Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, caut sa iau un set de anvelope de iarna care sa inlocuiasca anvelopele actuale, trecute prin 6 ierni (bf goodrich g-force winter, dot din 2011).

    Am evaluat bugetul (max 200 lei/anvelopa) si am ramas la urmatoarele modele in ordinea de mai jos:
    1. Hankook i cept RS2 W452
    2. Firestone Winterhawk 3
    3. Falken Eurowinter HS01

    Daca ar fi sa ma iau dupa etichetele impuse de UE, castigator ar fi Falken cu clasa aderenta B dar, in teste, balanta inclina mai mult catre Hankook.

    A folosit cineva modelele respective?

    Comment


    • Ca si bad_hrc, si eu sunt in cautare de anvelope de iarna.
      Bugetul se invarte tot pe la 200 lei / anvelopa.
      La lista lui as mai adauga Kumho WINTERCRAFT WP51.
      Le-a folosit cineva?

      Comment


      • Salut, este prima oara cand cumpar anvelope, vad multe magazine online de care nu am auzit in viata mea Sunt ok Anveloshop, Autosoft, Anvelodrom? Vad o diferenta destul de mare de pret intre magazine, risc sa imi iau teapa cu vreun DOT 2017?

        Comment


        • Regula de alegere a magazinelor online:
          - primul criteriu: cel mai mic preț
          - unele magazine afișează DOT-ul anvelopelor pe net; oricum, când vine curierul te vei uita la marfă, altfel nu plătești și îl trimiți înapoi; dacă nu sunt ceea ce ți-a promis vânzătorul, și nu au DOT-ul dorit de tine, nu le plătești și le trimiți înapoi.

          Comment


          • Originally posted by iatagan View Post
            Salut, este prima oara cand cumpar anvelope, vad multe magazine online de care nu am auzit in viata mea Sunt ok Anveloshop, Autosoft, Anvelodrom? Vad o diferenta destul de mare de pret intre magazine, risc sa imi iau teapa cu vreun DOT 2017?
            aici nu iei nicio teapa. cand duci cursorul pe o anvelopa iti spune cand sunt fabricate (sau cand dai click pe una), plus ca ti le aduc acasa gratuit cu curierul.
            preturi f bune.

            https://www.anvelopejantepromotii.ro...&mfp=12-latime[185],13-inaltime[65],14-diametru-janta[15],17-profil[iarna]

            Comment


            • Eu le-am luat pe ale mele de pe Best Tires si am fost foarte multumit. Am primit exact ceea ce am comandat,
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                ... ti le aduc acasa gratuit cu curierul...
                Sa precizam: daca iei cel putin 4 pc. (totusi, tariful negociat cu acel curierat este avantajos)
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Da, dar daca iti cumperi anvelope de iarna ca un om normal, n-ai ce face cu 2, iei 4 bucati. Nu ?
                  Si pe ale mele le-am luat de la ei cu tranport inclus, si au venit tocmai de la Sibiu mai repede, sau cel putin in acelasi timp, decat ar fi venit din Bucuresti.
                  Baietii aia chiar stiu sa faca negot.
                  Last edited by B997NDL; 15 October 2018, 11:01.

                  Comment


                  • E...eu nu mi-s om normal
                    Cand mi-am cumparat prima data opinshi di iarna, au fost 4 la numar, janta de otel din dotare si alte 3. Una din ele problematica la echilibrare, drept urmare nu am putut sa le permut fata-spate (am scris mai sus).
                    M-am ales cu 2 mult mai uzate, acum am cumparat doar 2, celelalte sunt ok, masurate.
                    Cazul secund: am luat o frumusete de piron intr-o anvelopa, incat nu s-a mai putut face nimic, noroc de faptul ca era destul de uzata, incat sa nu plang prea tare. Era buna, mai rulam peste 10-18 kkm, daaar...
                    Asa ca am fost nevoit sa cumpar iar doar 2.
                    Asa ca, mai sunt si alte socoteli

                    De fiecare data am analizat preturile si am ramas la ei, repet: tarif foarte bun la transport.
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • Înainte să vă lăudați cu "n-am luat țeapă", a luat cineva țeapă la cumpărat anvelope? Poate nu știți cât de mult vă protejează legea când cumpărați online.
                      - Inspectați marfa la livrare și refuzați-o dacă nu este ceea ce ați discutat/agreat cu vânzătorul.
                      - Vă puteți răzgândi în 2 săpt și returna produsul, plătind transportul.

                      Comment


                      • Pirelli Cinturato Winter 185/65/15 88T

                        După câteva lecturi de pe net și din reviste de profil auto interne și internaționale, ce prezentau teste, am decis să cumpăr 4 cauciucuri Pirelli Cinturato Winter 185/65/15 88T- prețul a fost de 258/bucată. Productie DOT 18/18.
                        Determinant a fost pentru mine zgomotul declarat de 66 dB - testat în testele prezentate de reviste, și clasa de aderență pe ud - B. Dacă mai are cineva ... rog un feedback la cum s-au comportat.

                        Comment


                        • completare la mesajul anterior

                          Acesta e marcajul anvelopelor.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Astazi am trecut pe la o vulcanizare cu "ştaif". Cica au cheie dinamometrica.
                            O au si o folosesc prost!
                            In sensul ca strangerea se face tot la pistol si mai clantzane cheia aia in mod idiot. Cu alte cuvinte se depaseste in mod garantat valoarea maxima de cuplu indicata de producator.
                            Odata, cand am incercat sa desfac 4 suruburi, cu greu am reusit (l-am lasat de proba).
                            Cand le strang eu acasa, exact la cuplul recomandat, se desfac exact cum trebuie, nici cu greu, nici cu usurinta.
                            Am patit-o la butucul fata la un logan, eram cu cheia masinii (!) nici nu ma aplecasem prea tare pe ea, ca a plesnit surubul. Atat se alungise din strangerile necontrolate, cu pistolul, incat a cedat.

                            Asadar, cei care vedeti cheie D in vulcanizare, nu le dati voie sa foloseasca pistolul pentru strangere (eventual usor, pentru apropierea suruburilor) si la final se strange cu cheia D (incat sa vedeti ca se roteste surubul, pana sa clantzane cheia!)
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • Ai dreptate , sunt niste idioti , la golful parintilor au stras suruburile de abia am putut sa le desfac cu o cheie cu parghia de 500mm. De fiecare data cand am fost la vulcanizare am patit la fel . Am cumparat pentru Golf Kleber krisalp HP3 dot 2018, au referinte bune , sa vedem cum se comporta in conditii de iarna , au talonul moale . Pe logan am Motrio , imi pare rau ca nu am cautat mai mult atunci cand le-am cumparat (2011).

                              Comment


                              • Partea nasoala la L1 ,pe spate , filetul nu este tratat , pe fata este ! ceea ce este bine , asa ca aveti grija cum strangeti suruburile.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google