Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cand schimbi lichidul de frana il schimbi implicit si pe cel de ambreiaj ? intra in acelasi vas ?!

    Comment


    • desigur. e acelasi lichid.
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • adica, daca am schimbat lichidul de frana, l-am schimbat automat si pe cel de servodirectie ? sau are un alt rezervor ?

        Comment


        • Frâna și ambreiajul comandat hidraulic au același rezervor.

          Ai dCi deci GEPDA(servodirecție hidraulică cu pompă electrică), pompa include și vasul de lichid, e sub farul stânga
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • lichidul de frana e cum s-a zis acelasi(tot in vasul de deasupra pompei de frana)
            cel de servo il gasesti deasupra pompei care arata asa:
            Attached Files

            Comment


            • Legat de problema mea cu intratul/iesitul anevoios din viteze, am renuntat momentan, o las asa. Am mai fost la un mecanic pentru alte operatii, s-a uitat si la treaba asta, a verificat nivelul de ulei in cutie, dar dadea p-afara, deci ok, a verificat in toate vitezele si nu i s-a parut nimic anormal.
              Singurele momente cand pare spre normal pentru mine intratul in viteze au ramas:
              - in marsarier, parca o inhatza imediat (si asta dupa schimbarea bucsei cautator pare mai ok, nu mai agata cum agata de obicei de tre' sa bagi de 7 ori sa intre, intra din prima aproape mereu)
              - si foarte curios in viteza 1, doar un pic in miscare intra foarte usor, pe loc intra mult mai greu in viteza 1
              In rest, nu hauie, nu fluiera, nu caraie la schimbare, nici un zgomot, doar intra/iese greoi iar pedala ambreiajului se apasa/elibereaza mai anevoios(aici probabil intervine si uzura accentuata a ambreiajului - 166.000 km, dar care nu patineaza, nu trepideaza, doar mai baga niste socuri uneori la schimbare).
              Mergem mai departe.

              Comment


              • O placa de presiune lenesa, decalita, asta ai tu acolo.
                Un ambreiaj uzat nu inseamna numai sa patineze.
                Dupa 160 000 + e clar ca isi gaseste sfarsitul curand.
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • @andreyi, la 180.000km la Logan 1.6MPI am inceput sa am exact aceleasi simptome, iar dupa inca vreo 3000km au inceput sa se agraveze si in plus au aparut trepidatiile puternice la plecarea de pe loc (mai ales daca o vroiam mai in forta). A urmat schimbarea lui. Ar trebui sa te pregatesti pentru asta.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Mersi de sfaturile neincurajatoare, totusi sper sa mai tina o perioada buna.

                    Comment


                    • 2 month ago...
                      Originally posted by mr.K View Post
                      Asta in cazul in care ferodoul de pe disc e terminat pana la nituri.
                      Daca e placa sau rulmentul, intra greu in treptele de viteza.
                      Oricum, la km aia, cred ca nici discul nu mai are mult material pe el.
                      Nu ca zic, da' vreau sa spun.
                      Tu spera ce vrei, ambreiajul isi vede de ale lui. Lumea nu intelege ca e piesa de uzura.
                      Vezi sa nu te lase pe coclauri, sa mai plusezi si cateva sute de lei pentru platforma, ca sa simti ca te costa.
                      Last edited by mr.K; 18 April 2018, 20:26.

                      Comment


                      • Asa o fi, dar daca mecanicu' zice ca n-are nimic?

                        Comment


                        • Originally posted by dsign View Post
                          O placa de presiune lenesa, decalita, asta ai tu acolo.
                          Un ambreiaj uzat nu inseamna numai sa patineze.
                          Dupa 160 000 + e clar ca isi gaseste sfarsitul curand.
                          Si eu am ceva probleme cu schimbatul vitezelor, probleme pe care le-am mai expus pe aici. Dupa simptomele pe care le au si alti colegi si dupa ce am citit discutiile despre.... cred ca ce se intampla si la mine este exact ce spune colegul dsign: placa de presiune. Obosita, decalita, lenesa, ametita, plictisita,
                          Asa ca: o schimb cat mai curand pot (financiar vorbind) si...aia e!
                          Multumesc pentru raspunsuri. O sa revin dupa operatiune cu rezultatele obtinute.

                          Comment


                          • Originally posted by andreyi View Post
                            Asa o fi, dar daca mecanicu' zice ca n-are nimic?
                            Faza nasoala pentru tine e ca nimeni nu poate spune cu certitudine ceva pana nu desfaci acolo ca sa vezi in ce stare e ambreiajul.

                            Comment


                            • Originally posted by andreyi View Post
                              Asa o fi, dar daca mecanicu' zice ca n-are nimic?
                              Depinde de mecanic-less. Daca aveai 1.4 iti faceam cadou un cablu de ambreiaj..... sa nu cumva sa trebuiasca doar reglat si scapi ieftin.

                              Comment


                              • Salut

                                Ieri am lăsat mașină într-o coasta fara frana de mana si in tr 2. Nu mi-am dat seama ca o poate lua la vale....

                                Bineinteles ca masina a inceput sa o ia înapoi singura. Am auzit o pocnitura metalica, dupa care s-a oprit. Cert este ca era in tr 2 si a mers înapoi vreo 5m.
                                Acum tremura foarte tare motorul in tr 3. Intra bine in viteza, dar nu imi pot da seama de ce tremura doar in tr 3. Cutie de logan 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google