TUTORIAL: Semnare Poze

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TUTORIAL: Semnare Poze

    Dupa cate vad toti va puneti pozele fara un watermark, o semnatura a voastra. O sa fac un mic tutorial pentru Photoshop (eu folosesc de la Photoshop 7 pana la CS4 aceesi metoda) care sa va ajute sa faceti automat treaba asta stiind ca de fiecare data va arata la fel si va fi pus fix in acelasi loc.
    Pentru asta ne vom folosi de automatismele din Photoshop (tabul View\Actions<<alt+F9>>).
    Vom face o noua categorie <<ALE MELE>> folosind Create New Set, apoi o noua actiune <<SEMNATURA>> folosind butonul Create New Action.
    Deschidem o poza oarecare si apasam butonul RECORD. In tabul Image\Size selectam asa: Width - 30 (NEAPARAT sa fie selectat in cm) si Resolution 96, aveti grija sa fie bifat Constrain Proportion.
    Apoi facem un text << Copywright Gigi Zbenghi>>, alegem fontul cu care vrem sa scrie si culoare.
    Apoi click dreapta pe layerul text si Blending Options\Tabul Bevel and Embos bifat si apoi ok. Optional se pot adauga umbre, tabul Drop Shadow sau un Glow, Iner sau Outer glow, ma rog cum vreti voi. Ok si inchideti tabul
    Apoi Ctrl+T (Transfom, evident pe layerul TEXT) si faceti cam cat de mare considerati voi ca trebuie sa fie.
    Apoi selectati Background-ul si Layerul Text folosind Shift+Click. Mergeti in Llayer\Aligne si dati Bottom Edges repetati si dati Right Edges. Dati 4 pixeli in sus si 4 la stanga folosind sagetile (o apasare e un pixel, deci de 4 ori tasta SUS si de 4 ori tasta Stanga).
    In momentul de fata practic am terminat semnarea, dar eu zic ca e normal sa automatizam si salvarea imaginilor asa ca vom mai face:
    Ctrl+Alt+Shift+S (Save for the web), alegem calitatea JPEG Medium si Save. Ii dam calea unde sa salvam (*ATENTIE folderul unde salvam va ramane permanent in locul acela si cu numele acela asa ca faceti-l pe desktop si puneti-i un nume de gen <<TEMPORAR SEMNATE>>).
    Ce va mai ramane de facut e sa inchideti poza (ctrl+W) si cand va intreaba de salvare ii dati NU.
    Din acest moment apasati tasta stop la automatism.
    Va mai zic si cum faceti sa aplicati acest automatism la un intreg folder.
    Din tabul FILE\Automate\Batch. Alegeti setul <<ALE MELE>> si actiunea <<SEMNATURA>>. La sursa alegem Folder si ii dam calea folderului de unde sa ia pozele pentru lucru. La destination ii alegem tot Folder si calea folderului unde sa se duca (mai putin important pentru ca am setat in actiune deja unde sa se duca pentru a putea folosi si p[entru o singura poza). Apoi OK si sit back and relax.
    Sper sa va ajute, astept feedback!
    sigpic

  • #2
    Interesant tutorialul... dar are o mica problema...este greu de urmarit de cineva care nu este familiarizat cu photoshop...

    Eu sincer, nu folosesc watermark ... De prea multa lene )
    e-mail: office@stickere.info

    Comment


    • #3
      Poi asta e ideea, pentru lenesi incurabili, ca si mine dealtfel! Nu e greu, dar daca nu intelegeti ceva, va rog spuneti unde va impotmoliti!
      sigpic

      Comment


      • #4
        photoshop-ul e un program greu...singurul program caruia nu i-am putut da de cap. cat m-am chinuit sa invat sa umblu cu el si nimic...dupa o luna l-am dezinstalat si de atunci nu am mai vrut sa aud de programe de editare poze totusi, pune o poza cu semnatura, daca tot ai facut tutorial
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #5
          Pe orice poza de a mea o sa o gasesti in dreapta jos. x3m design!
          Photoshop-ul nu e greu. Dar, ca sa il inveti trebuie sa ai nevoie de el. Daca te apuci in dorul lelii sa te uiti prin el, nu o sa faci nimic!
          sigpic

