Greseli Filtru Ulei Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La 1, 2 si 3 prima parte ati inteles foarte bine. La 3 partea a doua colegul "nestiutor" ar trebui sa isi puna intrebarea ce se intampla la ralanti, cand presiunea este de 1 bar, chiar sub putin. Dupa logica dansului in conditiile de mai sus motorul nu se mai unge, nu? Hai sa incercam altfel: sa zicem ca dam drumul la apa in chiuveta cu scopul clar de a o trimite in canalizare prin sifonul din partea inferioara. La un moment dat sifonul se infunda cu o carpa uitata in chiuveta, caz in care apa nu mai ajunge in canalizare deci scopul nu mai este atins. Daaar... dupa ce chiuveta se umple, prin orificiul superior apa isi va relua drumul spre canalizare chiar daca sifonul este infundat, iar scopul nostru se realizeaza din nou.

    Comment


    • Originally posted by mallibu View Post

      3. - presiunea indicata pentru deschiderea acestei supape este data de rezistenta care o opune in momentrul trecerii uleiului prin elementrul filtrant. ex: la o supapa de 1.5 bari. daca uleiului ii trebuie o presiune peste 1.5 bari pentru a trece prin hartia filtrului atunci supapa se deschide si lasa uleiul sa treaca.
      am data acest examplu pentru ca cineva"nestiutor" zic eu si rog sa ma corectati, mi-a spus, ca in cazul exemplului de mai sus ca, daca am o presiune a uleiului furnizata de pompa de ulei sub 1.5 bari atunci nu mai trece uleiul prin filtru, gresit zic eu, poate numai in cazul in care exista o pompa de ulei uzata ce nu poate ridica presiunea uleiului peste 1.5 bari si un filtru de ulei foarte imbaxit.
      In situatia deschiderii supapei filtrului, uleiul trece nefiltrat, catre sistemul de ungere; ungerea internelor motorului este prioritara in orice situatie. Tu ce ai prefera; lipsa ungere arbore sau ungere cu ulei nefiltrat?

      4.-Acum intreb, la logan 1.6 mpi se poate pune un filtru mai mare( cu suprafata elementului filtrant), hartie filtranta mai multa?? de exemplu de la mann un W79/3 sau ceva de la purflux cu toate ca am vazut ca aceste filtre au supana de deschidere la peste 2 bari, dar ma gandesc ca uleiul ar trece mai repede prin hartia filtrului datorita soprafetei mai mare a acesteia si nu ar mai crea presiune ca sa fie nevoie sa deschida acea supapa si implicit nu ar mai intra ulei nefiltrat in motor.
      Ramai la filtrul recomandat de producator. Ulei premium, schimbat la timp; asta e "marele secret".
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • ptr mallibu, recomand sa iti iei un filtru de ulei de calitate, marca Knecht Mahle OC 467.

        Comment


        • Originally posted by enervantul View Post
          La 1, 2 si 3 prima parte ati inteles foarte bine. La 3 partea a doua colegul "nestiutor" ar trebui sa isi puna intrebarea ce se intampla la ralanti, cand presiunea este de 1 bar, chiar sub putin. Dupa logica dansului in conditiile de mai sus motorul nu se mai unge, nu? Hai sa incercam altfel: sa zicem ca dam drumul la apa in chiuveta cu scopul clar de a o trimite in canalizare prin sifonul din partea inferioara. La un moment dat sifonul se infunda cu o carpa uitata in chiuveta, caz in care apa nu mai ajunge in canalizare deci scopul nu mai este atins. Daaar... dupa ce chiuveta se umple, prin orificiul superior apa isi va relua drumul spre canalizare chiar daca sifonul este infundat, iar scopul nostru se realizeaza din nou.
          Multumesc pentru lamuriri. ma gandeam eu ca nu are cum sa fie asa...

          Originally posted by IancuMIC View Post
          In situatia deschiderii supapei filtrului, uleiul trece nefiltrat, catre sistemul de ungere; ungerea internelor motorului este prioritara in orice situatie. Tu ce ai prefera; lipsa ungere arbore sau ungere cu ulei nefiltrat?


