Skoda Octavia Depasire Finalizata Cu Un Derapaj Spectaculos

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    asta unde era? ati vazut ca prima masina depasita era un logan ? bine ca nu l-a lovit pe ala cu minivanu care a venit primu, era prapad.
    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

    Comment


    • #17
      Sa se fi pierdut de nu a franat (pe final, cand a ajuns in sant), ori s-a lovit, in timpul rasucirii?
      Cam ciudata lipsa de reactie...
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • #18
        Cred ca pur si simplu s-a pierdut. Greseala a fost de cand a inceput sa intre in depasire, ma refer la atitudine.
        Last edited by darksid3; 2 March 2012, 18:59.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #19
          Originally posted by kubala7 View Post
          asta unde era? ati vazut ca prima masina depasita era un logan ? bine ca nu l-a lovit pe ala cu minivanu care a venit primu, era prapad.
          Ba s-au lovit. Uita-te la bara fata (partea dreapta) dupa ce se intersecteaza cu dubita.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #20
            Asa este, a sters putin lateralul dubitei...
            sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

            Comment


            • #21
              Daca ar durea inconstienta asta si prostia ....
              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

              Comment


              • #22
                Eu am vazut ca s-a speriat ca veverita de groapa aia si s-a pierdut, pe urma a inchis ochii si pace, a uitat unde e frana. ). Nu cred ca avea ESP, nu ca ar fi facut mari minuni dar nu cred ca avea.
                Imi aduce aminte de asta iarna, acum vreo 3 saptamani, am luat si eu pe autostrada spre Bucuresti o groapa lunga de vreo 15 metri si adanca serios pe banda 1 pe partea stanga a masinii, cu rotile din stanga, mergeam noaptea si am intrat in ea cu 120 la ora. Ma plictiseam si imi aduc aminte si ma amuza cum m-am trezit instantaneu balmajind niste cuvinte in reluare, nu mai stiu ce am zis. Era asa adanca incat aproape am dat cu capul de geam, poate o stiti si unii dintre voi care ati trecut pe acolo de curand. La viteza aia doar am tras foarte putin de volan stanga, am reusit sa ma feresc de restul ce mai erau.
                Dupa iarna trebuie condus mai atent noaptea ca toata tara e plina de cratere.
                http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                Comment


                • #23
                  Originally posted by florin.fanatik View Post
                  A pus frana absolut de pomana, nu avea pe nimeni in fata lui, trebuia sa intre pe banda apoi sa franeze daca era nevoie...
                  Trebuia sa franeze ca altfel intra in ala din fata (de pe prima banda), dar a franat total prost in combinatia cu manevra de volan.

                  S-a speriat, se vede clar ca l-a luat prin urprindere dubita care venea din sens opus si a avut o reactie exagerata, mama multor accidente, adica s-a pierdut oleaaca cu firea )

                  Si drumu ala e valurit ca naiba, se vede cum ii joaca curu in depasire.

                  Sunt convins ca toti care comentam aici ne-am fi descurcat faaaara probleme si ne repliam fara nici un stres.
                  Suntem cu totii desavarsiti si al drac de buni la dat sfaturi si invataturi.

                  Comment


                  • #24
                    Niste tarani domne' !!!

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by ionescu liviu View Post
                      Eu am vazut ca s-a speriat ca veverita de groapa aia si s-a pierdut, pe urma a inchis ochii si pace, a uitat unde e frana.
                      Eu spun ca soferul s-a pierdut cand, in urma unor discutii contradictorii, Olena sotia acestuia, a scos Makarov-ul din poseta.: parerea mea
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #26
                        Nu vedeti ca s-a speriat de groapa aia? Ala cu duba era departe si aia era oricum banda lui cred, avea loc. S-a speriat de groapa aia. Nu stiu cum ne repliam noi care comentam dar nu cred ca ne speriam de groapa chiar daca o vedeam tarziu, intram in ea, ca sa nu mai spun ca trebuia sa o vada de mult. Daca ne-am speria toti asa de gropi la noi in tara acum primavara ar fi carnagiu.
                        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                        Comment


                        • #27
                          Ce groapa bai frate? Se vede cum l-a zarit tarziu pe ala cu dubita ca vine.
                          Drumu era bocna, unde si cauciucele de iarna au aderenta mica.

                          A fost un cumul de factori, dar voi nu vedeti decat clipul.

                          Viteza mare, drum valurit, stresat de ala din spate, manevre exagerate, reteta perfecta sa mori.

                          Eu nu pot sa comentez prea mult pt ca am patit asta cu Loganu, pe drum perfect drept la aprox 140/h, am depasit un camion si m-am repliat mai rapid (fara sa pun frana) si a inceput spatele sa-mi danseze...
                          Sa vezi ce morcov mare simiti in cur...
                          N-am franat, am corectat-o usor si mi-am vazut de drum (n-am avut tendinta de reactie exagerata, pulsul imi era normal ) ), dar senzatia la viteza aia e nasoala cu Dulapu.

                          Comment


                          • #28
                            Si cum nici Octavia nu e etalon in materie de manevrabilitate...Oricum, per ansamblu, vina exclusiva este a soferului.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #29
                              La un moment dat am crezut ca o redreseaza dar de unde a intrat direct in sant
                              Vand piesa auto logan originale si aftermarket

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google