Zgomot La Franare Pe Fata MCV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot La Franare Pe Fata MCV

    Salutare tuturor,

    Am un MCV 1,5dCi din 2008 care are aproximativ 48500 Km.
    Acum ceva vreme am inceput sa aud in timpul franarii, un zgomot pe fata dreapta. Se auzea ca si cum placutele ar manca din disc.
    Zgomotul nu este permanent (adica la fiecare franare), nu se aude de fiecare data cu aceeasi intensitate, nu apare tot timpul in aceeasi faza a franarii (adica cateodata apare cand franez mai brusc, cateodata cand calc frana mai usor), iar in momentul in care masina se opreste sau iau piciorul de pe pedala, dispare.
    In momentul in care zgomotul a aparut, pe masina aveam montate, de foarte putin timp, placute si discuri ATE. Am zis ca nu sunt placutele bune, ca poate sunt prea tari, asa ca le-am schimbat cu unele de origine, care, dupa parerea mea sunt mai moi (cu cele ATE fluiera cand puneam frana). Nu am scapat insa de probleme.
    Am schimbat si discurile, iar in acest moment am ansambul placute + discuri de origine. Am fost la mai multi mecanici, dar nu reusesc sa-si dea seama de unde vine zgomotul. Vizual, totul pare ok. Toti m-au asigurat ca masina este ok si pot merge in siguranta. Insa zgomotul persista si este al naibii de suparator. Cateodata am impresia ca o sa se rupa masina in doua.
    Ati mai intalnit pana acum asa ceva? Am tot citit postarile de pe acest forum dar nu am gasit nimic asemanator cu problema mea.
    Va stau la dispozitie cu detalii suplimentare.

  • #2
    etrierul respectiv a fost curatat? pistonul culiseaza cum trebuie? culisele sunt curatate si date cu vaselina?

    Comment


    • #3
      Da, chiar saptamana aceata am fost cu ea la service si au efectuat operatiile specificate de tine. Am stat langa mecanic tot timpul si inainte de a pune roata am verificat si eu ca totul sa fie ok.

      Comment


      • #4
        Daca zgomotul e ritmic poate fi discul ovalizat sau butucul deformat. Nu e exclus complet nici rulmentul.

        Comment


        • #5
          Zgomotul nu este ritmic. Discurile sunt aproape noi (oricum zgomotul a aparut de la inceput, dupa ce au fost montate) si, de altfel, masina a fost pusa si pe stand, rezultatele fiind in limite.
          Saptamana aceasta am mai fost la un service (reprezentanta Dacia) si rezultatul a fost acelasi: "Da, aveti dreptate, zgomotul exista, dar nu stim cauza". Tot ei au suit masina pe elevator si au rulat in gol. Au exclus posibilitatea defectarii rulmentului.
          Saptamana aceasta am mai facut un test: intr-una din zile am scos siguranta de la ABS, dar zgomotul tot exista, asa ca exclud si ABS-ul.
          Saptamana viitoare o sa incerc sa mai schimb odata placutele.

          Comment


          • #6
            Ce pot sa iti zic e ca in iarna asta am auzit si eu ceva similar, un sunet infundat(care se auzea in toata caroseria) ca si cum in loc de placute as fi avut niste boltzari. Eu pun pe seama condensului, deseori gaseam discurile "ruginite" cu un strat superficial dupa zile intregi de stat masina parcata. Odata cu incalzirea vremii nu se mai aude nimic. E un alt exemplu asta al meu.

            Comment


            • #7
              aceasi problema am avut-o si eu si sa dovedit a fii rulmentul la o anumita forta intra in rezonanta nu era dus nu vajaia absolot nimic cand a inceput rulmentul sa uruie l-am schimbat si atunci a disparut si zgomotul . daca rulmentul este ok mai lasa-l nu-l schimba chiar daca este foarte suparator ca zgomot .

              Comment


              • #8
                Intrucat apare la franare e putin probabil sa fie problema de rulment. De cand e umed si eu am zgomote de franare fier pe fier la primele frane puse dimineata. Cel mai probabil placutele si sau discul e problema.

