Logan 2 Vs Clio III Estate Vs Golf VI SH Vs Seat Ibiza ST SH

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by darksid3 View Post
    Eu nu stiu cum il ducea pe colegul M.FLORIN, 1000 euro pe an intretinerea la un Passat 2006, cand nu ma duce pe mine intretinerea la un BMW, atat, de fapt, daca stau sa ma gandesc, la nici o masina nu m-a dus atat intretinerea, nici macar la Corvette, care se zice ca nu ti-o face oricine. A, daca discutam de impozit, RCA, rovinieta, da, dar alea nu-s la capitolul intretinere. Si daca iti pica, sa zicem, ambreiajul, cat de ghinionist sa fii sa-ti pice anual, sau pivoti, capete de bara, etc...
    La un motor de 2 l, o revizie intr-un service bun (nu se pune reprezentanta pentru ca au preturile mari si nu fac musai treaba buna) costa in jur la 600-800 de lei, incluzand filtrele(cele mai bune), uleiul (cel mai bun), manopera si verificarile aferente. Si daca faci doua revizii pe an, mai schimbi niste placute, niste discuri, un lichid de frana, orice alta chestie de mentenanta, tot nu ajungi la 1000 euro in medie/an.
    Total de acord cu intunecat: nu are cum sa fie doar intretinerea 1000 euro.
    La porsche costa revizia anuala 1000 euro.
    Insa la un motor de 2.0, asa este cum spune intunecatul: 600 - 800 lei.

    Si eu as merge pe Sh, insa din Romania luata, nu de afara. Asta in cazul in care vrei sa pastrezi masina spre 10 ani.
    Daca vrei o pastrezi pana in 5 ani, merge si una luata de afara.

    Comment


    • #47
      Dintre cele trei masini din titlu, Clio Estate mi se pare cea mai practica pe termen lung.

      E destul de compacta pentru oras dar are si portbagajul suficient de mare pentru calatorii mai lungi.

      Golf ul si Ibiza sunt hatchback uri cu portbagaj destul de mic.

      De asemenea fiabilitatea masinilor din grupul VAG nu mi se pare suficient de buna pentru preturile la care se comercializeaza.

      Clio Estate - portbagaj 440 de litri
      Golf 6 - portbagaj 350 de litri
      Seat Ibiza - portbagaj 290 de litri
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • #48
        Renault sta mult mai prost la fiabilitate decat Vw
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #49
          Si la revanzare....

          Comment


          • #50
            La fiabilitate e discutabila treaba.....oricum cu siguranta VAG nu mai e ce a fost candva.
            Acolo unde insa modelele VAG cam fac legea e felul in care isi pastreaza valoarea in timp, dupa cum spune si colegul PCH.
            In consecinta, vis-a-vis de titlul topicului, alegerea mea personala ar fi golf VI ca raport intre dotari/performante/satisfactie/valoare de revanzare.
            Si credeti-ma ca ma doare sa spun asta, sunt anti-VAG declarat.
            Last edited by mariusnicolae; 5 April 2013, 20:34.

            Comment


            • #51
              Originally posted by stolniceanulucian View Post
              Seat Ibiza - portbagaj 290 de litri
              Ma gandeam la Ibiza ST, care este un pic mai lunga cu portbagaj de 430 l. Oricum la fiabilitate am vazut ca este sub Golf, nu sunt asa multe variante SH, asa ca nu stiu ce sa zic despre ea.

              mariusnicolae, intr-un fel tocmai de aceasta imi este greu sa ma decid. Nivel statisfactie, bucuria de a conduce, este clar in avantajul Golfului. Daca ar fi sa aleg cu inima as alege Golf. Cand a fost sa aleg actuala masina, ma batea gandul si la un Golf. Numai ca atunci in aceeasi bani luam o masina cu 7 ani mai veche. Acum tragand linie cred ca am facut alegerea cea mai buna.
              Acum sunt pus in acceasi situatie, numai ca diferenta de ani se reduce la vreo 3.
              Intr-un fel sinteza la ce am spus mai inainte si ce am sintetizat de la voi este: vrei masina mai confortabila, mai placuta, dar esti dispus sa-ti asumi niste riscuri legat de cheltuieli alege Golf, vrei masina mai ieftina la intretinere alege Logan. Acum depinde de riscuri. Intr-un fel incerc sa ma conving daca merita una dintre alegeri, daca sunt mari diferentele in favoarea uneia sau alteia.
              Orice alegere as face, tine totusi si de ceva noroc, ce-i drept cu risc mai mic la masina noua.

              nightboy, nu ma gandesc la 2.0 TDI. 1.6 TDI este super suficient.
              M.FLORIN, Octavian tocmai de chestiile alea imi este frica sa nu pice. M-am uitat la preturi la piese de schimb, pe magazinele online si intr-adevar sunt destul de ridicate pentru volanta (tinand cont ca este cu masa dubla), ambreiaj, elemente de caroserie (far,stop).
              Adica te cam sperie. Dar totusi cum spune si darksid3, trebuie sa fii ghinionist sa-ti pice una din fiecare.



              La statistici fiabilitate m-am uitat pe fiches-auto.fr si dekra (http://www.used-car-report.com). Voi ce parere aveti de ele?

              Un alt aspect care ma intereseaza este consumul. Am vazut pe http://www.whatcar.com/truempg/ statistici referitoare la consum.
              Sandero (Logan nu au, dar nu cred sa fie diferente sesizabile) a iesit destul de bine in top, in jur de 60-61 mpg (adica un consum de 3.9-4 l) la drum extraurban; Golf BM a obtinut 4.5-4.6. Vi se pare realist consumul de acolo ?
              Cel putin la Sandero erau diferente foarte mici urban-extraurban.
              Pe spritmonitor.de am vazut diferente de maxim 0.2 l in favoare Loganului.
              Cine e cel mai corect?
              Last edited by Niki; 10 April 2013, 14:05. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #52
                Nu vreau sa te sperii dar eu am schimbat in doi ani - desi masina afost aleasa cum trebuie, ii stiam istoricul etc - 4 injectoare, kit ambreaj , pompa motorina, EGR si alte maruntisuri. Desi am cumparat masina aceea la un pret bun mi-a cam ajuns cu sh-urile.
                Este doar o parare.
                Merci

                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • #53
                  Probabil ai avut tufla aia de motor 2.0 - 140 de cai. Doua Passat-uri, unul dupa altul, aceeasi motorizare, aceleasi probleme, caz personal in familie. Orice alt motor in afara de ala si e parfum la Vw-Audi.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #54
                    Este bun si motorul ala,daca gasesti cu injectoare bosch si nu siemens,am 2 prieteni care si-au luat masini in acelasi timp(passaturi,2.0,140cp) unul avea injectoare bosch si unu siemens,cel cu bosch merge si acum fara nici o schimbare,doar revizii si cel cu siemens a schimbat un set de injectoare,apoi a trecut la injectoare si calculator bosch.
                    In legatura cu masinile,e greu de ales,inima ti se duce la golf,dar mintea la logan...acum gandeste`o bine,desii eu pe golf ma duceam direct,chiar daca e un pic mai vechi,nu prea se compara.

                    Comment


                    • #55
                      chiar eram curios cat e un kit de ambreiaj cu tot cu valanta pt 1.6 tdi.
                      http://www.pieseauto.ro/kit-ambreiaj...982219646.html nu mi se pare scump deloc tinand cont ca la 1.9 si 2l se duceau cam la 200k km , 1.6 avand vibratii mai putine va tine mai mult.

                      cu injectoare/pompa la 1.6 am auzit numai de bine.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google