Durata De Viata !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cred ca dieselurile deaia nu par fiabile pentru uni care merg pe ideea ca niste consumabile ceva mai scumpe nu neaaparat sunt si bune, însă cam asa e la dci, daca pui lucrurile de calitate, dar mai ales combustibil bun, nu inteleg de ce s-ar strica. Ii dai cei trebuie, iti oferă ce-ti doresti. Reviziile la fel i le fac si eu tot acasa, singurel. Oricum un Logan dci mi se pare mult mai usor de intretinut fata de ford focus tdci, care a devenit acum vad ca o masina foarte popular la noi in tara, omu prefera sa dea 3mii pe un Ford cu "120k"km, real 300k km, decât sa-si cumpere un Logan cu 70-80k km, ca cică e ford si ca ford e bun, dar la 300k numai e la fel de bun.

    Comment


    • #32
      Bine zis Marius, toata lumea merge pe premiza asta logan cu 60-70km nu cumpara si iau masini care au mii de km bmw,ford etc...Dar ei inca nu stiu ca masina cu putini km are o durata mai mare de viata decat alea cu 500k km...
      Last edited by 77sky; 30 September 2016, 18:27.

      Comment


      • #33
        Asta nu este adevarat. VW Touran, fost taxi in DE , cumparat la 760.000km 2.0tdi dsg , 3200euro a costat masina , echipare de varf inclusiv modul satelit, navigatie mare, piele, trapa, climatronic, piele, frigider etc etc. Ce sa va zic, din 2009 pana in 2014 masina a rulat in Romania doar (NU "decat") cu revizii la pbv Ploiesti. Si a rulat nu a stat degeaba nici o zi. A facut curse de Otopeni-Timisoara, Timisoara-Constanta etc. Nu a avut nici o problema, masina si in prezent functioneaza foarte bine la un centru privat din Galati ca masina de dializa. Deci daca cumperi o masina cu reviziile si consumabilele la zi nu ai absolut nici o problema. Nr de km nu este relevant, cel putin nu in Germania/Olanda/Spania.
        Last edited by 77sky; 30 September 2016, 18:29.

        Comment


        • #34
          Sa updatam putin statusul la "durata de viata"
          Logan-ul meu Kiss FM 85CP 1.5dci a ajuns la 90.000 km (si 8ani 1/2) cam pe 15 septembrie.
          In afara de pivoti si consumabile nu am schimbat nimic.
          Rugina ... nu inca cel putin eu nu am vazut (2009-2013 parcare acoperita, 2013-2016 parcare subterana).
          Nu prea folosesc masina in ultimul timp (8000km/an -cam 99% din timp e parcata) dar sunt multumit de cum merge.
          Inca rulez cu 120-130km/h pe autostrada si nu ma feresc sa accelerez la 3000 RPM.
          Consum ~4.5 l/100km in afara la 90-100km/h (~6l/120-130km/h) iar in oras (Bucuresti) 6-7 l (oricum foarte rar si nu la ore de varf).
          Ca valoare de piata am inteles ca mai mult de 3000 EUR oricum nu mai am sanse sa iau dar planuiesc sa o conduc pana ii cad rotile (drive it into the ground cum spun americanii).
          Overall sunt multumit de achizitie si planuiesc sa trec la un Logan 0.9 TCE cu easy-r la uirmatoarea masina (in 5-10 ani). Posibil sa imi permit si ceva mai scump dar traind in Romania si cu drumurile astea nu cred ca merita ..
          Costuri totale .. 180-200 motorina/luna + 2000 RON o revizie anuala (de curand am schimbat cauciucuri, distributie, placute,discuri si pivoti)
          Ce regret :Ca nu am montat senzori de parcare dar nu e timpul trecut.

          PS: Diesel-ul s-a dovedit o idee proasta .In afara de cuplu(200NM) nu a iesit nimic bun din asta
          PS2: Ultima rata am platit-o prin 2010 deci nu mai ma streseaza banca si nu intentionez sa mai am nevoie de credit la urmatoarea masina .
          Last edited by MihaiCL1981; 30 September 2016, 00:32.

