"Imbatranirea" Cauciucului Anvelopei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Vinde-o unui taximetrist, pentru ala e mai buna ca aia din fabrica, a trecut deja testul timpului si nu scapa aer.

    Comment


    • #17
      si michelin fabrica petarde, sub diferite denumiri. ma gandesc ca exagereaza totusi cand spun ca o montana tine 10 ani. tine in sensul ca nu se dezintegreaza, poate si conti (vezi barum), ca si goodyear si ca toti, dealtfel, fabrica si petarde, pentru ca se cer si merg de minune pe masini ca polo, fabia, logan, clio, etc. ce nu o sa vezi la gumele din gama continental, resapate. pirelli si michelin din cate stiu, fabrica resapate sub diferite nume (alea mai necunoscute din concernele respective), conti pana acum cativa ani nu concepeau sa fabrice resapate. indiferent ce povesti zic unii din fabrica din timisoara, cum ca se faceau carcase care erau apoi resapate, alea erau gume-pilot, mmpa-uri si nu aveau treaba cu resaparea. erau teste de stabilizare a proceselor de fabricatie, nu se vindeau carcasele respective, mergeau la diferiti producatori, pentru teste de anduranta, aderenta, etc.

      ps: eu nu iubesc nici frantuzoaice, nici nemtesti. toate sunt petarde, frantuzoiacele au insa un pret semnificativ mai mic la achizitie si-n 5-7 ani cat tii masina, nu bagi in ele diferenta de bani, pentru ca nici nemtoaicele nu mai duc 5 ani fara nici o reparatie. sunt doar mai "zgarcit" in a da bani pe fiabilitate scriptica, bazata pe visele de-acum 20 de ani ale romanilor care viseaza inca passat tdi 90cp din '99 cu 130000km reali. si lucrand 15 ani in industrie atat pentru francezi, nemti, japonezi, englezi, mi-e teama ca nu pot numi acum o masina macar despre care sa stiu ca nu s-au facut compromisuri la calitate/fiabilitate in detrimentul marketingului. pana si toyota mai face doar reclama la fiabilitate
      Last edited by Seba; 30 August 2016, 13:23.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        Originally posted by vitriol View Post
        Cherubino, tot ce au scris colegii mei mai sus este adevarat.

        Acum, eu iti dau doua raspunsuri:
        - daca vrei sa o tii in continuare ca roata de rezerva, o poti face fara probleme inca 7 ani de acum incolo, dar s-o folosesti, in caz de pana, doar pana la vulcanizare
        - daca te-ai gandit sa mai cumperi o anvelopa noua, acelasi model, si sa o pui pe una dintre punti, asa cum am mai auzit la altii, eu ti-as recomanda sa n-o faci.
        M-am hotărât să renunț la ea și nu doar din cauza vechimii. Mai am un motiv: anvelopa este de vară, marca Tigar iar anvelopele cu care am cumpărat mașina „încălțată” sunt Debica Navigator all season. M-am gândit să cumpăr o anvelopă de același tip cu cele pe care le am pe mașină, întrucât anvelopele sunt în stare foarte bună (dacă nu mă înșel sunt fabricate în 2014) și nu am de gând să trec la anvelope de vară/ iarnă decât după ce se uzează astea all season (mai ales că, fiind începător și având în față prima iarnă ca șofer, n-am de gând să ies cu mașina în afara orașului). În acest fel, dacă voi fi nevoit să apelez la roata de rezervă cât am încă anvelopele all season, aceasta va fi de același tip cu celelalte, iar când voi renunța la all season și mașina va fi încălțată cu anvelope specifice anotimpului, voi avea o roată de rezervă all season „în termen” pe care o voi putea folosi în orice anotimp ca să ajung la cel mai apropiat service. În ce privește anvelopa care face obiectul discuției, probabil că o s-o vând la un preț modic.
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google