Cum Vopsim Elementele Din Plastic?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Vopsim Elementele Din Plastic?

    Ce pasi trebuie urmati pentru a vopsii elementele de plastic ale masinii atat la interior cat si la exterior?Am cautat dar nu am gasit nimic concret.

  • #2
    degresat bine bine+smirghel+2-3 straturi de primer pentru plastic si 3-4 straturi de vopsea, + optional lac.
    MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

    Logan din Bicaz (Neamt)

    Comment


    • #3
      Ce fel de smirghel ?Ce granulatie?

      Comment


      • #4
        prima data iei un smirghel cu o granulatie mai mare,apoi unul cu granulatie mai mica, de 250, dar foloseste si apa la aceasta etapa!!

        P.s: de curiozitate:ce vrei sa vopsesti??
        MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

        Logan din Bicaz (Neamt)

        Comment


        • #5
          Acum vreau sa vopsesc aeratoarele si consola centrala si ma gandeam la bandouri si manere usi.

          Comment


          • #6
            nu pot decat sa-ti urez bafta!! numai sa ai grija cum pui la uscat aeratoarele ca sa nu se scurga vopseaua in locurile vizibile.
            MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

            Logan din Bicaz (Neamt)

            Comment


            • #7
              Va complicati cu sminghel si 7 straturi de primer....etc . Daca vopseau astia platicele in felul asta la fabrica dadeau faliment prin orele de munca executate.

              Uite cum faci ca eu am mai stat pe langa vopsitori cand pregateau masini si am invatat, si am si aplicat la mine cand am vopsit oglinzile si alte elemente si nu a sarit deloc vopseaua.

              1- degresezi - incearca sa speli elementele in casa cu detergent de vase ca sa dai jos cat de cat siliconul de pe ele. de retinut ca siliconul este grasimea/inamicul numarul 1 in vopsoitorie. . Dupa ce le dai cu o spuma de detergent de vase le stergi cu alcool tehnic (are la Dedeman si costa 7 lei)
              2- aplici plastic-primer (se gaseste transparent sau colorat in gri, eu am avut transparent).
              Este de ajuns sa dai o singura mana de palstic primer. Plastic-primerul este un strat intermediar intre plastic si vopsea, el adera bine pe plastic iar vopseaua adera bine pe el si nu este nevoie de 2 straturi.
              3- Aplici vopseaua peste plastic primer, dar incearca in prima mana doar sa gazezi inens piesa , iar dupa 10 min sa ii dai prima mana, dupa care o vopsesti in cate straturi vrei.
              4-aplicarea lacului- este optionala...asta doar daca vrei stralucire de la piesa respectiva, dar ATENTIE....cumpara lacul de la aceesi firma cu vopseaua, altfel patesti ca mine si ai sanse sa reactioneze cu vopseaua si sa o crape.


              Ce ti-am scris mai sus este din propria experienta si ce am invatat de la altii si din ce am gresit eu, dar pana la urma am reusit sa fac treaba buna.
              Last edited by cosmindan; 9 May 2012, 22:27.
              real power..... diesel power by

              Comment


              • #8
                subscriu la cele relatate de @cosmindan
                in acelasi mod am procedat la vopsirea spoilerelor unui Matiz(cu mentiunea ca au fost spalate la fata locului si nu in casa)
                proprietarul si-a achizitionat un spray primer gri si un spray culoare neagra care au ajuns pentru ambele spoilere(vopsea neagra a mai ramas)
                Eu beau sigpic

                Comment


                • #9
                  Multumesc pentru sfaturi.
                  O sa folosesc smirghel sau hartie abraziva pentru ca deja sunt vopsite si trebuie sa scap de stratul de vopsea...

                  Comment


                  • #10
                    incearca cu smirghel fin si nu uita sa le cureti/freci sub jet de apa cu miscare circulara si sa nu apesi prea tare.
                    real power..... diesel power by

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by 07hzp View Post
                      subscriu la cele relatate de @cosmindan
                      in acelasi mod am procedat la vopsirea spoilerelor unui Matiz(cu mentiunea ca au fost spalate la fata locului si nu in casa)
                      proprietarul si-a achizitionat un spray primer gri si un spray culoare neagra care au ajuns pentru ambele spoilere(vopsea neagra a mai ramas)
                      salut!! am si eu o bara de vopsit de mcv...din ce am citit mai sus am vazut ca ai vopsit o bara neagra.spune-mi si mie daca te pricepi.la partea neagra din bara de logan daca dau cu primer si dupaia cu vopsea mata....ptr ca partea aia neagra ar trebui vopsita cu vopsea neagra mata ....lucios cred ca arata urat.daca ii dau cu mat nu se ia in timp?cums a procedez la partea aia neagra,spue-mi si mie o idee te rog.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google