          Comment


          • #6
            pai vroiam sa modific o poza, si m-am cam chinuit dar tot nu am reusit. nu m-am uitat doar asa prin el....e singurul program care mi-a dat batai de cap
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #7
              Aha, sa inteleg ca 3dMax-ul nu mare are secrete pentru tine. De corel draw ce sa mai vb. A ar mai un InDesign sau un Gimp Daca le stii, tot respectul daca nu... baga un pic de photoshop ca e chiar usor. Pentru orice nelamurire iti stau la dispozitie in limita in care te pot ajuta. Eu lucrez de 10 ani in photoshop si nu pot sa zic ca-l stiu
              sigpic

              Comment


              • #8
                Eu folosesc CS3.


                Odata ce dai New Action, nu poti deschide un nou document inainte sa dai Record. In ce ordine faci operatiile? [Eu am deschis intai imaginea si apoi am dat New Action - am terminat si n-au fost probleme]

                La resolution, lasam default, adica pixels/inch, sau dam pixels/cm? [Eu am lasat pixels/inch - banuiesc ca daca puneam pixels/cm era pur si simplu... mai mare imaginea]


                Intrebari "aditionale":

                Cum facem sa nu puna o semnatura cat casa pe cele landscape si una minuscula pe cele portrait?

                Presupunand ca vrem sa schimbam culoarea sau pozitia [sa zicem, stanga jos, ca sa nu acopere cine stie ce detalii] semnaturii la fiecare poza, ce ar trebui sa facem? Se poate?

                Cand am dat Save a cam distorsionat imaginea, desi am lasat high quality. Se poate "remedia" alegand un nivel mai inalt de calitate?

                Cum facem sa punem watermark gen istockphoto, pe toata imaginea?


                PS. Am avut tangente si cu Corel si InDesign. Photoshop-ul mi se pare cel mai usor de invatat, sincer. Si chiar poti face ceva, chiar daca esti entry-level.
                Last edited by ReBe; 22 October 2009, 11:45.
                Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                Comment


                • #9
                  I: Odata ce dai New Action, nu poti deschide un nou document inainte sa dai Record. In ce ordine faci operatiile? [Eu am deschis intai imaginea si apoi am dat New Action - am terminat si n-au fost probleme]
                  R: e ok si asa

                  I: La resolution, lasam default, adica pixels/inch, sau dam pixels/cm? [Eu am lasat pixels/inch - banuiesc ca daca puneam pixels/cm era pur si simplu... mai mare imaginea]
                  R: esti in Romania, masori in sistem metric. Decand instalezi PS ii setezi sa masoare in mm sau cm

                  Intrebari "aditionale":

                  I:Cum facem sa nu puna o semnatura cat casa pe cele landscape si una minuscula pe cele portrait?
                  R: Faci alt script pentru pozele pe inalt. Schimbi dimensiunile, dimensiunea mai mare o pui la Inaltime acum.


                  I: Presupunand ca vrem sa schimbam culoarea sau pozitia [sa zicem, stanga jos, ca sa nu acopere cine stie ce detalii] semnaturii la fiecare poza, ce ar trebui sa facem? Se poate?
                  R: E un script. Face o operatiune automat. Tu crezi ca se poate adapta la culorile din poza ta?

                  I:Cand am dat Save a cam distorsionat imaginea, desi am lasat high quality. Se poate "remedia" alegand un nivel mai inalt de calitate?
                  R: Eventual s-a pierdut din calitate. Distorsionare nu are cum sa iti faca cat timp lucrezi cu dimensiuni simetrice. SAVE FOR THE WEB scade din calitate, dar asigura o dimensiune mica. Nu vad la ce ai nevoie de poze de 7 8 mpx pe un forum. 99% dintre noi au monitoarele decalibrate. La print e altceva;)

                  I: Cum facem sa punem watermark gen istockphoto, pe toata imaginea?
                  R: Aia se face cu place. Voi face un tutorial pe tema asta.


