Parere Motor 1.5 Dci Euro4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    mai noua cu cateva luni si cu 2 ori mai multi km, super afacere, intr-adevar )

    am mai mers si eu cu taxiuri megane modelu asta si fluence, tot disel, si nu m-au impresionat deloc. mult sub loganu meu, f deslanate pe suspensie, troncaneau, pocneau, in viraje se lasau rau. e drept ca erau taxiuri

    mai bine un logan nou decat meganu ala cu 200 de mii
    Last edited by cristi....; 10 December 2016, 17:17.

    Comment


    • #17
      mult sub logan? ai mers si cu loganuri taxi neintretinute? alea sunt petarde pe roti. un megane intretinut e mai sigur si mai confortabil de 50 de ori decat un logan nou. in conditii normale, nu prea avem ce compara. da, la 200000km exista riscul s abagi ceva bani in ea, dar daca vinde loganul, cum zicea cineva mai sus, n-are ce pierde.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        da, cu 6-7 sute de mii de km. carute pe roti, fara nici o exagerare ba mai confortabil cred ca stai in caruta decat intr-un logan taxi cu rulaju ala. dar comparativ cu loganu meu cu 87 de mii de km, al meu e mult mai inchegat etc decat orice taxi logan sau renault cu rulaj de 2-3sute de mii de km sau mai mult

        eu ma gandeam in ansamblu la tot: rulaj, vechime etc

        apoi sa zicem ca o ia. cand va vrea sa o vanda ce o sa faca? ca nu cred ca o mai poate da mai departe decat la rabla sau pe 1 mie de euro

        cine cumpara un renault din 2007, cu peste 200 de mii de km, rulat de alti 2 proprietari, si disel?

        eu nu cred ca o masina de 10 ani se poate compara la confort cu un logan nou. nu vb de unu de 6-7 mii chel, ci de o varianta de top. sa zicem tot un 1.5dci, decat daca vechea masina are schimbat abs tot pe ea in materie de articulatie, suspensie iar motoru a fost tinut ca in puf, cu schimburi de ulei la 5-6 mii si nu cu 10w40. ca la diselu 1.5dci mai vechi mi se pare ca se turna in perioada aia tot 10w40, care stim f bine ce fel de ulei e

        eu sunt de principiu ca o masina sh e mai buna decat cea pe care o posed daca intruneste 2 conditii, respectiv: e semnificativ mai noua decat a mea ca si an de fabricatie (cativa ani mai putini, nu cateva luni, si 2) are semnificativ mai putini km decat a mea

        si ar mai fi 3) e cel putin din aceiasi clasa cu a mea, daca nu una superioara
        Last edited by cristi....; 10 December 2016, 18:43. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          nemaipomenit ! :P cum sa fie un logan (chiar si nou nout) mai confortabil decat un megane in mintile lui? poate e doar confortul pshihologic ca alt confort nu e.
          ia bre meganu' fara sa stai pe ganduri.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • #20
            nu comparam logan nou 2017 cu megane nou 2017. se compara megane 2007 cu alta masina noua mai ieftina 2017. un deceniu de avans tehnologic si de confort din pct meu se cunoaste, indiferent de clasa

            numai daca comparam logan 2005/2006 cu ce e acu loganu, in variantele de top bine-inteles. diferenta e una substantiala

            in fine, sa faca ce doreste

            mai trebuie gandit sis urmatoru pas. bun, o iau acu si poate peste 1 an, 2, nu-mi mai convine sau pica ceva nasol si vreau sa scap de ea. mai pot scapa de ea sau am ramas legat de ea?
            Last edited by cristi....; 10 December 2016, 21:42.

