Motorul Euro6 Pe Benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motorul Euro6 Pe Benzina

    Salutam,

    Eu inca nu inteleg care sint diferantele constructive intre euro 5 si euro 6 la motoarele cu benzina . Este vorba doar de softul modificat sau exista modificari concrete constructive ?

  • #2
    Doar cu un software nu obtii mare lucru. Sunt, foarte probabil, modificari constructive : catalizatoare, senzori, sisteme complexe care ajuta la eficientizarea intregului ansamblu motor.
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • #3
      Pai si la logan cum va fi ?

      Comment


      • #4
        Momentan singurul(de care știu) motor euro6 aflat în fabricație e K4M 697(detalii mai jos).
        Pe ici pe colo au transpirat detalii:
        pentru X52
        D4F732 euro6(1,2l 16v),
        H4B408/410 (h4b400 e actualul TCe 90 euro5)

        pentru X79 ph2/X92/X67
        1.6 16V proveniență Nissan
        H4Mxxx




        Sandero II
        1.6 MT (102 hp)
        Available: 2014
        Body type: Hatchback
        Doors: 5
        Transmission Gearbox type Mechanical .:
        Engine Model: K4M 697
        The volume of a cube. See .: 1598
        Power, HP .: 102/5750
        Torque. moment, Nanometer / about mines .: 145/3750
        Position of cylinders Inline .:
        The maximum speed, km / h: 180
        Acceleration to 100 km / h, 10.5 seconds .:
        Flow in L / 100 km (city): 9.4
        Flow in L / 100 km (highway): 5.8
        Curb weight, kg .: 1104
        Cargo Volume, L .: 320/1200
        Tyre size: 185/65 R15
        The volume of fuels. tank, l .: 50
        Fuel Type: AI 95
        Environmental standard: Euro 6
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #5
          Este pe Duster o varianta 1,2 TCe, euro6; propulsorul turbo inlocuieste motorizarea 1,6 16v.
          Personal nu cred ca un gurmand precum K4M mai poate fi convertit sa respecte norma euro6.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Din diferentele de norma , ar iesi un necesar pentru euro6 fata de euro5 ,la capitol particule . Are filtru euro6?

            Comment


            • #7
              Originally posted by IancuMIC View Post
              Este pe Duster o varianta 1,2 TCe, euro6; propulsorul turbo inlocuieste motorizarea 1,6 16v.
              Personal nu cred ca un gurmand precum K4M mai poate fi convertit sa respecte norma euro6.
              Intr-adevar pe Duster motorul 1.2 TCe este acum euro 6 (adica va fi, ca inca nu a fost vandut, abia au inceput comenzile), dar pana acum a fost euro 5.
              Am vazut ca in alte tari se vinde Duster cu motor 1.6 16V euro 6, dar am inteles ca e un alt motor de la Nissan (probabil cel de pe Fluence), nu e urmasul actualului K4M.

              Comment


              • #8
                Originally posted by hspinache View Post
                Din diferentele de norma , ar iesi un necesar pentru euro6 fata de euro5 ,la capitol particule . Are filtru euro6?
                Am citit un articol in care spuneau ca de la norma euro 7 este posibil ca sa introduca filtru de particule si pe masinile cu motoare pe benzina...ceva de genul ca sa nu se mai imprastie in atmosfera particule cancerigene.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google