          Comment


          • #35
            Quick update (2018)
            Masina tocmai a facut 10 ani (fac si ITP in curand).
            Am inceput sa merg foarte des cu ea in Bucuresti. Consumul evident crescut.
            Jante indoite de la gropi .. In rest cu toata iarna s-a descurcat ok (indiferent de vremea de afara).
            Nu prea am mari plangeri . 102.000 km in care nu prea a vazut nimic decat consumabile. Computerul de bord indica consum 5.6 l/100 km probabil 6l reali.
            Probabil ca va trebui putin alergata prin afara orasului ca nu prea am depasit 2000 rpm de ceva timp.
            Presupun ca daca nu pic ITP-ul (si nu prea am de ce) mai pot astepta 5 ani lejer pana la urmatoarea masina .

            Comment


            • #36
              la rulajul asta si tico pare masina fiabila. pt un diesel, 100000km ar trebui sa fie perioada de rodaj sa te astepti la ceva bucse si capeti de bara, in rest, nu prea are ce sa se strice la kilometrii astia. as paria si eu ca tne inca 5 ani cu costuri decente, asta daca nu da rugina in ea.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #37
                Că sa ne descrețim un pic frunțile dar și să fac o glumă nesărat de seacă, însă pe placul cârcotașilor de pe forum care nu dau doi bani pe Logan...

                ...anunț solemn că Loganul meu tocmai a împlinit 3 săptămâni și două zile!

                Și surpriză, fraților!!! Încă mai merge!

                *pamflet (dar vârsta este reală)
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • #38
                  Cand face o luna, dai petrecere?

                  Al meu Logan face 13 ani si inca merge (ma rog, mai mult sta acum, dar functioneaza).

                  Comment


                  • #39
                    Când face o lună?

                    Atunci cred că o să-i serbez majoratul la restaurant!
                    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                    Comment


                    • #40
                      vezi sa nu fie restaurant fite, ca ajungi sa platesti mai mult nota decat face masina
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #41
                        No way!

                        Prin decembrie m-a rugat un prieten să-l ajut cu aparatul foto la fii-său la majorat. Nu vrei să știi cât a lăsat ăla la masă după o gașcă de vreo 25 de băieți, 12-13 fete și vreo 8 adulți.

                        Cu banii ăia, așa cum i-am spus, mai bine îi făcea nuntă sau îi lua mașină cu 7-8 ani vechime...
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • #42
                          Bine si prostia e in floare in Romania. Eu stiu pe unul care a facut credit pt majoratul odraslei. Cand esti venit din fundul judetului la oras este absolut normal sa fii prostul de serviciu. Daca te mai uiti si la nuntile regale sau mai rau, la nuntile cu prosti promovate de Antena 3 si Protv, clar ca vinzi tot ce ai, sa moara dujmanii.

                          Comment


                          • #43
                            Hmm ..
                            Deci 105.000 km si un senzor defect cica la filtrul de motorina.
                            Merge ok.
                            Consumul oribil pe traseul Titan-Pipera (am vazut 8.6).
                            Nu prea am probleme in rest .. na poate amortizoare si alte consumabile de schimbat.

                            PS upa un weekend petrecut cu BMW i3 de la BCR eGo mi se pare preistoric Loganul (si toate masinile cu motor termic). Foarte probabil sa trec la ceva electric (Renault Zoe,Nissan Leaf) soonish. Confortul de a folosi o pedala in loc de 3 e mare.

                            Comment


                            • #44
                              Fostul meu Logan are acum 10 ani si aprox. 150 000 km.
                              Tehnic este perfect.
                              Estetic arata de nota 6-7.
                              L-a prins o grindina si toata tabla e ondulata.

                              Interiorul e perfect, fara greieri.
                              Una peste alta rezista bine pentru o masina ieftina.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • #45
                                Fara greieri?
                                Exista Logan fara greieri?

                                Eu l-am umplut de bureti pe al meu si iarna, cateodata, cat mai trage cate un concert de scartaieli.
                                MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google