            Comment


            • #21
              loganu rugineste. meganu mai putin. un deceniu de avans tehnologic ne-a adus (in cazul de fata evident) doar materiale mai proaste (reciclabile cica) tabla mai subtire si piese mai putin calitativ. desigur si ambalaj un pic mai frumos , leduri , etc
              suspensia e cam aceeasi , antifonarea cam aceeasi , scaunele idem , ce naiba e mai misto dupa 10 ani ? de aceea un megane de 9 ani e mai confortabil decat un logan de un an. daca facem socotelile mai raman si bani de reparatii la megane (desigur , daca ar fi nevoie).

              cat despre revanzare. pune meganu acu la 2000 de coco sa vezi cum se bate lumea pe el. peste 3 ani daca-l dai cu o mie si n-ai bagat un ban in ea esti mai castiat decat daca ti-ai luat masina noua cu 10.000 si o vinzi cu 5000.
              Last edited by Costi-bc; 11 December 2016, 00:42.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • #22
                antifonarea e mult mai buna la noul logan, la fel si siguranta, chiar daca a obtinut tot 3 sau 4 stele. oricum, cele 3 stele din 2008 de pe sandero nu mai fac nici o stea jumate dupa noile standarde iar cele 5 stele probabil ale meganului de atunci fac vreo 2-3 acu.

                in fine, initiatorul va hotari in final ce face, noi aici doar expunem niste pct de vedere.

                cat despre tabla mai subtire, daca te uiti, fiecare producator cand lanseaza un nou model se lauda ca e mai usor cu 2-300 de kg fata de vechea generatie. de ex noua insignia va fi cu app 200 de kg mai usoara decat vechea, noul seria 5 a slabit si el, opel astra e mai usor cu 200 de kg, noul polo va fi si el mai usor cu vreo 80-90 de kg, ex pot continua

                din cate am citit nu mai stiu unde, acu se foloseste tabla mai subtire ca in trecut, tocmai din ratiuni de greutate si costuri evident. tabla exterioara oricum nu conteaza, conteaza structura de rezistenta
                de unde crezi ca vine usurarea asta?pai folosirea mai multa a aluminiului, optimizat totu dpdv aerodinamic ca sa nu mai fie nevoie de scuturi pe sub, usurare sistem franare, usurare suspensie etc

                la noul astra parca vreo 15kg au scapat numai din sistemu de franare

                reversu medaliei e la drumurile noastre. de ex la suspensie se folosesc materiale compozite, brate din aluminiu/plastic ranforsat, care la infrastructura noastra de 2 bani cedeaza repede
                Last edited by cristi....; 11 December 2016, 01:07.

                Comment


                • #23
                  Megane 2 nu e un monument de fiabilitate, eu unul nu m-as baga pe o frantuza cu peste 200.000km, mai ales daca e una care a avut destule probleme inca de noua. Calitativa iarasi nu este. Troncane si are plastice fix ca loganul. E complicat facuta. Piesele scumpe.
                  Daca era un Peugeot 406 mai ziceam, dar asa... )


                  Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.



                  M-as uita la asa ceva. Sau daca nu iti plac astea, cauta un Opel Astra H sau Focus 2.
                  Last edited by ManGreek; 11 December 2016, 01:12. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #24
                    406? mai bine o skoda octavia sau Passat pana in 2007 maxim, cand inca mai faceau masini cu simt de raspundere

                    din pct meu de vedere conversia nu renteaza, in sensu ca nu e o schimbare substantial/majora. e aceiasi marie cu alta palarie

                    mai bine inainte de a se decide, sa faca un test drive si sa vada daca sunt diferente chiar atat de semnificative sau nu

                    o masina sh pana la urma nu se ia pe incredere, mai ales cu un rulaj si vechime apreciabila

                    pe frantuzoaice eu nu pariez, decat incepand cu anu 2016 incolo, cand si-au bagat coada si cei de la Mercedes

                    focusu mk2 ar fi o alegere mult mai inspirata



                    sf de 2010, benzina, 93.000km. altceva fata de 2007 si 200 de mii de km
                    Last edited by cristi....; 11 December 2016, 01:19.

                    Comment


                    • #25
                      Ziceam ca 406 a fost o masina foarte reusita.

