Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Madutzu tata...sa le schimbi la 17000 e o contraperformanta! probabil esti genul care franeaza intr`o veselie!
    nu anticipezi traficul...frane violente la semafor...etc!

    ma rog...si jungla de Bucuresti isi are "meritul" la uzura masinii in general!

    si sa stii ca revizia la coltul blocului de multe ori e mai calitativa si mai corecta decat la hotii din reprezentante, unde japca e la ea acasa!
    Last edited by jonnie007; 22 July 2014, 18:22.
    Keep walking...

    Comment


    • Sa știi ca merg numai cu piciorul pe frâna. Așa de-al naibii sa le uzez mai repede. Poate ard si becurile de la stopurile pe frâna
      Te întreb si eu ceva, pt cultura mea. Căți km ai condus in București pana acum?
      My Ride sigpic

      Comment


      • nu e cazul sa te ambalezi ca papi ulei! tonul a fost prietenos!

        pai sa fi condus undeva intre 400-500 km! fug de Bucicuresti ca dracu de tamaie!
        Keep walking...

        Comment


        • Asta e altceva, mi s-a părut ca m-a iei peste picior.
          Concluzia e următoarea: s-au dus, le-am schimbat (am cerut eu asta). Doar nu era sa merg cu ele așa sa acumulez km. E mai importantă siguranță mea decât 250 lei.
          Faptul ca sunt mai mici si mai slabe calitativ se poate discuta pe alt thread
          My Ride sigpic

          Comment


          • acuma` serios vorbind...chiar nu e nicio halvitza sa faci revizia la reprezentanta Doreilor! doar garantia m-ar sili sa o fac la ei! altminteri e praf in ochi!

            si revenind la saretele din titlu`... realitatea e ca Ligheanu il bagi cam peste tot! restu` carucioarelor enumerate pe aici... stau si se uita!
            Last edited by jonnie007; 22 July 2014, 19:14. Reason: Automerged Doublepost
            Keep walking...

            Comment


            • Sunt service-uri mult mai bune decât cele din rețeaua Dacia, sunt de acord. Numai ca doar cei de la Dacia pot completa carnetul de întreținere, care exista doar in varianta electronica in cazul logan2. Alta găselnița a celor de la Dacia. In cazul persoanelor juridice exista câteva avantaje, in funcție de contract

              Originally posted by jonnie007 View Post
              si revenind la saretele din titlu`... realitatea e ca Ligheanu il bagi cam peste tot! restu` carucioarelor enumerate pe aici... stau si se uita!
              Cam așa e. Loganul 1 din 2007 chiar a suportat cu brio cam orice stres si drum. Pana acum, l2 nu m-a dezamăgit. Dieselul 2 e oricum altceva. Tare sunt curios cum e dieselul de la seat. De cel de la Citroen sunt lamurit de mult
              Last edited by Madutzu25; 22 July 2014, 19:22. Reason: Automerged Doublepost
              My Ride sigpic

              Comment


              • Stoicanu ,imi cer scuze, m-am exprimat gresit, nu sunt in perfecta stare, dar sunt in stare buna de functionare,adica bune Logic ca au ceva uzura,cum am mai spus, este si normal, la orice masina se uzeaza discurile, insa am vrut sa spun ca sunt in perfecta stare de functionare :P
                Si da, am jante de tabla cu capace si trebuie sa dau janta jos..si n-am de gand sa fac asta acum in nici un caz
                Este si normal ca depinde stilul de condus..in afara orasului si eu ma mai dau la ea , mai schimb pe la 5.500 s-o mai dezmortzesc putin , dar in oras eu conduc destul de linistit ..de exemplu nu fac precum altii care vin in "forta" inspre semafor, sau se apropie de o alta masina si tocmai cand trebuie sa se opreasca, franeaza "brusc" , in ultimul moment..eu ma apropii lin de semafor si o las pe ea sa "curga " in viteza, calc usor frana , si ma opresc..asta a fost un exemplu. De plecat cu scartz nici vorba.. Poate de aceea m-au si tinut cauciucurile originale Kormoran pana vara trecuta (catalogate de multi "raceri" ca fiind petarde) , masina avand acum 76.000 km .. Sunt o gramada care conduc mai agresiv, franeaza in ultimul moment, pleaca mai mereu cu putin scartz,etc , si se mira ca li se uzeaza repede placutele sau cauciucurile..
                Cum spunea si un coleg mai sus, sunt o gramada care au schimbat placutele originale si la mai mult de 70.000 km, aproape de 100.000 km , asa ca ..

                Originally posted by Madutzu25 View Post
                Asta e altceva, mi s-a părut ca m-a iei peste picior.
                Concluzia e următoarea: s-au dus, le-am schimbat (am cerut eu asta). Doar nu era sa merg cu ele așa sa acumulez km. E mai importantă siguranță mea decât 250 lei.
                Faptul ca sunt mai mici si mai slabe calitativ se poate discuta pe alt thread
                Stai putin ca era sa pic de la calculator : 250 de lei pe niste placute de proasta calitate si mai subtiri??? Wtf?? 100 de euro pe o cotiera de rahat, 250 de lei pe placute slabe calitativ..deja incep sa ma intreb unde este intretinerea aia ieftina de care toata lumea vorbeste..ca toti o tineau pe asta "Ca , chiar daca dacia este la un pret asemanator cu o masina mai rasarita, macar dacia este mai ieftina la intretinut, si de aia mi-am luat logan ca este intretinerea ieftina!" Unde mai este intretinerea ieftina??
                Last edited by mariusgny; 22 July 2014, 20:16. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Gata, inchidem taraba ca deja nu mai stim care, cui, ce-i face.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google