Monede virtuale (cryptocurrency)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Monede virtuale (cryptocurrency)

    Opinii, dezbateri, previziuni

    Ce parere aveti stimati domni, este sau nu este viitorul, aceasta chestie cu monedele virtuale?
    Last edited by C.Mike; 9 February 2018, 10:24. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    mi se pare ca deocamdata, totul este simpla manipulatie, pentru atragerea utilizatorilor. intr-un final, probabil ca va fi folosta. si-n cazul actualilor bani, salariile si platile cu cardul ce sunt? bani virtuali, pe care nu-i vezi neaparat, la fel ca si-n cazul tranzactiilor interbancare. multe operatiuni se fac si-acum in contul unor bani care nu exista fizic in totalitate pe piata. probabil ca la un miment dat acesta virtualizare va fi completa, dar nu sunt convinsa ca vor ramane doar actualele monezi virtuale.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3


      Monedele virtuale, poate. Dacă sunt fundamentate și apărate/garantate de stat. Altfel sunt doar mărfuri precum alunele sau scoicile. Faptul că azi valorează mult nu face decât să ne arate că suntem in timpul unei noi bule. Ca in cazul oricărei bule, sunt pline piețele de oameni care ne spun ce minunat este. Știam de acum 2-3 ani că bitcoin nu va putea fi folosit ca monedă pentru cumpărături. Alți "analiști" n-au știut. Astăzi nu poate fi folosit pentru așa ceva pentru că tranzacțiile se finalizează in peste 30 de minute. Dar retorica s-a schimbat. Azi bitcoin este prezentat ca "store of value" precum aurul. Da, de la 20 000 la 6 000 intr-o lună. Așa ceva nu s-a intâmplat in cazul aurului.

      Azi, bitcoin și are criptomonede sunt doar un joc speculativ pe care oameni de toate vârstele dar mai ales adolescenți il joacă. S-au plictisit de crescut vaci pe feisbuc, de făcut bani virtuali in jocurile online cu economie virtuală sau de pariat pe performanțele sportivilor favoriți. Au pus câteva mii de $ in cripto-monede și se joacă de-a speculatorii.

      Comment


      • #4
        Din cate am vazut eu, se pot face cumparaturi si se pot plati servicii, mai ales cu Bitcoin. Este drept ca sunt putini cei care accepta plata in Bitcoin, dar sunt si numarul lor creste.

        Comment


        • #5
          eu, cu riscul de a nu ma imbogati peste noapte, as astepta sa se linisteasca apele cu chestiile astea virtuale. pt ca in spatele lor, tot marile banci stau si inca nu m-am prins ce jocuri vor sa faca...poate-mi scapa mie ceva.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            @Seba, daca ar sta marile banci ar fi bine. Din pacate nu e asa. Bancile nu se aventureaza sa investeasca intr-o moneda fara suport. A sumarizat @gecmc94 exact cum sta treaba cu cryptomonedele.

            Una singura incepe sa fie sustinuta de statul chinez: cardano dar sa vedem pentru cat timp.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • #7
              Mike, că sunt câțiva scaieți care "acceptă" bitcoin la plată, doar unul care vrea să spele bani negri acceptă să cumpere ceva și să plătească cu bitcoin. Motivul este foarte simplu. Față de acum 3-4 ani, comisioanele și timpul de așteptare au crescut foarte, foarte mult. Acum 4 ani se discuta despre revoluția bitcoin pentru micro-plăți. Știi, lucrurile pe care le cumperi de pe ebay cu 5 $ iar comisionul este cel puțin incă unul dacă faci conversie valutară. Sau comisionul SWIFT când trimiți bani afară. Bitcoin promitea comisioane de cenți per tranzacție. Acum lucrurile stau altfel. Tranzacțiile sunt mult mai consumatoare de resurse și au devenit mai scumpe.

              Comment


              • #8
                Sau bancilor le este frica ca de dracul de acest fenomen, care ar putea sa le cam strice afacerile. In fond o banca este camata legala.
                Moneda virtuala este complet descentralizata, acest lucru face aproape imposibila influentarea si manipularea de catre guverne, banci, in folosul lor. Dar se pare ca poate fi totusi influentata de alte mecanisme.

                Comment


                • #9
                  bancile inca detin puterea financiara, isi permit sa duca in cerul al 7-lea sau in derizoriu cam orice considera ca le ajuta, sau, dupa caz, le incurca socotelile. o modenda fara sustinere reala in piata e greu de controlat si de implementat, in prima faza. in plus, nevand baza reala, poti face manevre si mai usor cu moneda virtuala. vezi cazul bitcoin, cred ca-i cel mai bun exemplu. si singurul, deocamdata.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Cine garanteaza criptomonedele? Nimeni!
                    Leul e garantata de statul roman prin BNR, ca-n schimbul unui leu vei primi ceva, 2 cutii de chibrituri, un covrig.

                    Comment


                    • #11
                      corect o parere de luat in calcul...

                      Comment


                      • #12
                        Dar ca investitie?
                        O alternativa la investitiile la bursa, Forex, etc, unde poti pierde la fel de usor.
                        Totusi bitcoin a avut un randament destul de bun, cand am auzit eu de el prima data, era cativa zeci de dolari.
                        Acum vad ca momentan s-a stabilizat si este posibil sa urce din nou chiar foarte mult zic unii.

                        Comment


                        • #13
                          Dar ca investitie?
                          Daca investesc in niste actiuni si vreau sa le vand dupa o perioada, sa zicem ca nu le cumpara nimeni, dar am in final o particica din activele si pasivele unei entitati juridice.

                          Inlocuieste actiuni cu bitcoin.
                          Daca nu gasesti un cumparatpr dupa o perioada, ce faci cu ele, ca de fapt, tu nu detii nimic palpabil, o inregistrare electronica neatribuibila unei entitati.

                          Totusi bitcoin a avut un randament destul de bun, cand am auzit eu de el prima data, era cativa zeci de dolari.
                          Atunci erau sa zicem investitie, gasei pana acum un fraier sa i le dai de 100 de ori mai scump.
                          Acum sa arunci mii de euro si sa speri ca vor creste, cand trendul e de descurajare a bitcoin, inseamna sa fii optimist tare.

                          Regula mea (o stiu dintr-un film): daca esti la masa de poker si in primele 20 de minute nu-ti dai seama cine e fraierul de servciciu, inseamna ca ala esti tu.
                          Last edited by mr.K; 9 February 2018, 15:19.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google