                      Si daca e din 2007 nici taxa nu cred ca e platita. Deci ajungi pe la 3500e lejer.

                      La 3500e iti iei un Passat B5.5 sau Golf 4 tdi ... chiar si din 2003-2005 daca sunt, o sa fie cu mult peste logan sau megane
                      Last edited by ManGreek; 11 December 2016, 01:15. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #26
                        acu s-a scos taxa, asa ca... e f bine in sfarsit isi pot vinde si loganistii cu euro 3 masinile, fara sa mai fie stresati de taxa de mediu

                        Originally posted by ManGreek View Post
                        Ziceam ca 406 a fost o masina foarte reusita.

                        Si daca e din 2007 nici taxa nu cred ca e platita. Deci ajungi pe la 3500e lejer.

                        La 3500e iti iei un Passat B5.5 sau Golf 4 tdi ... chiar si din 2003-2005 daca sunt, o sa fie cu mult peste logan sau megane

                        absolut corect

                        1,9tdi-urile din perioada aia sunt la fel de legendare si ca 1.4 mpi
                        Last edited by cristi....; 11 December 2016, 01:28. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #27
                          daca mai e si 4motion...

                          Comment


                          • #28
                            cristi, la pct 3 din conditiile tale de a lua un sh, ai scapat din vedere ca megane e o clasa peste logan.? cat despre stelele euroncap, sunt irelevante, atata timp cat din megane-ul ala cobori pe picoare si din logan te ia medicina legala in costum de nylon negru. punctele la protectia efectiva fara sa tii cont de martori de centura si esp, au ramas neschimbate din 2005 pana in 2014 la dacia. la fel si la megane, doar ca francezul a pierdut din cauza sistemelor marot de centura si alte cacatisuri pe care dacia le-a montat si-a fost ajutata sa ia astfel un punctaj mai bun. despre Peugeot 406 nu pot sa spun multe, dar doi din 3 amici pe care-I stiu cu 406 au zis ca nu l-ar da pentru nimic. unul din ei zicea si ca 406-le a papat infinit mai putini bani decat un bmw320, in conditiile in care 406 a fost folosit si pe post de masina de diriginte de santier, iar bmw-ul n-a vazut decat asphalt, rulat mai putini kilometrii decat peugeotul. atat ca 406-le era mai "puturos" ca motor, 100cp vs 130cp. volxvaginele alea din 2003 cati km credeti c-o sa aiba? 200000? passaturile din 2011 aduse in Romania au peste 200000 si sunt date inapoi la 130-160000, ca asta e kilometrajul pentru care romanul e dispus sa dea cei mai multi bani. acum socotiti 2011-2016=200000km, 2005-2016 oare cat da in realitate? oricat d ebun ar fi fost un vw acum 12 ani, la rulaj cvadruplu n-are cum sa fie mai ieftin la intretinere decat un megane cu 200000km.
                            Last edited by Seba; 11 December 2016, 02:01.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #29
                              noul logan vine in plus fata de predecesorul sau cu esp si 2 airbaguri in plus

                              nu s-a schimbat nimic la noul logan in ceea ce priveste protectia pietnoilor, a pasagerilor etc? eu parca stiu ca a obtinut punctaje mai bune, iar astea nu pot fi imputate sistemelor de siguranta ci structurii

                              http://www.pro motor.ro/masini-noi/news/noua-dacia-logan-mcv-3-stele-la-euro-ncap.-noul-passat-5-stele-13698799

                              in fine, stim ca pe parte de siguranta si protectia dacia nu straluceste si nici nu doreste acest lucru, asa cum a si declarat

                              rigiditatea caroseriei e f slaba, s-a facut parbrizu ala tandari. la alte masini nu apare nici macar o fisura
                              Last edited by cristi....; 11 December 2016, 02:07.

                              Comment


                              • #30
                                Cand ai de murit, mori si in S-class SAU Volvo S80... iar alternative mai bune la vreo 3500euro gasesti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google