Cum Sa Iti Faci Singur Un Oil Catch Can

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by mike-5 View Post
    Valva pcv este incorporata in capacul de la culbutori.@Oti cred ca a pus o valva pcv suplimentara,in serie cu cea a masinii.
    Aha ! M-am linistit : credeam ca am scapat-o pe jos

    Sunt de parere ca nu este bine sa ai doua valve pcv inseriate.
    Si eu de aceeasi parere cu tine, mai ales avand in vedere patania cu valva pcv de la opel.Astia se copiaza unii pe altii.

    Comment


    • #47
      Am revenit..... Nu am o a doua supapa PCV.....gazele trebuie sa iasa. Acum merg fara "improvizatie".La timpul potrivit am sa verific mizeria din filtru de aer, cand il schimb. In ce am facut eu (v. pozele) am folosit o clapeta gravitationala, gazele din carter o blocheaza, inchide cand se duc spre filtrul de aer. Presiunea gazelor (in care intra si aerul din admisie) variaza functie de multi factori, regimul de mers....uneori o iau pe directia filtrului de aer, uneori merg numai pe directia admisiei..."T-eul"... Recomand un oilcatch montat intre stutul de iesire din carter si "T-eu", este cea mai buna solutie. Se poate face cu evacuarea de "prea plin" a condensului, un fel de sifon. Bafta!
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • #48
        @Oti "Recomand un oilcatch montat intre stutul de iesire din carter si "T-eu", este cea mai buna solutie. "
        +1
        Raman la parerea ca nu trebuie nici o "supapa" suplimentara la montarea oilcatch.

        Comment


        • #49
          Ca o parere personala :
          Sti la ce ar fi buna valva PCV dupa ?
          Daca cumva Oil Catch Can-ul are neetanseitati si ar trage aer fals , valva PCV ar impiedica acest lucru.De exemplu : daca utilizezi un filtru de apa de 5" si nu e etans la infiletare .
          Repet e doar o teorie de-a mea . Probabil cine stie mai multe ar fi mai in masura sa explice.

          Comment


          • #50
            Aer fals trage pe la furtunuri, cele care formeaza "t-eul", daca nu pui coliere si lasi lucrarea standard facuta de cei de la Dacia, in timp apar "jocuri". Nu am observat schimbari importante in functionarea motorului cand am scos furtunul. Se poate face un experiment. Asa ca a doua supapa PCV este frectie. Ba mai mult, creste presiunea in carter a gazelor, ....afecteaza negativ functionarea motorului. Doua supape in serie...gandesc prin analogie, fara sa stiu din experienta, poate creste presiunea prea mult pe furtun. Eu la "T-eul improvizat" nu am avut ceva de reprosat in functionare. Lungimea prea mare a furtunului facea sa creasca prea mult cantitatea de condens. Vaporii de ulei, in cantitate cei drept, mai mica, tot se duceau spre filtru (filtru aer curat, furtun recirculare uscat). "Zeama" care arde in motor dauneaza grav supapelor si ansamblului cilindru+piston, din acest motiv am recomandat solutia unui oilcatch ca fiind cea mai buna.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google