Omologare Jante: Petitie Catre Fabrica

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Aici 99% avem Logan si nu avem optional 16" avem doar 15'' si 14''.
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • #17
      Pai nici Aveo nu are jante din fabrica pe 16"... dar pe certificat mi'a fost trecut si 16" ( fara sa zic nimic ).

      Comment


      • #18
        Pai si la Audi A4 sunt trecute jante pe 16" pe 17" si pe 18"daca nu ma insel...poate pe 18" nu..dar sigur 16" si 17" chiar daca din fabrica vine cu 15".
        Cumpar volan de Duster

        Comment


        • #19
          Diametrul total ar rotii nu trebuie sa fie perfect identic cu cel orginal. Majoritatea producatorilor monteaza o varietate de roti optionale a caror diametru total nu este perfect identic cu cel standard. In Germania exista ceritificari TUV pentru o multitudine de combinatii janta/anvelope pentru Logan iar multe din ele nu sunt perfect identice la diametru cu cele originale. Din cate stiu, marirea sau micsorarea diametrului rotilor poate fi compensat la nivel de kilometraj prin modificarea softului masinii (poate confirma cineva?)

          Cererea acestei petitii este dupa parerea mea fondata, n-are rost sa despicam firul in patru cand vine vorba de dimensiuni de jante si anvelope si cat e prea mult. Tocmai asta e idea principala a petitiei: sa determinam uzina Dacia sa faca testele necesare si sa omologheze marimile potrivite!
          De aceea va rog sa va restrangeti la a discuta DOAR despre aceasta petitie pe acest thread. Daca doriti sa discutati despre ce jante merg cum si unde, VA ROG folositi celelalte thread-uri deschise in acest sens.
          sigpic
          ^Logan turbat (WIP)^

          Comment


          • #20
            Nu se va obtine nimic in felul asta, atata timp cat masina e una low-cost nu vad de ce ar fi trecute in talon alte dimensiuni, schimband si multe variabile (viteza indicata si altele), care ar genera in timp alte reclamatii catre Dacia.
            Si la faza cu imbunatatitul performantelor dinamice ale autoturismelor, sa fim seriosi.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #21
              Multumim de "incurajare"...
              Iar la faza cu performantele dinamice poate ne explici dumneata ce vrei sa spui prin "sa fim seriosi"!
              sigpic
              ^Logan turbat (WIP)^

              Comment


              • #22
                Sa inteleg ca nu mai e voie sa ne impartasim parerile pe forum sau cum? O sa vedeti ca asta o sa fie raspunsul, doar stiti prea bine ca daca se vroia sa facea asta de la inceput.
                Si sa explici ce inseamna "imbunatatitul performantelor dinamice", ca eu unul nu-mi dau seama, deh, oi fi eu mai necunoscator in ale automobilelor...
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #23
                  eu as fi de acord, dar totusi daca era sa fi vrut cei de la dacia, ar fi facut nu numai asta ci mai multe chestii care ar imbunatati masina si care in primul rand ar ridica pretul de achizitie al masinii ( ceea ce nu cred ca se merita ) si in al doilea rand , cine ar mai cumpara renault? ( cele pana in ~ 12.000 epuri )
                  eu sunt de acord, semnez oricand, dar asa-s eu mai pesimist
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by andrei View Post
                    Si la faza cu imbunatatitul performantelor dinamice ale autoturismelor, sa fim seriosi.
                    Da, ca sa fim seriosi in ceea ce spunem te invit sa faci singur diferenta de tinuta de drum la 2 modele din gama Logan detinute de mine echipate cu 205/55/16 vs. 185/65/15. Vorbim dupa test.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by andrei View Post
                      Sa inteleg ca nu mai e voie sa ne impartasim parerile pe forum sau cum? O sa vedeti ca asta o sa fie raspunsul, doar stiti prea bine ca daca se vroia sa facea asta de la inceput.
                      Si sa explici ce inseamna "imbunatatitul performantelor dinamice", ca eu unul nu-mi dau seama, deh, oi fi eu mai necunoscator in ale automobilelor...
                      Ba da, tocmai asta e menirea unui forum. Sincer ma asteptam la un raspuns argumentat referitor la performante din partea ta. Daca citesti primul post, vei observa ca am mentionat pe scurt in textul petitiei motivele pentru care performantele masinii se imbunatatesc atunci cand se monteaza jante mai mari. Paragraful respectiv este explicatia dorita de tine.
                      Totusi, nu toata lumea cunoaste subiectul, asa ca mai jos sunt cateva link-uri cu informatii despre dimensiunile jantelor (in engleza, deoarece in limba romana nu am gasit):

                      http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html (sectiunea "Why would I want to change to alloy wheels and new tires anyway?")

