ET Sau OFFSET Jante Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ca sa concluzionam, ET-ul este stantat pe jantele din tabla (banuiesc ca si pe cele de aliaj de origine - la fel ca pe orice janta de aliaj care se respecta) , alaturi de latime si de diametru, normal este 45 pt. rotile de 15. Orice producator respectabil de jante are insa omologare pentru Logan, deci are ET-ul aprobat prin TUV.

    Comment


    • #17
      Stie careva care este Et-ul jantei stock de aluminiu ?

      Comment


      • #18
        48................

        Comment


        • #19
          am gasit sa mi iau niste jante. 7j et 38 pe 15 sunt ok ? merg ? pot sa pun 185 pe j7 ?

          Comment


          • #20
            poti pune, dar 6.5j e recomandabil pt 185. mai degraba 195 pe 7j.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              ET jante tabla -44mm
              ET jante aluminiu - 47mm
              Date luate din manual pentru jante cu dimensiunea 6J15.
              Last edited by madi; 17 June 2010, 15:06.

              Comment


              • #22
                la logan jantele originale au ET 48-aluminiu si 50 tabla.

                Comment


                • #23
                  Uite si print screen din manual, cred ca nu spun bazaconii cei de la dacia.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #24
                    nu stiu de ce au scris asa.
                    dar ET la jantele de aliaj originale (BRAN) este de 50. iar pe cele de tabla este 48. Asta la mine. Scuze pt postul de mai sus (am inversat valorile)

                    Comment


                    • #25
                      Pentru jantele de Prestige PH1, ET-ul este 50 (e imprimat pe janta intre prezoane, sub capacul antifurt!)

                      ET-ul nu este totusi o valoare absoluta, conteaza si latimea jantei. Daca o o janta lata de 7" si ET 20 (atat am eu pe fata)va veni la linie cu caroseria, o janta lata de 9" cu ET20 va iesi in afara...
                      sigpic
                      ^Logan turbat (WIP)^

                      Comment


                      • #26
                        care et e mai bun. mai mic sau mai mare ? eu am gasit cu et 38 e mai bun decat ce are loganul stock ?
                        ce se intampla daca pun 185 de 7j ?

                        Comment


                        • #27
                          et mai mic scoate roata mai in afara. is faine jantele alea din tm esti la limita gumei de 185, va sta cracanata pe janta. 6j sau 6.5 este pt 185. ti-as recomanda sa schimbi gumele cu 195/55 sau 195/60.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #28
                            eu nu prea vreau sa pierd in diametru. de ce mi am pus pinion dci daca pun gume mai mici. as pune 195 dar imi e tare frica sa nu pice caseta de directie. stiu ca e boala la logan

                            Comment


                            • #29
                              Salutare...Am gasit jantele astea...ATS CUP PE 15...DISTANTA DINTRE PREZOANE ESTE 4X100mm.latimea 7J.ET28...se potrivesc pe logan cu cauciucurile stock..Va multumesc!
                              Last edited by Seba; 11 August 2010, 23:08. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #30
                                cam late 7J pt 185. esti la limita maxima de "cracanare" a gumei. ti-as recomanda un 6-6.5J mai degraba pt gumele stock de 185. pt 195, 6.5J.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google