                Comment


                • #9
                  salut ce coincidenta si eu am patit aceeasi chiestie tot la roata drapta fata se auze n rascait dar nu tot timpul pana la urma ilam schimbat placheti de fana si no stres la78000 km ;)

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Loganplus View Post
                    Salutare tuturor,

                    Am un MCV 1,5dCi din 2008 care are aproximativ 48500 Km.
                    Acum ceva vreme am inceput sa aud in timpul franarii, un zgomot pe fata dreapta. Se auzea ca si cum placutele ar manca din disc.
                    Zgomotul nu este permanent (adica la fiecare franare), nu se aude de fiecare data cu aceeasi intensitate, nu apare tot timpul in aceeasi faza a franarii (adica cateodata apare cand franez mai brusc, cateodata cand calc frana mai usor), iar in momentul in care masina se opreste sau iau piciorul de pe pedala, dispare.
                    In momentul in care zgomotul a aparut, pe masina aveam montate, de foarte putin timp, placute si discuri ATE. Am zis ca nu sunt placutele bune, ca poate sunt prea tari, asa ca le-am schimbat cu unele de origine, care, dupa parerea mea sunt mai moi (cu cele ATE fluiera cand puneam frana). Nu am scapat insa de probleme.
                    Am schimbat si discurile, iar in acest moment am ansambul placute + discuri de origine. Am fost la mai multi mecanici, dar nu reusesc sa-si dea seama de unde vine zgomotul. Vizual, totul pare ok. Toti m-au asigurat ca masina este ok si pot merge in siguranta. Insa zgomotul persista si este al naibii de suparator. Cateodata am impresia ca o sa se rupa masina in doua.
                    Ati mai intalnit pana acum asa ceva? Am tot citit postarile de pe acest forum dar nu am gasit nimic asemanator cu problema mea.
                    Va stau la dispozitie cu detalii suplimentare.
                    Placutele pot freca la baza discului,creand senzatia de frecare,nisip,rulment uzat sau placuta uzata,in forta ele se preseaza si se si misca in etrier,la unii pacane la frecare,la altii(ca si la mine o data) freaca unde vezi si in poza
                    Attached Files
                    sigpic
                    Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                    pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                    Comment


                    • #11
                      Salut,

                      Am si eu o problema asemanatoare cu MCV, mai exact cand virez stanga sau drepata se aude un scartait metalic (otel-otel), nu tot timpul, dar e destul de suparator. Care credeti ca ar putea fi problema, tot placutele? Placutele sunt cele originale de cand am luat masina de la reprezentanta, are doar 53000 km. Placutele nu par sa fie uzate astfel incat sa scartie in halul asta, m-am gandit si eu ca ar putea sa frece de baza discului dar nu am dat roata jos sa verific. Chestia e ca scartaie doar cand virez stanga - dreapta in rulare, nu pe elevator.

                      Comment


                      • #12
                        salutari

                        si eu am sesizat aceasta problema, (am logan 10 ani 1.2), aseara in drum spre ploiesti, pe ploaie , cand am franat mai puternic cam pe la 90km/h am auzit duduiala asta in roata dreapta - un sunet ca si cum ai bate cu un bat de lemn in fundul unei oale de plastic (o explicate cam taraneasca stiu...) - este prima oara cand il aud desi am mai avut vre-o 2 frane din astea mai dure, doar prin oras ce-i drept si la viteze mici 40-50km/h.

                        Aseara, am repetat niste franari bruste si violente si am observat ca zgomotul apare in special pe carosabil umed cand posibil apare o mica patinare, in schimb pe carosabil uscat croncane o data si gata masina se opreste(am testat la 70-80km/h)

                        Azi dimineata pus mana pe discul drept si am observat in partea de sus ca are un micut grad format, nu stiu daca asa este el sau a aparut intre timp.

                        Dumnezeu stie ce o mai fi si asta....

                        Comment


                        • #13
                          Ce auzi/simti tu sunt manifestarile ABS-ului.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by prometheus View Post
                            Ce auzi/simti tu sunt manifestarile ABS-ului.
                            ma gandeam eu...singura chestie bizara a fost ca toata treaba se aude doar din dreapta si nu din stanga...

                            stiu ca ABS se manifesta zgomotos - am avut o corsa care facea ziceai ca se rupe in doua si vibra pedala - loganului in schimb nu ii vibreaza, din fericire

                            Comment


                            • #15
                              Aceeasi problema o intampin si eu de vreo cateva zile,tot la roata dreapta fata,parca ar fi fier pe fier,asa se aude,nu stiu ce ar putea fi...am sa dau maine roata jos si am sa curat placutele si discul de frana cu un spary special,ma gandesc sa poate sa strans ceva mizerie,rugina...

                              Trimis de pe al meu X1_Soul folosind Tapatalk

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google