                  "PS. Am avut tangente si cu Corel si InDesign. Photoshop-ul mi se pare cel mai usor de invatat, sincer. Si chiar poti face ceva, chiar daca esti entry-level." - ai enumerat 3 programe total diferite:

                  Corel - grafica vectoriala. Apropiat de CAD-uri, folosit cu precadere de ingineri si in publicitate industriala. Excelent totusi pentru design
                  InDesign - program de machetare. Folosit de media/presa scrisa. E un urmas al PageMaker-ului. Nu are treaba cu vectorii, lucreaza cu casete de tex (box-uri) sau de imagine.
                  Photoshop - bitmap editing. Adica harta de biti, adica poza. E pentru modificarea unei poze/crearea unui design fara pretentii de dimensiuni exacte (adica nu o sa proiectezi veci structura unei copertine in photoshop).
                  Altceva?
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Arata ca un interogatoriu.
                    Multzam pt raspunsuri. Abia astept tutorialul ala.

                    Si tu ai mentionat toate programele astea mai devreme, si nu ne refeream niciunul dintre noi doar la editare foto. Stii la ce m-am referit cand am zis ca cu Photoshop poti face ceva demn de admiratie chiar si daca esti entry-level. Cu celelalte zic eu ca e mai greu sa finalizezi ceva.
                    Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                    Comment


                    • #11
                      O sa modific tutorialul de semnare pentru a pune o imagine pe post de watermark, gen ce zicea ReBe mai sus.


                      Pentru asta ne vom folosi de automatismele din Photoshop (tabul View\Actions<<alt+F9>>).
                      Deschidem o poza oarecare si facem o noua actiune <<SEMNATURA foto>> folosind butonul Create New Action (in acelasi set <<ALE mele>>).
                      apasam butonul RECORD. In tabul Image\Size selectam asa: Width - 30 (NEAPARAT sa fie selectat in cm) si Resolution 96, aveti grija sa fie bifat Constrain Proportion.
                      De aici se schimba:
                      Oprim recordul de actiune si facem o noua imagine sau folosim una facuta in prealabil. ATENTIE - daca se vrea un watermark care sa acopere poza din cap in cap gen "POZA MEA MANCATIAS" scris pe diagonala, PSD-ul va avea dimensiunea pozei finale (adica - 30 (NEAPARAT sa fie selectat in cm) si Resolution 96, aveti grija sa fie bifat Constrain Proportion). Daca o vreti mai mica... ghiciti voi Daca vrei poza "patata" cap coada, tutorialul se termina aici (bine cu pasii de salvare din final).
                      DACA NU:
                      Prin incercari succesive aflati dimensiunea pe care o doriti (eu folosesc ceva de 4 cm parca*cu cat da, pentru ca am CONSTRAIN PROPORTIONS bifat, da?).
                      Apoi selectati Background-ul si Layerul cu psd-ul semnatura folosind Shift+Click. Mergeti in Llayer\Aligne si dati Bottom Edges repetati si dati Right Edges. Dati 4 pixeli in sus si 4 la stanga folosind sagetile (o apasare e un pixel, deci de 4 ori tasta SUS si de 4 ori tasta Stanga).
                      La tipul asta de semnatura e necesar (NU am idee de ce, dar altfel nu vrea) de un FLATEN IMAGE (click dreapta pe layer-ul de background si flaten).
                      In momentul de fata practic am terminat semnarea, dar eu zic ca e normal sa automatizam si salvarea imaginilor asa ca vom mai face:
                      Ctrl+Alt+Shift+S (Save for the web), alegem calitatea JPEG Medium si Save. Ii dam calea unde sa salvam (*ATENTIE folderul unde salvam va ramane permanent in locul acela si cu numele acela asa ca faceti-l pe desktop si puneti-i un nume de gen <<TEMPORAR SEMNATE>>).
                      Ce va mai ramane de facut e sa inchideti poza (ctrl+W) si cand va intreaba de salvare ii dati NU.
                      Din acest moment apasati tasta stop la automatism.

                      Va mai zic si cum faceti sa aplicati acest automatism la un intreg folder.
                      Din tabul FILE\Automate\Batch. Alegeti setul <<ALE MELE>> si actiunea <<SEMNATURA>>. La sursa alegem Folder si ii dam calea folderului de unde sa ia pozele pentru lucru. La destination ii alegem tot Folder si calea folderului unde sa se duca (mai putin important pentru ca am setat in actiune deja unde sa se duca pentru a putea folosi si p[entru o singura poza). Apoi OK si sit back and relax.
                      Sper sa va ajute, astept feedback!
                      sigpic

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google