Greseli Filtru Ulei Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Gata, acum e clara treaba deci mi-au pus filtru de diesel.

    Comment


    • #32
      benzina LS218 =7700274177

      restul de diesel diverse motorizari sunt vreo 3


      ala de diesel pus la benzina nu cred ca e un capat de tara, dar invers e cam naspa.
      oricum ma bucur ca v-am starnit interesul , nu va vine sa credeti nu?
      nici mie nu mi-a venit prima data dar asa e.
      eu unu ma duc la bere ! BRB
      Last edited by mdi_pro; 25 May 2009, 21:55.
      http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

      Comment


      • #33
        apropo am bagat un esp formula care merge si la diesel....poate ca asa nu-i mare bai...
        Slow & Safe

        Comment


        • #34
          scuze de OFF Topic aici discutam de filtre si de habarnistii din service daca vrei

          e full sintetic ... din cate stiu eu ceea ce e super ok
          Daca are norma ACEA B3 B4 poti sta linistit oricum e printre cele mai bune
          http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

          Comment


          • #35
            ziceam asta pt ca e posibil sa am filtru de dci...stiu de ce se discuta dar in cazul asta de asta am amintit de ulei
            Slow & Safe

            Comment


            • #36
              Acum am vazut am dat un raspuns eronat tu ai benzina eu am raspuns cu normele pentru un diesel
              http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

              Comment


              • #37
                @ florin Supapa aia are alt rol . La diesel , pana la 2.5 bar uleiul trece prin hartie sau din ce e facut elementul filtrant , ca sa separe impuritatile ( mizeriile adunate din motor) de ulei . Cand presiunea trece de 2.5 bar supapa da voie uleiului sa treaca pe direct ca sa nu sparga hartia , sa asigure un debit normal de ulei motorului in turatii ridicate , sa nu gâtuie debitul de ulei atunci cand hartia se umple de impuritati . Concluzie : cu filtru de benzina uleiul se innegreste mai repede si este mai putin filtrat (pentru ca deschide la 1.5 bar ) dar nu restrictioneaza debitul de ulei catre motor , ai aceeasi presiune .
                Last edited by madi; 25 May 2009, 22:19.

                Comment


                • #38
                  nu-i nimic....da parca ar fi cam aiurea sa am totusi alt filtru....
                  Slow & Safe

                  Comment


                  • #39
                    Nu domnule, nu e normal.Eu am masina in leasing si dau un amar de bani pe rate si pe asigurari iar atunci cand respect tot ceea ce mi-au impus ei am pretentia ca reviziile sa se faca ca la carte ca de-aia m-am dus la service de reprezentanta autorizat DACIA.Macar daca imi spuneau de la inceput, domne nu avem filtrul recomandat de producator dar vi-l punem p-asta ca e compatibil, asa era normal nu? Eu acum trebuie sa pierd timp si nervi sa vad cat de bun sau nu este ceea ce mi-au pus ei, SERVICE_ul de REPREZENTANTA.

                    Comment


                    • #40
                      Cel mai simplu, ca sa nu va mai pierdeti timpul si nervii, mergeti cu codul filtrului, cumparati unul ca nu e scump si-l schimbati la un service normal. Data viitoare intrebati la telefon inainte de programare daca va lasa cu consumabilele "de acasa". Eu asa am facut, unde nu am fost acceptat am inchis telefonul. Niciodata n-am bagat consumabile sau ulei de la service. Stiu ca acolo sunt capiati sau nu isi dau interesul asa ca prefer sa ma ocup eu de ce bag in masina MEA.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #41
                        @darksid3, cu tot respectul dar s-a mai discutat problema.Nu suntem toti din Bucuresti ca sa avem de unde alege iar timpul si banii nu ne permit sa mergem la service-urile care accepta acest lucru.Pe factura de la revizie scrie clar: !!!PT. PIESELE FURNIZATE DE CLIENT NU SE ACORDA GARANTIE!!!.
                        Last edited by Cromatic; 26 May 2009, 09:19.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by tutupiciu View Post
                          lau_swat - pt tine NU
                          Colegu', intrebam pt ca ieri am trecut pe la 3 magazine de piese auto si mi-au zis ca e ok sa pun si filtrul de diesel pe benzinar, asa daca esti mai greu nu raspunde.

                          LE: Codul de filtru pentru benzinar 7700274177, azi dimineata l-am schimbat.
                          Last edited by lau_swat; 26 May 2009, 09:45.
                          No, apoi blana
                          Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                          ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                          Comment


                          • #43
                            @lau_swat, tie ti-au pus la revizie de diesel si apoi l-ai schimbat tu cu cel recomandat sau cum?
                            @tutupiciu zice una, baietii de la magazinele de piese auto zic alta, pe cine sa mai crezi acum?

                            Comment


                            • #44
                              Este ok ce spui tu,dar concret nu te accepta nimeni cu piesele tale.Trebuie neaparat sa iei piesele de la ei daca vrei sa mai beneficiezi de garantie.In Constanta si la Tulcea unde am sunat mi-au spus ca nu accepta sa vin cu piesele mele,si atunci ce fac?Vreau nu vreau fac ce zic ei.

                              Comment


                              • #45
                                Toate reviziile facute la masina au fost facute cu piese aduse de mine la un service Dacia din TM, o singura data am luat filtrul de aer de la ei. La toate schimburile de pana acuma puneam filtrul de ulei de benzinar pt ca il luam eu si stiam codul, nu stiu sa zic ce ar fi pus daca nu aveau filtru de benzinar pe stoc cand faceam schimbul. Ieri cand am mers sa-mi cumpar filtrul de ulei nenea de la magazin mi-a zis ca imi da de diesel ca merge, dar eu am cerut explicit de benzinar, pt ca diferentele sunt clare intre cele doua desi vopseaua de pe ele nu difera. Fiecare face cum considera ca doar e masina lui si are grija de ea cum vrea. Eu vreau sa folosesc tot timpul piesele care trebe, nu sunt adeptul zicalei "las-o bah ca merge asa".
                                No, apoi blana
                                Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                                ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google