Dacia Logan 1.6 16v VS.Proton Persona

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    ba au. cand/daca ai ocazia, mergi si alimenteaza din austria, sau din ungaria. stiu posesori de dizal care doar de la peco au alimentat (peco de firma, nu 3 garaje srl si alte de-astea) si tot au avut probleme cu pompa si cu injectoarele. uita-te in filtru, sa vezi ce minunat arata. am vazut filtru de motorina de pe laguna adusa din franta, ziceai ca e imbatranit din cauza soarelui, asa era hartia aia, la noi gasesti de la apa, frunze, mal si ramasite de uraniu de la cernobil, de toate...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #92
      astea sunt din auzite... nu?! e plin bucurestiul de taxiuri dci si erau si pe aici destui cu 2-3 sute de mii fara probleme. cunosc instructor care are dci culmea si 65 cp si n-a avut nimic. numai la cat a mers aia subturata...

      Comment


      • #93
        Am facut cu Loganu' 6 drumuri de Italia tur-retur 1 de Belgia plus altele cu Mercedes Vito din 2008 si Opel Movano(ambele motor 1.9 diesel).Vreau sa zic ca atunci cand intram si alimentam din tara "se inmuia" nu mai era aceeasi masina.Trage si tu concluzia...
        sigpic

        IL 1 3 MIU

        Comment


        • #94
          si asta inseamna sa nu mai fie diesel in tara ?! eu nu spun ca in belgia sau italia n-o fi mai buna, dar nu cred ca ar fi mai buna in ungaria, bulgaria...etc.
          iar la diferenta ce 30 de bani pe litru, merita sa bagi top pt ca se vede clar ca e aditivata. trage mai bine si motorul e mai silentios.

          Comment


          • #95
            EU n-am simtit diferenta la OMV. Doar la rompetrol s-a simtit parca ceva cand am pus cea mai scumpa, nu stiu cum ii spune.

            Si am mai vazut ca vorbesti de diferenta de 2300 euro. De ce n-ai luat alta masina si ai ales loganul de 10.000? Aaaa, pt ca n-ai diferenta, nu? 2300 euro = aproape 1/4 dintr-o masina. Pai scuza-ma dar vb procentual de diferente mari.

            Iar acum on topic: logan > proton. Cel putin dupa standardele mele.

            Comment


            • #96
              in primul rand nu s-a pus problema ca n-am 2300 dar masina a luat-o tata ca asa stia ca trebuie sa fie masina... economica frate-miu si-a luat bmw e90 cam la aceeasi bani. daca vreau masina care e mai scumpa cu 2300, nu ma mai duc la mare ca acolo s-ar putea sa las 8-900 si pt ce?!

              daca te referi la motorina, eu zic ca e diferenta vizibila. pot spune chiar ca intre top diesel petrom si maxx motion omv e diferenta clara la cum trage si se aude motorul. ambele sunt de top am bagat o vreme petrom si ma tot batea la cap un vecin taximetrist sa bag doar omv. intr-adevar e diferenta.

              Comment


              • #97
                Va informez ca sunteti offtopic!!!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #98
                  oricum cred ca se poate inchide ca e o discutie sterila. cine stie ceva despre proton ca sa putem compara ?!

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by B997NDL View Post
                    in primul rand nu s-a pus problema ca n-am 2300 dar masina a luat-o tata ca asa stia ca trebuie sa fie masina... economica frate-miu si-a luat bmw e90 cam la aceeasi bani. daca vreau masina care e mai scumpa cu 2300, nu ma mai duc la mare ca acolo s-ar putea sa las 8-900 si pt ce?!

                    daca te referi la motorina, eu zic ca e diferenta vizibila. pot spune chiar ca intre top diesel petrom si maxx motion omv e diferenta clara la cum trage si se aude motorul. ambele sunt de top am bagat o vreme petrom si ma tot batea la cap un vecin taximetrist sa bag doar omv. intr-adevar e diferenta.
                    Pai si la 40 de ani mai ia taticu masina?

                    Si n-a zis nimeni ca n-ai avea 2300, nu te agita inutil. Totusi, n-am inteles ce-ai vrut sa spui prin : "daca vreau masina care e mai scumpa cu 2300, nu ma mai duc la mare ca acolo s-ar putea sa las 8-900 si pt ce?! ". Cu alte cuvinte, daca iti iei masina mai scumpa cu 2300 (adica tot un semi-junghi), vei cheltui mai mult la mare? Pai ce legatura are masina cu alte cheltuieli? Faci alte asigurari? Bagi mai mult combustibil? Mergi la un hotel mai bun doar ca ai alta masina?

                    Comment


                    • nu, cheltuiala ar fi aceeasi ca in orice alt an. nu prea scap mai subtire in trei persoane. ce spuneam e ca daca vrei ceva mai faci si sacrificii.
                      Ps: sincer daca n-o primeam nu as fi dat atatia bani. mi-ar fi ajuns si de sprituri si de taxi pentru ceva vreme... si nu suntem toti doctori. am lucrat 8 ani pe vase de croaziera si n-am strans bani nici de bicicleta.
                      mai bine se inchide topicul ca iar facem off.
                      Last edited by B997NDL; 13 May 2012, 21:25.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google