca nu am fost suficient de clar. Nu cred ca Easy-R este problema in ceea ce priveste noile norme ci motorul 1,5 DCi. Acesta va suferi o serie de modificari si va primi AdBlue. Benzinarul nu are nicio treaba cu AdBlue.
              Pana la acest moment un singur lucru este clar. "Noul" 1,5 Diesel nu va mai primi, cel putin o perioada, cutia cu dublu ambreiaj la modelul Duster. Din punct de vedere tehnic nu am nici cea mai mica idee de ce nu se pot "imperechea" cele doua. Eu nu am citit nicaieri ca se va scoate si Easy-R de pe Diesel. Poate se va scoate, poate nu, vom vedea, nu pun prea mare pret pe spusele dealerilor Dacia.
              Intre EDC si Easy-R nu exista practic nicio asemanare decat doar daca tinem cont ca nu au pedala de ambreiaj. In rest sunt absolut diferite.
              Este posibil ca si 0,9 TCe sa sufere mici modificari si vom vedea in curand daca va fi sau nu compatibil cu robotizata, la acest moment neexistand absolut nicio pozitie oficiala de la producator de care eu cel putin sa am cunostinta.

              In schimb, in Rusia, va fi produsa si comercializata o serie limitata Renault Logan Stepway cu motor 1,6 benzina si CVT. Asta este masina pe care tare curios as fi sa o conduc. In plus, se pare ca va avea jante diferite de ce este la noi dar care s-ar potrivi la fix. Asa ca aviz amatorilor, le puteti cumpara din Rusia in curand. Mai sunt si alte diferente dar nu este subiect pentru ce se discuta aici si oricum sunt doar pentru rusnaci.

              Comment


              • Aici am gasit un link despre logan Stepway. Daca era cand am comandat eu masina disponibil MCV stepway clar comandam, imi place cum arata. Nu știu dacă puteam comanda cu Easy-R, nu am vrut sa mai verific diferența de preț si altele dupa ce am luat mașina pentru a nu îmi face sânge rău degeaba. Aici un link cu Logan Stepway, sper sa nu supar pe cineva ca am dat link-ul dar arată interesant (desigur are grila de Renault insa ne putem inchipui cum va arata la noi, nu vad in schimb poze cu spatele https://www.auto-bild.ro/stiri/logan...al-145516.html

                Transmisia CVT e ceva ce as vrea sa incerc.

                Comment


                • @DannyMC M-am exprimat eu gresit, @gabrieln1960 a descris in detaliu cu mentiunea ca cei de la Dacia mi-au zis ca nu se mai poate da comanda cu EDC sau ESY R diesel cel putin momentan pentru ca nu se incadreaza in noile norme care impun si adaugare de rezervor special adblue care va ridica si pretul masinii respective.
                  Acum nu stiu daca nu ne incadreaza pentru ca rematul impune anumite norme pentru care ofera vouchere sau nu se incadreaza in urma noilor reglementari europene; eu am intrebat ca idee daca se poate sau nu comanda stiind de noile modificari.

                  Comment


                  • Apropo de ce spuneai, pana la urma am gasit o fisa valabila din august si intr-adevar, cel putin la Sandero Stepway, nu mai apare Easy R pe blue dCi 95, ramanand pe 0,9 TCe. Diferenta de pret dintre Diesel si benzinar este acum de 1.900 euro.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Consumuri si emisii vechi si noi la 0,9 TCe.
                      Oare cat de mare a fost diferenta de emisii la Diesel de a trebuit sa le puna AdBlue?
                      Attached Files

                      Comment


                      • 122g avea H4B400 euro5
                        Attached Files
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Adblue se pune pentru a reduce NOX și alte gaze considerate cu risc pentru sănătatea oamenilor, deoarece emisiile CO2 la diesel sunt mult mai mici în prezent decât la benzina.

                          Comment


                          • Corect, dar intrebarea ramane valabila si pentru NOx: cat au fost inainte, cu NOx Trap si cat sunt acum, cu SCR si dispozitiv AdBlue?

                            Comment


                            • Cred ca aris86 are dreptate cu adblue si NOX. Despre NOX nu stiu, dar la mine am emisii CO2 98 g/km. Asa cum a spus si el sunt mai mici ca la benzina.
                              Nu am informatii despre noile valori.

                              Comment


                              • Ca sunt mai mici ca la benzina se stie. Pe langa Rabla se mai primea o suma suplimentare la Diesel pentru ca era sub 100 din cate imi aduc aminte. Eu sunt curios doar cat sunt acum pentru ca la benzinar vad ca noile valori sunt sensibil mai mari.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google