Cum Mentii Masina Nelovita In Spate?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Mentii Masina Nelovita In Spate?

    Multi ati suspinat când un forumist ne-a arătat pozele unui Stepway cumpărat cu câteva luni în urmă care era lovit în spate de o dubă ("nerespectarea distanței", bla, bla, Codul Rutier, "evitarea coliziunii"). Ce putem face?

    Eu cred că am o idee pe care o doresc supusă la vot

    Este vorba despre semnul de începător. Poate că acesta sporește atenția bizonilor care te ciocnesc din spate. Și a celor care fac depășiri așa cum au văzut la televizor și vin "la aspirație, șefu" în spatele tău de ți se face frică să slăbești piciorul de pe accelerație (așa cum îți cer regulamentele de circulație să menții viteza constantă atunci când ești depășit) că se înfige prostul în spatele tău.

    Bine, să începem prin a spune că nu așa. Este neregulamentar deoarece împiedică vizibilitatea prin lunetă.


    Poate așa ceva mai merge.


    Sau unul galben mic însoțit de un sticker "stai departe, șefu, că frânez brusc"

    Am creat un sondaj pentru a vedea ce efect are lămâia în ochii șoferilor de azi. Ca să ne înțelegem. Vorbim de un șofer care se mișcă fluent în trafic, pleacă repede de la semafor, nu taie linii continue, adică circulă prudent și respectuos față de alți șoferi. Și care și-ar pune un semn de începător pentru a trezi atenția bizonilor din spate.
    21
    Last edited by gecmc94; 9 July 2017, 12:52.

  • #2
    Parca nu mai aveai voie sa poti acel semn daca a trecut perioada de un an, in plus poate fi si periculos pt tine, pt ca unii spferi se vor baga in fata ta pe considerentul ca esti incepator si reactionezi mai incet si au timp destul ceea ce nu este cazul.

    Comment


    • #3
      A doua varianta mi s-ar potrivi dacă e bărbat la volan dar în cazul femeilor le acord prioritate chiar dacă au cedeaza în unele cazuri...

      Comment


      • #4
        Cod Rutier
        Art. 99. – (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu
        amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte
        savarsite de catre persoane fizice:
        12. nerespectarea obligatiei de a aplica semnul distinctiv pe
        autovehicule si tractoare agricole sau forestiere conduse de
        persoane care au mai putin de un an vechime de la dobandirea
        permisului de conducere;


        Regulamentul
        Art. 147. – Conducătorul de autovehicul sau tramvai este obligat:
        6. Să aplice pe parbrizul şi pe luneta autovehiculului semnul distinctiv stabilit pentru
        conducătorii de autovehicule începători, dacă are o vechime mai mică de un an de la
        obţinerea permisului de conducere.
        Art. 149. – (1) Conducătorul de autovehicul sau tramvai cu o vechime mai mică de un an
        de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub
        forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul
        exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după
        cum urmează:
        b) la autovehicul, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;


        Codul rutier este OUG-ul care conține și amenzile contravenționale. Regulamentul spune, este adevărat, că ești obligat să îl pui dacă ai vechimea mai mică de un an. Nu constituie contravenție, însă, să îl porți dacă nu mai îndeplinești această condiție. Deci, orice faptă nesancționabilă este permisă.

        Comment


        • #5
          In mare parte tine si de norocul fiecaruia ! poti sa-ti pui tu x semne de incepator sau claxon de camion ori stopuri de tren...daca cel din spatele tau este atent la atceva decat la condus , te va lovi !

          Ca sa previi situatia asta in opinia mea , este bine ca de fiecare data sa nu fi tu cel surpins de cel din fata , adica sa pastrezi distanta care sa-ti permita o decelerare/oprire decenta nu una brusca si in acest fel nici cel din spate nu va fi suprins de manevra ta , mai ales daca este atent la altceva, gen telefon , facebook , gagici/gagii etc etc.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #6
            Mie mi se par utile luminile de frana cu led. Se aprind mai prompt si lumineaza mai puternic. E ok si chestia aia cu a 3 a lampa de stop intermitenta, ii trage de ochi pe cei care nu sunt atenti.
            Logan GPL 1.4

            Comment


            • #7
              1. nu o mai scoti pe strada
              2. cand e sa se aleaga praful nu mai conteaza nimic... patit de mine si in mers si oprit...
              3. multi si-au luat-o si cand au iesit in fata altora pe principiul ca daca am iesit in strada iese cel din spate vinovat.

              Comment


              • #8
                Originally posted by prometheus View Post
                sa pastrezi distanta care sa-ti permita o decelerare/oprire decenta nu una brusca
                Ai dreptate. Este o sugestie care merită reținută și aplicată.

                Comment


                • #9
                  pe acest principiu ma bazez si eu. nu am avut decat 3 incidente sa fiu lovit din spate desi am multi, multi km la activ.

                  de 2-3 ori pe zi fac dreapta de pe un drum principal cu 2 benzi pe sens si intru intr-o curte aflata la 10 metrii de o intersectie nesemaforizata. daca merg prea incet si semnalizez dreapta imi ies in fata cei din intersectie , daca semnalizez dreapta dupa intersectie si franez mai puetrnic sigur ma "pupa" unul mai neatent din spate. acolo doar atentionez dinainte pe cei din spate si reduc viteza. , semnalizand dupa intersectie. e doar noroc ca inca nu am patit-o...
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • #10
                    Urâtă situație. Nu mulți se așteaptă să oprești la 10 m după intersecție, manevra fiind neregulamentară dacă ar fi o oprire pe carosabil (la mai puțin de 25 m de colțul intersecției sau a trecerii de pietoni). Mai ales cei ce fac dreapta de pe strada perpendiculara si au capul întors către stânga lor. Semnalizezi dreapta sau pui avariile odată ce ai intrat deja în intersecție?

                    Comment


                    • #11
                      semnalizez si franez progresiv.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #12
                        nu exista in sondaj varianta pe care as alege-o eu si anume: indiferent ca are bulina sau nu, pastrez distanta pe care o consider eu ca o pot parcurge "in frana" semi-agresiva fara sa intru in tipul din fata (sa fiu la juma de metru in cel mai nasol caz). bineinteles distanta se adapteaza in functie de cum e drumul..de ex: asfalt nou/proaspat, asfalt mai vechi, asfalt "antic", asfalt umed, ploaie torentiala, gheata, mazga etc.

                        daca e sa am pe cineva in spate, sper doar ca acea persoana sa poata opri in caz ca franez eu asa, mai agresiv..daca situatia imi impune franare brusca, uit total de ce am in spate si ma concentrez la ce am in fata sa nu intre cineva in mine si sa ma ranesc sau sa se raneasca pasagerii din masina..daca nu e vorba de pericol asa mare incat sa fiu nevoit sa nu mai fiu atent in spate, ma rog doar sa nu imi rupa masina persoana din spate si sa scap cu daune estetice doar.
                        Last edited by grigu32; 28 August 2017, 18:07.
                        Semințele acelaș gust are.

                        Comment


                        • #13
                          Sa te opreasca politia si sa intre altul in tine. Asa am patit eu.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google