                      Pentru detalii despre cum afecteaza cauciucul sport performantele masinii:

                      http://www.tirerack.com/tires/tirete...currentpage=17 (sectiunea "What is the right size for my vehicle?")

                      Revenind la petitie, aceasta este departe de a fi un text stiintific, argumentele legate de performanta fiind mentionate pe scurt asa cum cere o petitie. Menirea petitiei nu este sa dea o lectie de automobilism, ci de a sublinia motivele pentru care unii oameni ar dori sa faca trecerea la un set de jante mai mari. Alte tari au in legislatie asa ceva (vezi certificarile TUV din Germania), altele nu au (vezi Romania). Sunt sigur ca germanii si-au bazat decizia de a omologa jante mai mari pentru Logan pe niste date reale, "serioase"...

                      Imi cer scuze daca te-am ofensat prin cererea meu in vre-un fel, dar postul tau citat mai sus imi da impresia ca ai luat problema putin personal. Vreau sa te asigur ca nu a fost intentia mea sa fac referire calitatile tale ca pasionat al automobilelor intr-un mod negativ! Sunt de parere ca asa cum toti suntem liber sa ne expirmam opiniile pe acest forum, suntem si indreptatiti sa cerem explicatii atunci cand nu intelegem ceva, drept la care am apelat atat eu cat si tu in posturile anterioare.

                      In concluzie, sper ca link-urile de mai sus sa lamureasca o parte din intrebarile tehnice pe care le pot avea unii useri cu privire la subiect. Voi mai astepta cateva zile sa vad daca exista critici cu privire la calitatea textului, dupa care voi posta petitia online.

                      Multumesc!
                      sigpic
                      ^Logan turbat (WIP)^

                      Comment


                      • #26
                        imbunatatirea performantelor dinamice inseamna sa ai timpi mai buni de acceleratie, reprize, viteza maxima, stabilitate si franare imbunatatita. daca respecti dimensiunea echivalenta dar treci de la 15 la 17, ingreunezi acceleratia si reprizele, foarte probabil si top-speed-ul, in schimb castigi la stabilitate. pe de alta parte, incarci altfel de cum au fost ele concepute planetarele, pivotii, capetii de bara, bucse, amortizoare, etc. va trebui sa scazi greutatea maxima a masinii ca sa respecti incarcarea pe punti pt ca se schimba punctele de aplicare al fortelor in piesele trenurilor fata si spate si pt asta se fac teste de drum, de anduranta pe banc, pe pista, etc. n-o sa va omologheze fabrica nici un alt fel de gume/jante daca din start n-au facut-o. cel mai simplu e sa facem cum spunea si dan.gutu: schimbam talonul si pui ce roti vrei, pt ca atunci nenea habrnistul, pardon militianul, nu mai are de ce sa se lege.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #27
                          Sunt total de acord cu seba. Ca orice modificare, exista si dezavantaje. Dar nu de asta este vorba aici, dupa cum mentionam in primul post. Nemultumirea mea si a altor dintre useri este aceea ca nu exista cadru legal pentru jantele mai mari.
                          Talonul nou nu este o solutie, e doar o metoda de a ocoli legea omologarilor.
                          Solutia propusa de mine are menirea de a se adresa fabricii cu privire la problema. Sunt perfect constient de sansele de reusita scazute datorate in special lipsei de interes cu privire la acest subiect din partea majoritatii. Celor de la fabrica nu le pasa pentru ca nu exista cerere la nivel oficial pentru jante mai mari iar utilizatorilor nu le pasa pentru ca au metode de a ocoli legea omologarilor folosind talonul nou si tupeu in fata organelor de Politie.
                          Haideti sa ne mobilizam si sa semnam petitia in numar cat mai mare. Rezultatul, daca va fi pozitiv, va fi folositor acelora care doresc asa ceva (adica chiar celor care au semnat petitia) iar daca va fi negativ, nimeni nu va avea nimic de pierdut, in afara de cele cateva minute necesare semnarii...
                          sigpic
                          ^Logan turbat (WIP)^

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Seba View Post
                            daca respecti dimensiunea echivalenta dar treci de la 15 la 17, ingreunezi acceleratia si reprizele, foarte probabil si top-speed-ul.... pe de alta parte....va trebui sa scazi greutatea maxima a masinii .....
                            Citeste ce am scos eu din context...cred ca ai avut o lipsa de inspiratie...

                            Hai sa ne ocupam de oua, cozonaci si miei pana dupa Inviere.
                            Un Paste fericit la toata lumea!

                            Comment


                            • #29
                              Cum zicea Seba..si altii,legat de talonul nou.Ei nu tot Logan au?Daca te opresc,nu se pot uita la rotile lor ce dimensiune au?
                              Cumpar volan de Duster

                              Comment


                              • #30
                                stergi dimensiunile dupa cauciucurile tale si atunci nu mai au ce compara.
                                AG 16 Y M A

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google