Consum Logan 1.2 16V 75 CP

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu va contrazic cu 16 v, dar am avut 1.6 8v apoi un 1.4 8v.Logan.
    Acum am 1.4 16v Megane. Degeaba are 98 cp! Fata de 90 cp (parca atat are loganul 1.6 8v...) e foarte puturoasa. Sa nu mai zic de consum!!!
    1.5 dci, 85cp parca.., pe megane, este mult mai sprinten.

    Comment


    • #32
      3.Fac liniute cu orice masina (sa zicem) pina in 15000 euro si nu ma simt deloc prost daca raman cu foarte putin in urma.
      amigos nu ti se pare ca te lauzi cam mult...nu cumva ai motor de 1.6 16v cu sigla de 1.2 ?,.....mare inginerie mai e si motoru asta de 1.2 ....

      Comment


      • #33
        Originally posted by Loganu View Post
        amigos nu ti se pare ca te lauzi cam mult...nu cumva ai motor de 1.6 16v cu sigla de 1.2 ?,.....mare inginerie mai e si motoru asta de 1.2 ....
        Nu ma laud de loc. Spune-mi o masina pina in 15.000 euro care accelereza la 100km/h sub 10 sec (adica cu mai mult de 3 sec decat loganul 1.2).
        Nu am spus ca e cel mai bun loganul 1.2 comparativ cu alte masini, dar nici nu se face de ras in oras, asa cu incearca unii (neposesori) sa induca parerea. Atata tot.
        Last edited by amigos; 2 January 2010, 10:29.

        Comment


        • #34
          vezi ca nu ai voie sa dai Quote la ultimul post....se subantelege ca la el ai vrut sa raspunzi. (daca mai faci asta...se iau domnii moderatori de tine )

          si ca sa fiu si ontopic....daca nu te deranjeaza sa pierzi cu 1.2 ...poti sa faci liniute si cu ferrari.... nu inteleg ce vrei tu sa dovedesti...
          ai 1.2 ...si ce.... sa fi tu multumit de el asta conteaza....e normal sa aibe si altii alte pareri.
          Last edited by mumus; 2 January 2010, 11:30.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #35
            Originally posted by daniel76 View Post
            ........................
            eu am constatat ca consuma destul de mult , la fel ca cel de 1,4 8v
            Cum ai constatat treaba asta?
            Ca sa faci un test de consum comparativ, ar trebui sa mergi cu ambele motorizari pe exact acelasi traseu, exact aceeasi viteza/trafic, ''exact'' acelasi sofer.
            Asta e imposibil, de unde rezulta (cum vezi si la 1.4 topicul de consum, oricum multe fabule si acolo) ca unu' poa' sa ia 8% urban, altul 9,5 si vorbim de acelasi oras, aceleasi ore de trafic.
            Unu e mai grabit, altu nu lucreaza bine cu motorul, altul e mai linistit, etc etc.
            Ca idee e bine sa ne uitam ce spune si cartea, la 1.4 mie imi iese cat spun ei (uneori in trafic si cu juma de litru mai putin), acelasi lucru valabil si la 1.2.

            Asa ca nu poti spune (poti, dar nu e adevarat) ca pe cei de la Dacia/Reno nu i-a interesat consumul cand au bagat motorizarea asta.
            E un motor mai mic care dezvolta aceeasi putere dar cu un consum mai mic de carburant, rezulta si noxe mai putine.
            Normal ca daca vreau sa fiu Schumacher demostrez un 10% si la 1.2.

            Comment


            • #36
              Sunt dispus sa fac impreuna cu un 1.4 MPI in Iasi traseu urban, unu in spatele altuia, sa vedem cat scoate 1.4 si 1.2. Astfel nu va mai fi loc de nici o interpretare. Se ofera cineva?

              Comment


              • #37
                Logan 1.2 16V e asa de bun la cat costa de te doare capu'.Tocmai de aceea mi-am luat anul trecut, prin perioada in care a aparut si motorasul asta pe Logan, un Aveo 1.2.Ma gandeam ca Loganul de 1.2 16v va fi un pic mai ieftin decat 1.4...ciuciu...Asa ca la 6900euro un Aveo 1.2 72cp cu ceva dotari( nu manivele pt geamuri,si cd player cu 4 boxe..nu preechipare radio=2 fire..2 paie) + vopsea metalizata si-a meritat toti banii.
                Ma bucur ca mi-a trecut euforia de moment pt Logan.

                Comment


                • #38
                  Se continua aici.

                  Va rog, fara vs.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google