Discutii Cu Subsemnatu'

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Adresele IP nu reprezinta date personale si chiar e necesara pastrarea lor, altfel circulatia pe internet chiar va fi anonima, si nu e ok.
    Adresa de email la fel nu este o informatie personala. Date personale se refera strict la informatii care i-ar permite administratorului sa afle identitatea utilizatorului, deci chestii ca nume, prenume, adresa, CNP... ori asa ceva nu se stocheaza. Daca va fi necesar, una dintre modificari o sa fie opritul mesageriei private. La stergerea postarilor unui utilizator, la fel nu este o problema, ca se poate face si postarile sa apara ca si anonim deci stergem userul, dar nu este responsabilitatea adminului sa le stearga, ci al aluia de le-a postat.
    Insa la fel de bine in locul numelui se poate pune Anonim, un user dupa ce a scris ceva in spatiul public, informatia e publica si nu ii mai apartine.

    Sunt multe chestii de clarificat dpv al GDPR, din ce am vazut in afara de mizeria aia, alt site nu s-a inchis, deci motivul sigur a fost sa isi redirectioneze tot traficul catre magazinul respectiv.
    Last edited by Cristi_Xp; 23 May 2018, 08:34.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • Cristi_XP permite-mi sa te contrazic un pic. Evident ca nu stiu totul despre subiectul asta, cine zice ca stie minte, toata lumea incearca sa se lamureasca.

      Dar adresa de email este informatie personala daca ea contine informatii despre individ. Eu asa o consider. Daca adresa mea de email este Adrian.Balan@bcr.ro , cred ca e limpede ca ai publicat numele si locul unde lucrez,nu? Sau a afacerii pe care o detin.

      Direct de la sursa https://ec.europa.eu/info/law/law-to...rsonal-data_en

      Examples of personal data
      a name and surname;
      a home address;
      an email address such as name.surname@company.com;
      an identification card number;
      location data (for example the location data function on a mobile phone)*;
      an Internet Protocol (IP) address;
      a cookie ID*;
      the advertising identifier of your phone;

      Comment


      • Originally posted by Cristi_Xp View Post
        Adresa de email la fel nu este o informatie personala.
        Ehh nah, cum sa nu fie personala? :-) daca in adresa e numele intreg al posesorului? Si chiar daca nu este, adresa de email este personala si nu publica cat timp posesorul nu o declara explicit astfel.

        adminului sa le stearga, ci al aluia de le-a postat.
        Atunci responsabilitatea administratorului este sa puna la dispozitie un mecanism ca utilizatorul sa le poata sterge :-)

        Administratorul in schimb este obliga ca, la cerere, sa stearga orice date ce contin informatii cu caracter personal stocate. Cum aici nu prea e cazul ...

        un user dupa ce a scris ceva in spatiul public, informatia e publica si nu ii mai apartine.
        Gresit. Informatia ii apartine, este a lui si chiar raspunde pentru ea. Dar GDPR se refera la informatii ce contin date cu caracter personal si nu la pareri personale exprimate pe un forum...

        Originally posted by sadicu View Post
        Dar adresa de email este informatie personala daca ea contine informatii despre individ. Eu asa o consider.
        Este o informatie personala atata timp cat tu o declari ca fiind un pun de contact cu tine. Cu atat mai mult cu cat contine elemente de identificare clare.

        Originally posted by sadicu View Post
        an Internet Protocol (IP) address;
        Asta e discutabila, chiar si la nivel de EC. Daca este un IP flotant atunci nu prea mai este personala. Dar daca iti este atribuita doar tie (IP fix) atunci poate fi considerat element de identificare personala.
        Last edited by Silviu; 23 May 2018, 09:27. Reason: Automerged Doublepost
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Pai dupa email poate afla foarte multe date despre tine daca te cauta pe diferite site-uri(ex:Facebook) si ce e si mai nasol este faptul ca, daca pastreaza emailul meu il poate vinde la terti si sa ma streseze aia cu n mailuri.

          Comment


          • Salutare si multumesc de sustinere.

            Multumesc si moderatorului care mi-a dat BAN in loc sa-l dea alora care ma injurau.
            Doar asa e corect, trebuie dat un exemplu. Numai in evul mediu se inchidea gura unuia care zicea adevarul doar pentru ca acel adevar era in contradictie cu ce stiau cei multi.

            Hai noroc si sa va traiasca familiile!

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google