Probleme Vopsea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Eu asa am facut:
    Am cumpărat Loctite inhibitor de rugina, spray cu zinc si vopsea la culoare
    Am curatat zona cunun smirghel fin pana a rămas tabla cutata + porii unde lucra rugina (rugina mainera doar in pori), am dat cu loctite unde se vedeau puncte de rugina in tabla (pe care nu le poti scoate cu smirghelul), am asteptat sa se usuce, am dat pe toata zona cu spray cu zinc, am matuit cu un burete de matuit cumpărat de la un magazin de profil si dupa am dat cu vopsea. Din septembrie anul trecut nu am probleme.....ce-i drept nu era pe plafon.....
    Toata investitita m-a dus maxim 150 Ron si toate materialele îmi ajung pana la batranete (le am aproape pline).....
    Spray-ul cu zinc nubeste obligatoriu.....fara ma costa aprox 75-80 ron

    Pe plafon o sa se vada unde ai vopsit....dar decât rugina....
    Last edited by enc_edy; 6 June 2016, 06:40. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #47
      Originally posted by enc_edy View Post
      Eu asa am facut:
      .........

      Pe plafon o sa se vada unde ai vopsit....dar decât rugina....
      Multumesc mult pentru sfat. Cred ca asa o sa fac. Sa dau oare si cu putin lac la sfarsit, ma gandesc...? Oi vedea. Oricum, multumesc. [emoji108]

      Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
      sigpicLaureate 2007 GPL

      Comment


      • #48
        Teoretic, spray-ul la culoare facut pe comanda are si lac....deci nu este necesar lac suplimentar....dexat daca vrei tu

        Comment


        • #49
          Aha! Merci de info!

          Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
          sigpicLaureate 2007 GPL

          Comment


          • #50
            Oameni buni, ce vedeți în pozele atașate este bitum proaspăt, pe care l-am „pescuit” ieri de pe varianta de ocolire a Hațegului. Oare există vreo soluție, solvent, ceva, cu care să pot îndepărta stratul de bitum fără să afecteze vopseaua, sau mai bine să deschid un dosar de daună pe CASCO?
            Attached Files
            Last edited by 77sky; 25 May 2018, 20:41.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • #51
              Orice diluant poate să o scoată dar e riscant pt vopseaua de pe maşină. Te-aş sfătui să încerci cu alcool izopropilic.

              Comment


              • #52
                Am încercat ieri după-amiază cu o soluție de alcool izopropilic 70%, pe care o aveam preparată dinn toamna trecută pentru dejivrarea geamurilor în timpul iernii, dar n-a avut niciun efect (poate din cauză că alcoolul n-are concentrația maximă).
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • #53
                  Eu am scapat de bitum doar spaland masina la Petrom.In max 2 ore dupa ce era ca purcica am spalat.o!Nu au ramas urme.I.am dat programul cu de toate!
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • #54
                    Folosește o argila de decontaminare, sigur o sa reusesti.

                    Comment


                    • #55
                      Stratul de bitum de pe prag e gros și compact, mă îndoiesc că îl poate îndepărta argila de decontaminare. Cred că săptămâna viitoare o să-i fac o vizită vecinului meu care e directorul sucursalei locale a asigurătorului la care am CASCO, să văd dacă mă „lipesc” de un dosar de daună.
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • #56
                        Ia un litru de benzina si o carpa si apucate de sters, functioneaza 100%.

                        Comment


                        • #57
                          Dar benzina nu afecteaza vopseaua?
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • #58
                            Eu am folosit wd40 . Bitumul nu a avut nici o sansa. Vopseaua nu a patit nimic. Recomand. Masina era cam la fel de patata cu bitum.

                            Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk
                            Last edited by alexsr; 30 May 2018, 13:42.

                            Comment


                            • #59
                              Recomand w40 & benzina. Benzina nu ataca vopseaua.

                              Comment


                              • #60
                                Mi-a promis azi o cunoștință că-mi face rost de un solvent pe care-l folosesc firmele de asfaltări tocmai ca să dilueze respectivul bitum. Zicea că l-a încercat și pe mașina lui și nu i-a afectat în niciun fel vopseaua. Dacă nu reușește să facă rost de „soluția-minune”, o să încerc cu WD-40.
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google