Schimbare Turbo 1.5 Dci Euro 4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Turbo 1.5 Dci Euro 4

    Rog ajutor de la cunoscatori !
    Zilele acestea am dat jos turbo de pe loganul meu facelift 2008 de 65, si am achizitionat unul second cel mai probabil de pe un mcv de 85. Am observat ca difera putin. ma poate ajuta cineva cu montajul ?

    ma refer la faptul ca cel de 65 avea un furtun de vacuum care iesea de pe carcasa, iar la cel nou de 85 nu il am ( merge pe tija de la turbo - dar nu am de unde sa il iau - la cel vechi venea de pe carcasa).

    Vre-o idee de adaptare ?

  • #2
    Silviu....trebuie sa stii sigur ce fel de turbina ai cumparat

    Daca poti, scrie o serie sau ceva care sa indentifice turbina cumparata

    Daca poti, scrie si seria de pe turbina pe care o ai....


    Sper ca nu ai cumparat-o pur si simplu ca e de logan.......adica gen "da-mi turbina de logan", fara sa o verifici sau sa ceri ceva garantie la ea.....

    Comment


    • #3
      Poi turbina la cel de 85cp are electrovalva pilot, care da comanda sa deschidă sau închidă trubina, cel de 65 68cp, stiu ca nu are, si are pe ea o parte electrica ca da comanda sa deschidă sau sa închidă parca... Nu sunt 100%.

      Comment


      • #4
        Marius, cea de 85 are intr-adevar o electrovalva, pe care nu stiu sa o montez ( de unde sa iau impuls ???), de aceea intrebam daca se poate "fenta" cumva . poate a mai montat cineva si stie, teoreticfurtunelul care imi venea la cel vechi de pe carcasa, aici vine de pe electrovalva. de aceea ma gandeam ca poate se pune ceva furtun la iesirea din turbo care sa aiba acel furtunel mai mic. Am gasit ceva furtun iesire aer pe asam cod 8200404193 care ma gandesc ca ar rezolva problema( adica sa pun furtunul asta care la mine nu e asa , si sa nu mai pun electrovalva?? ).
        nu am reusit sa pun poze cu turbo dar la o cautare turbo logan 1,5 euro 4 veti gasi ambele modele. pe unul veti observa cel furtunel negru pe carcasa, pe cel de 85 nu .

        solutii ? idei ? / apropo am pusu n turbo asam pe care l-a terminat in 2 luni. am gasit acest turbo in cluj, la indemana,second, si pot sa il duc inapoi nu asta e problema dar pana umblu si gasesc altul ...masina sta, asa ca as prefera sa il montezdaca se gaseste o solutie.

        Comment


        • #5
          Atunci nu stiu ce sa-tu zic, nu sunt mecanic, stiu doar diferentele. De adaptati nu stiu ce s zic. Vorbeste cu un mecanic ceva, firma firm care se ocupa cu turbine. Ai intercooler. Nu o sa s fie mare diferenta de putere daca nu ai intercooler.

          Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

          Comment


          • #6
            Nu am intercooler. Nu il pun sus pentru putere, il pun pentru ca asta e la indemana. vad ca ai de 85, oare ma ajuti cu niste poze de la al tau daca poti, eventual pe mail silviusever@yahoo.com . ma intereseaza unde merg cele doua furtunase de pe electrovalva, eventual cablajul de la electrovalva, si daca reusesti si tubulaturile de la turbo cum sunt prinse ;). Legat de conducta de asam amintita in postul de mai sus, ma gandeam ca unul din cele doua furtunase, ar face aceeasi treaba ca si cel de pe carcasa de la turbo, si atunci sa nu mai pun electrovalva.

            Comment


            • #7
              Mâine iti fac niste poze sa fie lumina buna afara.

              Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

              Comment


              • #8
                Problema rezolvata oarecum. Am renuntat la cel de 85 si am gasit unul de 65, pus sus si merge bine.
                Rezolvarea din punct de vedere al montajului pt cel de 85 - schimbat toate conductele de la iesirea aerului din turbina cu conducte de pe logan euro3, cred ca rezolva problema din punct de vedere al montajului, nu stiu daca si din punct de vedere al functionarii.

                Multumesc mult pentru ajutor !

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google