Gropi Virtuale La Ei, Cratere Adevarate La Noi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gropi Virtuale La Ei, Cratere Adevarate La Noi

    Nu e nevoie să vă mai întristez cu starea drumurilor din România după iarna aceasta. Sunt convins că ați văzut în ultimul timp o mulțime de știri la tv despre “bombardamentul” care s-a abătut asupra șoselelor patriei. Dar am găsit niște imagini interesante care demonstrează perfect diferența dintre țara noastră și…Canada.

    Gropi DN 1CCam așa arată drumul național 1C, care leagă orașul Cluj-Napoca de granița nord-vestică a României. Oare la craterele existente aici, ce mașină ar fi ideală pentru a fi sigur că nu trebuie să te îndrepți spre cel mai apropiat service auto? Sunt convins că un Q7 sau un Range Rover și-ar face bine treaba pe acest traseu “off-road”. Dar pe criza asta, s-au subțiat salariile, iar românii nu-și mai permit deocamdată astfel de bolizi. Soluția? 10 km/h maxim și atenție sporită la traseu, nu știi niciodată cand îți iese o cârtiță în cale.

    Gropi virtuale

    Urmează exemplul internațional. Am preferat Canada, că de SUA se vorbește în fiecare zi. Ce nu știți despre canadieni este că aceștia își doresc gropi, însă asfaltul este prea bun pentru a ceda. Având drumuri ireproșabile, șoferii își permit sa calce accelerația, uneori prea mult. Soluția găsită de Poliția din Canada este unică și modernă: limitatoare vizuale 3D. Niște fâșii pe care sunt desenate adevărate gropane sunt lipite pe carosabil, având același impact asupra șoferilor ca o groapă normală. La vederea acestora conducătorii încetinesc, crezând că sunt reale. Avantajul este că nu-ți strică amortizoarele și din ele nu ies șobolani.

    Singurul regret este că străinii nu doresc “marfă” de calitate, adevărată. Le-am fi putut furniza cu plăcere gropi adevărate, nu virtuale, timp de zeci de ani. În timp ce ei duc lipsă de gropi, noi am putea lipi afișe cu șosea impecabilă. Măcar să avem câteva secunde în care vom crede că drumul este perfect, ulterior știm că tot la înjurături cu Boc si cu Berceanu se va ajunge.
    Attached Files

  • #2
    Aia e una din strazile "bune" sa zic asa, sunt unele si mai si

    Comment


    • #3
      eu zic sa-i cheme pe romani sa rezolve problema cu viteza in canada.trebuie sa faca un schimb de experienta,practica pentru a invata de la colegii romani de la administratia drumurilor.sa le faca berceanu un plan de reducere a vitezei de deplasare de pana la cel mult 20 km la ora.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • #4
        Cozmyne fa un rezumat ... adevarul asta e ! la noi , pana cand autostrada soareului s-a stricat !
        Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

        Comment


        • #5
          in Spania, firmele de tiruri nu trimit in Romania tiruri cu 2 persoane pentru ca este o mare pierdere de timp si bani...pentru ca media de km in Romania este de 50km/h iar in celelalte este de 80-90 km/h....ma refer la Europa

          Comment


          • #6
            Eu am o curiozitate: fotografiile dupa care sunt realizate autocolantele, 'or fi facute in Romania?
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • #7
              Niki...poate sunt facute la noi in Zimnicea
              Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

              Comment


              • #8
                Ce'ai ma? Daca nici la noi in oras cel putin, nu sunt drumurile bune, inseamna ca n'ai mai trecut de mult prin alte parti.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • #9
                  Pai acum normal ca's bune...pentru ca sunt asfaltate de cateva luni)
                  Dar cum erau inainte de asfaltare?
                  Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google