Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am schimbat ambreiajul.
    Primele impresii: inainte era mai lunga si mai tare...acum e scurta si moale! (cursa pedalei de ambreiaj).
    Si cupleaza mult mai jos, aproape imediat ce incep sa ridic piciorul.
    Nu mai sesizez acele neplaceri la retrogradarile de trepte. Pe scurt, pare ok.
    Cu toate acestea, ambreiajul vechi nu avea cine stie ce semne vizibile de uzura:
    - ferodoul de pe ambele fete ale discului era aproape la fel cu cel nou din cutie,
    - rulmentul nu huruia, nu avea joc, nu stiu ce uzura sa vad la el,
    - UZURA vizibila era doar la dintii placii de presiune, unde apasa rulmentul, ros cam 1 mm din grosimea dintelui, plus ca uzura era inegala si putin descentrata.
    Pe o jumatate a placii erau niste zone in care metalul avea un aspect putin diferit, un fel de pete cam cat amprenta degetului mic.
    Nu stiu cum se poate verifica decalirea dintilor (razelor), acestia nu aveau diferente de culoare.
    O sa incerc sa fac si ceva poze dar nu stiu cat de elocvente vor fi.
    Last edited by CeDeBe-L; 24 July 2018, 09:32.

    Comment


    • Primele impresii: inainte era mai lunga si mai tare...acum e scurta si moale!
      Se va intari treptat pedala, nu ramane asa.

      Comment


      • Originally posted by andreyi View Post
        Legat de problema mea cu intratul/iesitul anevoios din viteze, am renuntat momentan, o las asa. Am mai fost la un mecanic pentru alte operatii, s-a uitat si la treaba asta, a verificat nivelul de ulei in cutie, dar dadea p-afara, deci ok, a verificat in toate vitezele si nu i s-a parut nimic anormal.
        Singurele momente cand pare spre normal pentru mine intratul in viteze au ramas:
        - in marsarier, parca o inhatza imediat (si asta dupa schimbarea bucsei cautator pare mai ok, nu mai agata cum agata de obicei de tre' sa bagi de 7 ori sa intre, intra din prima aproape mereu)
        - si foarte curios in viteza 1, doar un pic in miscare intra foarte usor, pe loc intra mult mai greu in viteza 1
        In rest, nu hauie, nu fluiera, nu caraie la schimbare, nici un zgomot, doar intra/iese greoi iar pedala ambreiajului se apasa/elibereaza mai anevoios(aici probabil intervine si uzura accentuata a ambreiajului - 166.000 km, dar care nu patineaza, nu trepideaza, doar mai baga niste socuri uneori la schimbare).
        Mergem mai departe.
        Ieri am schimbat timoneria la logan cu una noua de origine si comportamentul schimbatorului s-a schimbat masiv in bine, intra mai usor si mai precis in orice viteza, plus ca a disparut cloncanitul de plastice la schimbarea vitezelor. Rezultatul este multumitor.
        A mai ramas smuceala la eliberare rapida a ambreiajului mai ales la rece si haraiala/sacadarea cand se incalzeste,dar o sa schimb si cablul de ambreiaj si poate mai aman schimbarea ambreiajului, intrucat credeam ca de acolo e 100% schimbatul anevoios, ca de restul stiam ca din ambreiaj.

        Comment


        • pai e cam normal sa smuceasca daca dai drumul brusc pedalei de ambreiaj.

          Comment


          • Originally posted by andreyi View Post
            Ieri am schimbat timoneria la logan cu una noua de origine....
            ... o sa schimb si cablul de ambreiaj si poate mai aman schimbarea ambreiajului.
            Ce rulaj are "turismul"? Cat a fost timoneria, manopera?
            Cablu ambreiaj? Nu are ambreiaj hidraulic?
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Masina are 177.000 km, ambreiaj normal pe cablu, timoneria a fost 100 lei de la un coleg care vinde aici pe forum, iar manopera 120 lei, dar au fost si alte operatiuni fara legatura cu ea.

              Comment


              • Dupa cateva zile de mers cu masina, am senzatia ca iar a inceput sa agate/sa intre mai greu in viteze. Pe loc cu motorul oprit intra mai usor, dar in mers, ceva mai greu. In schimb, daca nu grabesc schimbarea vitezelor si o fac mai usor, intra ok, asta in mers. La bruscare, schimbare rapida, simt ca opune rezistenta.
                In alta ordine de idei, observ urmatorul aspect si anume ca pozitia schimbatorului este inclinata mai in fata decat la alt logan, e vorba de cam cativa cm buni, si asta ma face sa ma "intind" mai mult la schimbarea treptelor 3 si 5.
                Dand mansoanele de vinilin la o parte, am putut compara cu alt logan si par identice timoneriile ca pozitie, doar ca tija schimbatorului meu sta mai in fata, ceea ce duce la un disconfort la schimbarea vitezelor.
                Poate fi vreo greseala de montaj a acesteia?
                Atasez si doua poze, cu schimbatorul in treapta 1.
                Attached Files

                Comment


                • Parca asa sta si la mine , in acea pozitie , poate ma insel , pe viu s-ar putea sa fie o diferenta.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Si mie mi se pare ca pozitia manetei schimbatorului in treapta I este aceeasi si la Loganul meu. Poate ca "celalalt" Logan din discutie o fi avand maneta deplasata, cine stie?
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Voi ajunge zilele astea la mecanic sa verifice.

                      Comment


                      • Originally posted by Cherubino View Post
                        Si mie mi se pare ca pozitia manetei schimbatorului in treapta I este aceeasi si la Loganul meu. Poate ca "celalalt" Logan din discutie o fi avand maneta deplasata, cine stie?
                        Am scris eronat mai sus. Ieri m-am uitat atent la maneta schimbatorului meu si am constatat ca nu este in aceeasi pozitie cu cea a celui din fotografie. Intr-adevar, cel din poza pare a fi putin mai in fata.
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Am fost ieri la mecanic, a incercat si cu maneta rasucita invers, dar era horror in acea pozitie, ma loveam cu cotul in scaun/cotiera la vitezele 2,4 si marsarier, plus ca erau la un unghi aiurea, mansonul de vinilin era intins la maxim in treapta 2, n-aveam cum asa, clar nu era ok.
                          Deci pozitia era ok, montajul ok si ramas asa cum a fost initial. E un desht/doua mai in fata dar asta e, n-am ce-i face, cica nu se poate ajusta altcumva.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #andreyi, ca sa fim tehnici, sa eliminam acel "mi se pare", hai sa incercam masuratori
                            Pune limba ruletei in 2 pozitii: treapta I, fata de consola, apoi din pozitia netru fata de consola (axa dreapta, cea mai scurta distanta).
                            Ar trebui pentru comparatie exacta sa fie acelasi tip de auto.
                            Sunt curios cum e la mine.
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • Distanta Treapta 1 - consola intre 6,5 - 7,5 cm (are un joc de 1 cm schimbatorul bagat in viteza)
                              Pe liber - 13 cm, aici pozitia e fixa fara nici un joc.

                              Comment


                              • Stepway 0.9 TCe dec 2014
                                Treapta 1 - consola - 12,5 cm
                                Pe liber - 18.5 cm,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google