          Ramai la filtrul recomandat de producator. Ulei premium, schimbat la timp; asta e "marele secret".
          ideea era ca, odata cu punerea unui filtru mai mare(mai mult element filtrant/hartie) sa nu mai scape, in anumite situatii, ulei nefiltrat in sistemul de ungere al motorului, dar sa inteleg ca datorita supapei, care la aceste filtre este reglata de la 2 bari in sus, in cazul in care s-ar inbaxi si acest filtru, riscul este ca la relanti/turatii joase sa ramai fara ungere, daca am dreptate atunci m-am lamurit si raman la fitru recomandat de producator, purflux LS218 in cazul meu sau un ecivalent mann. multumesc

          Comment


          • In cazul unei intretineri si exploatari corecte, aceasta implicand folosirea unui ulei cu o vascozitate adecvata climei din tara noastra, nu ajungi in situatia sa ai ulei nefiltrat in lagarele motorului.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Sa mai stergem putin praful de aici, cu o patanie...

              Ma roaga tatal meu sambata trecuta sa-i cumpar uleiul si filtrele.
              Ma duc in graba la o pravalie din Bz (renumita si asta, mai mult centrata pe fluide si filtre), le spun de filtru ca este pt un logan dCi si plec. La tara le schimbam, vin acasa si cu pozele de pe filtru si de pe ambalaj...da-i la search (primele 2 poze au nume, apartin celui necorespunzator)

              Oooops!
              Problem!

              De fiecare data atunci cand cumparam filtrul de ulei aveam notat in telefon codul producatorului. Acum...alt telefon, nu era salvata configuratia.
              Asadar, acel vanzator mi-a vandut un filtru pentru mpi. 16 lei
              Ieri ma duc la magazinul de unde imi cumpar de obicei filtrele si atunci realizez ce am vazut de mai multe ori, dar mi-a fost indiferent.
              Am atasat poza. Acesta a fost 25 de lei. Acasa il iau la studiat si observ are si un instructaj f simplu de montaj (atentionare la ungerea garniturii, strangerea primara manuala si cuplul final de strangere, cu cele 4 trepte tiparite, asa cum preciza un coleg mai sus...)
              Am impresia ca pun acele stickere pe mai multe produse, acolo unde pot aparea confuzii.
              O starnesc pe d-na la o discutie (acum nu ma mai grabeam...) si imi declara faptul ca ele au fost instruite si cunosteau diferentele constructive.

              Interesant! si laudabile aceste actiuni (stickere si informarea vanzatorilor).
              Attached Files
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Poti detalia care-i treaba cu acele 4 trepte tiparite ? sunt prezente si pe filtrul de ulei original de 1.2 16v .
                Eu imi strang filtrul de ulei la mana si atat nu tin cont de acele trepte , doar il strang cat pot eu de bine "manual" , nu curge , nu transpira ulei.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by 77sky View Post
                  Sa mai stergem putin praful de aici, cu o patanie...
                  dar de ce scrie pe cutie doar 85 cp E4 ? pentru 70 cp e filtrul ala mai mic (82 00 768 913) ?

                  Comment


                  • E acelasi, zic eu, e chiar mic (scurt de fapt)...Il pun de ani, imi place cum lucreaza in diferite sezoane, regimuri de temperaturi

                    Cat despre intrebarea din postul anterior (sorry! nevazuta la timp), acele trepte reprezinta un mod de strangere controlat, iti indica el (producatorul) cat si cum sa il montezi.
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • nu e. azi m-am lamurit. m-am uitat pe factura cu revizia la dacoserv.
                      pentru euro 4 70cp cu filtru de motorina lung, e 82 00 768 913.
                      pentru 85cp o fi 82 00 768 927, care e si pe duster, dar nu merge pe a mea, fiindca nici nu incape acolo.
                      azi mi-a zis asta si mecanicul meu de la dacoserv (cand mai merg pe la ei. din an in paste )

                      ala din pozele tale are 63,5 mm lungime, iar cel de care zic eu are 50 mm
                      Last edited by B997NDL; 8 October 2016, 21:31. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google