Cum Sa Iti Pui Lumina In Torpedou

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Sa Iti Pui Lumina In Torpedou

    in acest weekend mam hotarat sa pun lumina in cutia de acte deoarece nu a avut asa ceva montat din fabrica

    am folosit(materiale):
    -o banda flexibila cu 6 Led-uri albe
    -aprox 1m conductor inpartit in doua , pt plus si minus
    -un contactor
    -bagheta silicon
    -fludor + pasta
    -banda izolatoare

    scule folosite:
    -surubelnita cruce
    -pistol de lipit
    -masina de gaurit
    -cutter

    am procedat:
    -am desfacur capacul torpedoului(cele 5 suruburi de pe interiorul usii )
    -am separat usa de capacul exterior
    -am lucrat doar pe partea interioara a usii care iese efectiv cand desfaci suruburile, partea din exterior(cea cu manerul ramanand atasata de bord)
    -am insemnat si gaurit capacul in locul stabilit pt Led-uri
    -am fixat bagheta cu silicon incalzit cu pistolul de lipit
    -am fixat firele pe balamaua din stanga(dinspre volan)
    -firul de plus legat la butonul de inchis/deschis usi
    -masa luata de pe caroserie si trecuta prin contactor(nu am avut contactor original asa ca am folosi unul din comert)
    -sa montat usa pe capac si totul functioneaza perfect

    timp de lucru aproximativ 1,5ore, rabdare si tutun
    lumina e foarte buna se vede bine in torpedou cu exceptia faptului ca daca pui ceva pe usa obturezi lumina, dar la mine nu e cazul
    Attached Files

  • #2
    sa-l ajuti si pe colegu http://www.loganclub.ro/forum/lumina...do-t41120.html

    Comment


    • #3
      sa pui niste poze cum se vede seara

      Comment


      • #4
        Eu mi-am luat o lampa de portbagaj (care este identica cu cea de torpedo), am pus un bec (SMD), am montat un contactor de torpedo, am tras un fir de pe plus continuu de la UCH si un fir la masa in satele ceasurilor si acum am lumina si cand sunt scoase cheile din contact.
        Costuri:
        25lei lampa
        10lei becul
        10lei contactul
        10lei conductori papuci izolatie termonustiucum (cea care se strange la caldura)
        Attached Files
        My ride

        Comment


        • #5
          si la mine functioneaza fara contact pus sau faruri/pozitii aprinse

          la mine investitia a fost in jur de 10lei(pt ca am avut tot ce era nevoie prin casa)
          acuma mia ramas doar sa cumpar contactorul original si sa astup gaura pt lampa originala
          nu am optat pentru acea lampa dedicata pt ca dupa parerea mea prin pozitia ei nu prea ajuta sa vezi mare lucru daca ai multe chestii acolo

          Comment


          • #6
            si eu vreau sa ma apuc sa pun lumina ... ca seara este foarte nasol sa gasesti ceva mic pe acolo...multumesc pentru informatii baieti ..

            Comment


            • #7
              Foarte bun tutorialul,iti multumim pentru ca pe langa munca depusa, ne-ai si zis cum ai facut.
              Totusi pentru incepatori ca mine, ce inseamna,practic : masa luata de pe caroserie si trecuta prin contactor?
              Banuiesc ca masa este minusul. Si in rest ce inseamna?
              Last edited by Raoulemilian; 9 April 2012, 22:37.

              Comment


              • #8
                ms raoulemilian
                "masa" e minusul conectat la caroserie iar firul de minus se intrerupe printrun contactor care inchide sau deschide circuitul electric pentru ca lampa sa se aprinda doar cand deschizi usa si de preferat ar fi sa iei + permanent(nu de la pozitii sau contact) pt a avea tot timpul lumina acolo
                si pt siguranta pozi pune si o siguranta de putere mica(asta in cazul nu esti sigur pe ce faci si sa nu ai surprize neplacute)
                sper sa reusesti, daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie

                Comment


                • #9
                  Eu am un Logan 2 Laureate din 09.2013 si nu are lumina in torpedo. Crezi ca as putea sa fac un circuit asemanator si la mine? (este foarte suparatoare lipsa luminii...)
                  Last edited by IancuMIC; 15 February 2014, 21:48.

                  Comment


                  • #10
                    Salut, cu siguranta poti sa montezi si tu lumina in torpedo..principiul de functionare este acelasi, tot curent foloseste si logan 2 pentru a alimenta iluminarea, doar trebuie sa vezi de pe ce fire poti lua 12v si de preferat sa pui banda cu leduri ca sa lumineze frumos si bine si apoi sa vezi pe unde poti pune un intrerupator ca sa se stinga lumina acolo cand inchizi usa torpedoului. Ca sa iei 12v poti lua de undeva de la butoane si atunci vei avea lumina doar la punerea pozitiilor sau de undeva unde ai 12v permanent, masori si tu cu multimetrul si vezi ce solutii alegi. Daca te hotarasti sa realizezi lucrarea sa ne spui si noua cum ai facut

                    Comment


                    • #11
                      @Skoda Octavia ... eu zic cat e in garantie, sa lasi modificarile de genu pe partea electrica pentru ca poti avea probleme
                      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                      Comment


                      • #12
                        Logan 2 nu are lampa in torpedo, indiferent de nivelul de echipare. eu am lampa pusa din fabrica, dar am ales sa o alimentez de la + permanent de la radio-cd, astfel incat sa am lumina indiferent daca am sau nu pozitiile aprinse
                        Stock is boring...
                        My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                        Comment


                        • #13
                          Pentru skoda-octavia, uite ceva care te poate interesa.. e usor si simplu aici- http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=230 si aici- http://www.loganclub.ro/forum/vand_l...do-t40171.html

                          Comment


                          • #14
                            Eu am luat din Hornbach o lampa cu o baterie AA si senzor de miscare, la vre-o 40 lei. Am pus-o pe usa torpedoului astfel ca "vede" miscare la fiecare deschidere. Ramane aprinsa 20 sec.

                            Inainte aveam de gand sa cumpar asta, dar nu am ajuns prin Dedeman: http://www.dedeman.ro/ro/electrice/c...tic-41658.html

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google