Cum Reducem Consumul La Aceasta Masinuta ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Seba View Post
    Ia incearca tu andrei sa umbli cu rotile la 1 bar sa vezi diferenta de consum de nu-ti vine sa crezi daca le pui pe toate (roti mai inguste, umflate mai atre, adio consumatori, ii dai pe toti afara din masina, razi vopseaua sa fie mai usoara, mergi numa cu vant din spate, cel mult din lateral, etc) o sa-ti scada consumul cu 0.1-0.2%. Merita? Mai bine mergi usurel cu accelerari progresive, franezi din timp, folosesti frana de motor...Sa vezi cum scade sensibil consumul. Eu am incercat si pt scurt timp am reusit sa scot un incredibil <7% in oras in timisoara, in conditiile in care deobicei aveam 8.5-8,8%. Dar nu e normal sa conduci la consum intr-o maniera exagerata, sa ajungi sa incurci circulatia si s achinui masina pt un rahat de 1l de benzina/saptamana in conditiile in care oricum arzi vreo 20...Deci nu. Condu normal, nu agresiv si faci mai multa economie decat daca mergi fara faruri ziua sau fara muzica.
    o sa fiu rau si-o sa pun o intrebare: inainte sa va urcati in masina, astia de umblati dupa consumuri excesiv de mici si schimbati la 1500rpm benzinarul de 1.4 sau la 1200rpm dci-ul (am vazut prea multi de-astia), mergeti la buda sa va c....Ati ca sa nu traga motorul greutate dupa el si nici nu mancati in oras, din acelasi motiv?
    de 15 minute nu ma pot abtine din ras. crap efectiv. ma dau cu capu de tastatura. esti tare la poante
    cat despre ce a zis initiatorul threadului : mituri urbane
    Last edited by alessandro; 15 February 2010, 22:46.

    Comment


    • O alta idee pentru reducerea consumului ar fi oare si folosirea anvelopelor cu frecare redusa?

      a incercat cineva? ca se tot face reclama la x modele de anvelope cu aceasta proprietate..s-ar simti oare diferenta la consum ?
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • daca ai frecare redusa, aderenta oare creste?
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • consumul se reduce numai din stilul de mers si din consumabile bune de calitate.

          Comment


          • Ce va trebuie voua: aruncati un ochi AICI. Conceptul Hypermiling.
            sigpic

            Comment


            • fratilor 1,4 consuma bine in oras fata de alte masini asa sa ne multumim cu ce avem

              Comment


              • stiu eu o bagi in garaj si mergi cu bicicleta sau pe jos

                Comment


                • cum ma..pui filtru FILCOR ..

                  Comment


                  • consumabile bune si si un condus deloc agresiv dar nici lesinat,si e ok

                    Comment


                    • La 1,4 ce sa mai scadeti consumul este foarte bun
                      Last edited by vdmihai; 3 June 2010, 23:46.
                      sigpic
                      !

                      Comment


                      • Eu am avut un consum ,pe bord, de 5.4 pe ruta Bucuresti - Craiova (prin Pitesti), dar nu am trecut de 100 km/h.
                        Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

                        Comment


                        • pt dl. de mai sus

                          si eu tot atata am! in aceleasi conditii!

                          la motor de 1.8

                          Comment


                          • Originally posted by usurelu_okok View Post
                            Eu am avut un consum ,pe bord, de 5.4 pe ruta Bucuresti - Craiova (prin Pitesti), dar nu am trecut de 100 km/h.
                            Eu braşov - bucureşti băneasa am avut 5.o pe bord. Dar de la câmpina până la otopeni am mers după un tir că nu mă grăbeam. În oraş mi se pare mult (8-9), un consum mediu de 8.4 conform specificaţiilor producătorului, in comparaţie cu un logan nou care are mediu 6 şi ceva(în oraş probabil maxim 8), e mult...

                            Sent from HTC EVO 3D using Forum Runner
                            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google