Ce Motor Se Poate Pune In Locul Motorului 1.5DCI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Motor Se Poate Pune In Locul Motorului 1.5DCI

    Salut tuturor.
    Am o problema destul de complicata. Ieri cand mergeam pe autostrada din senin motorul s-a turat si ... s-a spart bloc motor 1 pistoan topit... ce mai... nebunie mare.
    Acum sunt pus in situatia de a-mi cauta motor pentru masina.
    Avea un motor de 1.5 diesel euro3 (109000km parcursi). Am postat si in sectiunea de anunturi poate reusesc sa cumpar un motor dar pana una alta vreau sa stiu daca pe aceasta caroserie se mai pot pune si alte tipuri de motor.
    Va multumesc anticipat.

    ----
    Rog un moderator sa imi corecteze titlul. Multumesc anticipat.

  • #2
    poti pune orice motor din gama dacia. daca mergi pe benzinar, trebuie schimbata si cutia de viteze. la orice motor de alt tip decat originalul trebuie omologare la r.a.r.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Daca pun un motor de 1.5 dci eur 4 am inteles ca trebuiesc facute foarte multe modificari. E adevarat ?

      Comment


      • #4
        In afara injectoarelor care-s euro 4 si ai in plus intercoolerul n-ai modificari

        Comment


        • #5
          diferentza intre euro 3 si euro 4 e turbina si interculerul injectoarele sunt aceleasi... doar ca itzi trebuie toate calculatoarele si cheile plus cititorul... si instalatia electrica

          plus ca componentele sunt alfel decat pe euro 3 si valva egr e alfelt ... trebuie tot motorul complect

          incearca sa pui un motor de 1.9 dci de pe renault megane2 sau laguna 2
          http://www.loganclub.ro/forum/hd_64_...-t24147p3.html

          Comment


          • #6
            da, pune 1.9dci, ca sa schimbi si juma' din electronica masinii...poti pune motor 1.5dci65/70cp fara probleme, doar dci85/105 necesita modificari la electronica si egr.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              Originally posted by starlays View Post
              Salut tuturor.
              Am o problema destul de complicata. Ieri cand mergeam pe autostrada din senin motorul s-a turat si ... s-a spart bloc motor 1 pistoan topit... ce mai... nebunie mare.
              Acum sunt pus in situatia de a-mi cauta motor pentru masina.
              Avea un motor de 1.5 diesel euro3 (109000km parcursi). Am postat si in sectiunea de anunturi poate reusesc sa cumpar un motor dar pana una alta vreau sa stiu daca pe aceasta caroserie se mai pot pune si alte tipuri de motor.
              Va multumesc anticipat.

              ----
              Rog un moderator sa imi corecteze titlul. Multumesc anticipat.
              se poate pune alt motor dar ... nu renteaza.

              mai bine cauti la dezmembrari motor ca al tau...
              asa o repari repede si "fara sa te doara capul" dupa
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • #8
                am aceeasi problema cu 1.5 dci caut motor eur3

                te rog sa-mi spui cand vei rezolva problema cum si cat te-a costat in plus eu am rupt masina in italia e rupta chiuloasa am incercat alta de renault dar nu a mers.
                Last edited by lidia177; 10 July 2010, 17:38. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  Salutare!!!!
                  ma gaandesc serios sa pun alt motor din gama Renault...m am gandit sa cumpar un renault busit mai nou si sa pun motorul si cutia de viteze...sunt convins ca este foarte mult de munca si destule modificari....poate veti spune sa mi iau alta masina dar imi este drag Loganul de aceea am venit cu aceasta problema..voi ce ma sfatuiti???

                  Comment


                  • #10
                    Sa interesat cineva, se portiveste motorul DCI de pe Duster de 110 cai sau cel de pe logan 2 de 90 cai ?

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google