Cum Mentii Masina Curata ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by karlos12 View Post
    Eu n-am auzit pe nimeni sa zica ca masina poate rugini din cauza ca o speli des,ci din contra,mizeria acumulata pe masina favorizeaza aparitia ruginii.Eu o spal odata la 2 saptamani acasa la mine cu un aparat Bosch Aquatak 100 conectat acum iarna, la ghiuveta.Daca temperatura e sub 0 grade nu o spal.Am insa o mare dilema.Am anumite puncte mici de mizerie mai ales ramasite de excremente gugustiucale care nu ies nici la jet nici frecatul cu carpa, nici la sampon.Cred ca solutia ar fi spuma activa dar am auzit ca dauneaza vopselii.Care stie adevarul rog frumos un raspuns.
    pentru a scapa de acele puncte trebue sa-i faci o decontaminare cu argila, pentru mai multe detalii ia legatura cu Colin,... are deschis un threand cu produse de intretinere a masinii, sigur o sa te ajute cu achizitionarea produsului si cu explicatii despre modul de folosire!

    Comment


    • #32
      Va rog o recomandare.Masina ,alba,plina in partea din fata cu insecte(ce a mai ramas din ele),care nu se curata cu sampon la spalare, chiar daca insist.Numai daca folosesc unghia.Nu am pretentia ca este samponul cel mai bun,dar macar dupa spalare sa pot elimina reziduurile de insecte cu un sprey ceva .Am incercat cu sprey pentru spalat geamuri, dar degeaba.Nu pot spala masina dupa fiecare folosire...Va multumesc.

      Comment


      • #33
        Degresare sau decontaminare cu argilă.

        Comment


        • #34
          Iti trebuie o solutie speciala pentru inlaturarea insectelor. Recomand Sonax Insect Remover sau Vicont Insect Remover


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Din 2008 suntem la fel de pasionati si avem acelasi scop - sa te sustinem sa fii true to your car. True to your car este promisiunea noastra. Pro Detailing este singurul magazin a carui consultanta si suport se bazeaza pe o experienta de peste 10 ani in servicii de car detailing.

          Comment


          • #35
            Originally posted by karlos12 View Post
            Eu n-am auzit pe nimeni sa zica ca masina poate rugini din cauza ca o speli des,ci din contra,mizeria acumulata pe masina favorizeaza aparitia ruginii.
            Teoretic da, spalatul ar indeparta iarna solutiile corozive de pe drum, dar eu am ajuns la concluzia ca de fapt solutiile folosite in spalatorie sunt uneori si ele corozive(probabil ptr economie /profit le folosesc pe cele ieftine). Chiar nu vad sensul la cat o freaca aia la spalatorie de parca o bagi in cutie, si a doua zi se umple la loc de praf, sau gainat de pasare, asta in cazul fericit in care nu da si o ploaie. Jetul ala baga apa pe sub pasajele rotilor, etc, apa care sta mult timp acolo mai ales in sezonul rece. Daca mai raman si urme de solutie d e spalat, reteta ruginii e garantata.

            Comment


            • #36
              Pielea de căprioară nu dăunează vopselei? De exemplu, mă duc la o spălătorie cu "autoservire" din oraș, dau cu spuma, apa, ceara, iar apoi sterg cu pielea de căprioară între uși umde nu intra vopseaua. Ar fi ok asa?

              Comment


              • #37
                Ce-i aici, radio erevan? Goana dupa posturi?
                Pui intrebari puerile, doar de dragul de a posta.
                M-am mai si obosit sa-ti raspund la una din ele.
                Al cui esti tu copile?
                Last edited by Kojak; 31 October 2017, 22:57.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google