Logan vs Renault Clio Symbol

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Interesant post-ul asta. Si asta pentru ca am ocazia sa conduc zilnic atat Loganul proprietate personala, cat si Clio-ul prietenei mele. Ambele cu motor de 1,4 benzina.
    Clio are ca punct major in plus fata de Logan, demarajul, datorat in primul rand formei mai aerodinamice. Alt avantaj ar fi consumul putin mai mic, adica in jur de 0,5 l/100km fata de Logan.
    Unde are Loganul de castigat este la capitolul spatiu interior si stabilitate.
    Ca dotari si ergonomie, mi-ar placea daca as putea combina anumite optiuni de pe clio pe logan.
    Dar per ansamblu, dau o nota mai mare Loganului.

    Comment


    • #32
      Stabilitate?Adica cum sta masina pe curbe?Am condus un clio al unui prieten...am intrat ceva mai tare in curbe...si nu mi s-a parut deloc ca tinde sa fuga intr-o parte..mai degraba loganul facea figuri in situatia respectiva ...

      P.S. bun venit pe la noi
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #33
        acceleratzia nu cred ca se datoreaza areodinamicii, poate top speedul, cat la stabilitate am venit pe serpentine in spatele la un clio si fluierau rotile la al de numa

        Comment


        • #34
          Da Cristi, stabilitate.
          Am condus in aceleasi conditii si Clio si Logan: autostrada Buc-Cta, soare, fara vant, caldura 170 km/h. Concluzie: Loganul mergea pe sosea, Clio zbura prea jos, adica aderenta cu solul e cam nasoala. In curbe la fel, se simte cum fuge de spate mai mult decat Loganul.
          Acum depinde si ce varianta, ca poate unele Clio au ESP si alte minunatii, eu vorbeam de loganul meu preferance si de un clio standard, ambele fara abs, esp, etc. Masini clasice :P

          Comment


          • #35
            ESP,e optional si pe megane...si putini au ESP pe megane pentru ca la noi vin in pachetul pentru drumuri "off road" ,unde nu se poate monta ESP
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #36
              Originally posted by Cristi_Xp
              Pai,nu e optional e pe versiunea full.Deci la dotari este cu mult peste logan.Si interiorul la fel,arata mult mai bine,plus ca bordul se si inchide nu e doar de decor ca sa stea tot timpul becul aprins ca deja ma dispera
              @Petre,tu dai drumul la AC ca sa te incalzesti?
              Daca tot veni vorba,am auzit de pe undeva ca daca dai drumu la AC se incalzeste mai repede masina?Plus ca atunci cand mi-au umplut instalatia cu freon am vazut ca imi baga din 2 conducte,una rosie si una albastra...
              la AC albastru e presiune joasa iar rosu presiune inalta, dar fac parte din acelasi circuit, si nu rezulta ca face si incalzire...
              din cate stiu instalatiile de AC de pe masini sunt doar pt racire!

              Originally posted by ADU
              Interesant post-ul asta. Si asta pentru ca am ocazia sa conduc zilnic atat Loganul proprietate personala, cat si Clio-ul prietenei mele. Ambele cu motor de 1,4 benzina.
              Clio are ca punct major in plus fata de Logan, demarajul, datorat in primul rand formei mai aerodinamice. Alt avantaj ar fi consumul putin mai mic, adica in jur de 0,5 l/100km fata de Logan.
              Unde are Loganul de castigat este la capitolul spatiu interior si stabilitate.
              Ca dotari si ergonomie, mi-ar placea daca as putea combina anumite optiuni de pe clio pe logan.
              Dar per ansamblu, dau o nota mai mare Loganului.
              eu conduc LOGANu' 1.6 personal si CLIO 1.4 de la servici
              pot sa zic ca am fost cu LOGAN la Constanta (150 km/h pe autostrada) si cu un rezervor m-am mai plimbat 1 sapt pe acolo, in schimb cu CLIO m-am dus si cand am ajuns benzina era pe rosu !!!!!!!!!!!!?????????


              Marius_N: NU mai posta consecutiv! Foloseste functia EDIT ;)
              Last edited by Marius; 5 February 2007, 18:18.
              CsB
              Ambition 1.6 MPI

              Comment


              • #37
                salutare !!!
                se poate face o comparatie intre cele 2 masini tinand cont de pretul platit la revizii ?
                cat ne costa revizia la un clio diesel vs. logan diesel la 10.000 sau la 100.000km !
                la fel si cu motorizarea pe benzina ... 1.4/1.6 de la clio vs. 1.4/1.6 logan !

                va multumesc !
                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                Comment


                • #38
                  Reviziile sunt aproape la fel. La 10.000 km este in jur de 250 ron cu tot cu consumbaile si manopera, iar la Clio iin jur e 300 ron.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #39
                    stiti cum e...acum difera de la masina...la masina...
                    eu sunt fericitul posesor al Loganului Prestige (1,6 16v---107 CP) ...de care sunt super multumit...
                    in acelasi timp...am condus...si conduc si Clio Symbol-ul prietenei mele...(1.4 MPI 75 CP)...Diferenta..apare...cum e si normal..la demaraj, viteza maxima,spatiu interior; unde castigator detasat este Logan-ul.
                    insa Clio puncteaza mult mai bine...dupa parerea si " experienta" mea...la stabilitate, consum de combustibil si finisajele interioare.
                    In concluzie...ambele masini sunt bune...dar acum..depinde de fiecare...ce prefera..

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by terror3009
                      eu sunt fericitul posesor al Loganului Prestige (1,6 16v---107 CP)
                      105 CP
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by andrei
                        105 CP
                        Gresit , el are 107 a testato pe dyno
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Nu-mi place Clio Symbol.E urata.Merg pe Logan Prestige
                          Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                          Comment


                          • #43
                            Mie imi pace mai mult exteriorul Symbolului Phase 2 decat cel al Loganului.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #44
                              Symbol nu e urata dar e mica si nu merita banii. Loganu e mai tare

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Seby
                                Symbol nu e urata dar e mica si nu merita banii. Loganu e mai tare
                                e mica frate..aseara mam plimbat cu masina unui prieten...interiorul m-a inpresionat la beculete ,bord,optiuni,am conduso vreo 1h si mere destul de bine dar cand sa stau pe bancheta din spate surpriza....nu incapeam 3 persoane asa confortabl...tinand cont ca am 1.95 mi s-a parut sa stau akolo ca intr-un cosciug......deci logan cel mai tare
                                sigpic
                                astra h 1,7 cdTI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google