Placute De Origine Sau Nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    fix brembo sunt alea la 50 lei
    sigpicMy ride

    Comment


    • #17
      Am o cunostinta la Campina si acum la revizia de 60.000 i-au spus ca discurile de frana musai trebuiesc schimbate...si placutele au fost schimbate tot de dealer la revizia de 30.000, deci cel mai probabil iau bagat d-alea dure...cat or fi fost de origine sau nu, nu se stie
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #18
        cei care aveti d-astea turcesti...nu va scartaie la franare ? mie imi scartaia regulat
        de obicei discurile pe la 60mii se schimba, asta depinde de stilul de franare cat si stilul de mers, frane bruste, dar poate are nevoie si mecanicu de discuri, sau varianta lui darksid3

        am un nene in targ la vitan, de la care mi-am cumparat distributia, si cureaua de alternator, si mai mereu ulei, filtre...are magazin d-asta din tabla, si stiam ca il pot gasii daca nu sunt bune...
        au aceleasi dungulitze si coduri ca cele care cu care le-am schimbat, am fost atent la fiecare detaliu si sunt sigur 90% ca sunt de origine. 180ron kit distributie, 50ron curea alternator, fata de 400ron kit distrib. in service fara montaj, si cealalta n-am intrebat, dar sigur era mai scumpa.

        are 3 tipuri de placute, de origine cu care vine masina din fabrica, d-astea turcesti care vinde claudiubpp, si valeo (mi-a zis ca d-astea cumpara taximetristii ca nu tocesc discul, dar au durata de viata mai mica)
        placutele de origine nu mai stiu exat ce pret aveau...cred ca 120ron
        oricum mai bine decat in service unde sunt 240 270 300 ron, am auzit mai multe variante
        recent mi-am cumparat pompa de apa de origine din targ, de la unii care vin din arges (au nr de AG la masini) cu 150ron

        Comment


        • #19
          Originally posted by DeLuXe View Post
          (ai baga mana in foc ca daca le iei de la ei sunt originale?)
          Da, pentru ca eu personal nu am vazut placute false in vreun service Dacia si daca ar fi asa, isi risca locul de munca mecanicul.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #20
            ar fi bine ...

            imi ziceti si mie ... io care abia ating frana ... si folosesc 90% frana de motor la 20k sa am discul tocit cam 1 mm? binenteles dupa placutele superbe de neorigine
            sigpicMy ride

            Comment


            • #21
              Deci cam nasoala treaba cu placutele astea de neorigine (ma speriati cu discurile uzate prematur), pana la urma sa fie pierderea mea si iau de origine cu o caruta de bani...

              Comment


              • #22
                Eu cred ca cel mai bine cumpar niste FERODO FSL845 sau FDB 845 si aia e!Sunt un pic mai ieftine ca cele de origine si la fel de bune...poate chiar mai bune!
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Din ce am mai citit am inteles ca FDB 845 sunt ceva mai dure ca FSL 845.

                  PS: in mod normal discutia ar trebui aici continuata
                  Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.

                  Comment


                  • #24
                    DeLuxe : cu frana de motor, labartzezi cureaua de distributie ( ca mine ) si o sa inceapa sa urle, eventual pompa de apa o sa faca ca o veverita ( cum face a mea ) ... )
                    cureaua care avea 50mii km fata de aia noua care am puso era cu vreo 3mm mai mare
                    good luck

                    Comment


                    • #25
                      ce ziceti se merita sa te duci la dezmembrari cauti un logan si i iei placutele ?
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • #26
                        Sigur! Cu doua conditii: sa stii codul piesei de origine (si sa sa stii cum miroase, ce gust are, ce senzatie la pipait, ce grosime_"de noua") si sa ai intr-o manuta sublerul/micrometrul.
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • #27
                          atunci ramane la nou .. ce e nou e nou domne`
                          Its just a car ...

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Cezar View Post
                            Placutele de frana, ferodo cu cod U3360, NU SUNT DE ORIGINE!!!
                            Acest cod nu exista!
                            Plăcuțele de frână Ferodo U3360 sunt total nepotrivite pentru Logan! Am folosit acest tip de placuțe cam jumătate de an și mi-au făcut șanțuri pe discurile de frână, ca să nu mai spun ce emoții aveam atunci când eram nevoit să frânez din scurt, fiindcă se comportau ca plăcuțele noi, nepăsuite pe disc, având distanța de frânare nepermis de mare! Le-am inlocuit cu un alt tip de Ferodo, FDB 875 dacă nu mă insel,si pot spune ca abia acum am frâna in regulă! Sfatul meu este să ocoliti U3360!

                            Comment


                            • #29
                              Alea cu U nu sunt de tractor>?
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by raduprov View Post
                                ce ziceti se merita sa te duci la dezmembrari cauti un logan si i iei placutele ?
                                Nu merita. De unde stii ca n-au fost schimbate inainte sa ajunga masina la dezmembrari? Oricum ar fi nu merita, mai sunt si pasuite pe discul respectiv si il strica pe al tau.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google