Recomandare Service Pentru Schimb Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomandare Service Pentru Schimb Distributie

    Vă salut!

    În primul rând, îmi cer scuze dacă era ceva asemănător deschis, eu am citit thread-urile pe Galați și nu am văzut.

    Mașina 1.5dci (fără AC) are aproximativ 68000km la bord -> schimbul distribuției. (în Galați sau Brăila)

    Până acum toate operațiile (schimb ulei, filtre) au fost făcute la Iatsa.
    Auzisem totuși un zvon că la Brăila (după dig) ar avea prețuri mai mici.
    Voi ce știți? Unde găsesc prețuri mai "de criză"?

    p.s: fiind un ansamblu important, aș vrea să fac schimbul undeva unde mi-ar da și o garanție pe lucrare/piese. Am mai avut o experiență cu un filtru de motorină luat de la Popescu (original) care după schimb, avea tot timpul (perioadă de 3 zile) motorină deasupra, și când am fost la Iatsa mi-au spus ca e filtru făcătură, nu e vina lor (deși ulterior au reușit să rezolve problema).

    Vă mulțumesc!
    Succesul nu e determinat de ceea ce obţii când ajungi la destinaţie, ci de ceea ce devii de-a lungul drumului. [Zig Ziglar]

  • #2
    Ca recomandare: Nalba sau Apan. Le cunosc pe amandoua si stiu ca daca tii neaparat (si actionezi ca atare), la astea doua, poti sa primesti un serviciu de calitate. Oricum, service-ul sa fie musai autorizat de Dacia. Asta daca vrei calitate garantata, atat cat poate garanta un service romanesc o lucrare! .
    Cat despre preturi, simplu: te duci la fiecare in parte si ceri oferta de pret, compari si gata. Bani sa ai!
    Apropos, sa tii cont ca la schimbarea distributiei sunt cateva aspecte importante de care trebuie sa tii cont:
    - distributia propriu-zisa
    - kitul de accesorii
    - pompa de apa
    Functie de inlocuirea sau nu a acestor componente, preturile pot varia mult de la un service la altul. La fel, daca mai schimbi si ulei, filtre, etc.
    Succes si sa ne tii la curent!

    Comment


    • #3
      SiC 41 de ce nu ai fost multumit de serviciile de la IATSA daca tot ai facut reviziile acolo? preturile la piese sint peste tot la fel in reteaua DACIA doar difera pretul la manopera

      Comment


      • #4
        ms gl_mmm, sigur dupa ce voi termina voi anunta ce si cum. (nu știu exact dacă săptămâna asta, ori cealaltă, oricum când rezolv problema postez ;) )

        La Iatsa am schimbat un filtru ulei+ulei, si filtru de motorina (de 2 ori). Am fost mulțumit de modul în care am fost tratat, nu pot să spun că nu știu să își facă munca sau chestii de genul (mai ales că eu nu cunosc așa multe). Doar că am avut experiența aceea neplăcută si domnul mecanic mi-a spus că e de la filtrul cumpărat de mine (după ce m-a întrebat dacă l-am luat de la ei) și totuși după ce a desfăcut a doua oară și a verificat totul pe acolo se rezolvase problema (nu mai era baltă deasupra filtrului) cu același filtru catalogat făcătură anterior.

        Nu am blamat, doar că mi s-a părut ciudat. Oricum am apreciat faptul că au verificat iar fără bătăi de cap sau alte taxe.
        Succesul nu e determinat de ceea ce obţii când ajungi la destinaţie, ci de ceea ce devii de-a lungul drumului. [Zig Ziglar]

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google