liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca ma confunzi, stii sa te fofilesti. Daca nu-ti dau 3, cate spi ca-ti dau? Sau poate traiesti cu impresia ca ma si dovedesti

    Nu te baga in seama la ceva la care nu ai partipcipat nici macar ca martor.

    Comment


    • Intre 2 masini identice & stock, diferentele sunt minimale si neglijabile, date de variabilele care influenteaza orice tren motopropulsor.

      dCi-ul de 85/90 cp are reprize marginal mai bune in treapta 5, dupa cate am observat eu, pana spre 130-140 kmh. La 140 in a 5-a, este deja in zona in care cuplul cade liber.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by dr_mke View Post
        ...
        Ai mai venit tu in toiul noptii sa dai 3 masini la un 16v argintiu si ai fost mirat de rezultat
        ...chiar la doua 16v, ambele cu cipcirip
        numai ca n-a fost mirat, stia ca si-o va fura, a vrut sa vada doar cu cat. de-atunci si-a pus un soft mai slab si cred ca utilajul lui nu mai trage calumea, asa ca acum are sanse mari sa si-o ia de la un 1,4 remapat cu softul "obisnuit".
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Pai ti-am spus, trebuie numai sa ne sincronizam, vreau mult sa facem o proba cu al tau 1.4 cu soft remapat normal )) Daca diferentele sunt minimale (citat din Dr.Mke), o las asa (cand merg fumos consuma foarte (!!) putin )

          PS: dau eu benzina

          Comment


          • Diferente mari sunt intre un 1.4 si un 1.6 16v. Intre 16v si 1.6 8v sunt diferente mici, la fel cu 1.5 dCi 85/90. Atata vreme cat pe o repriza de 40 kmh, cam asa socotesc eu ca-i rapid pentru depasirea unui TIR nu ramai in urma cu 50 m, diferenta este minima si fara castig in trafic.

            Pe 80-120, in a 5-a, un GOlf TDI de 130 cp imi da cam o lungime de TIR, diferenta destul de mare. Daca eu sunt cu a 3-a, nu imi da nici 2 lungimi de masina. Daca-i si el cu a 3-a, pe finalul reprizei incep eu sa recuperez, diferenta ramand cam tot p-acolo.

            Iti pot ''prezice'' de pe acum cum sta treaba cu remapatul: daca ai o mapa facuta bine, iei avans in primele secunde, cativa metri dupa care masinile accelereaza liniar. Pana amu n-am prins una care sa-mi dea 3 masini pe 40 kmh, din contra, am prins multe rempate extrem de prost, care au avut reprize mai slabe.

            La liniute nu ai sanse reale sa ma prinzi, decat la mine-n parohie. Stii bine ca nu dau 2 lei pe remapat cu admisie si evacuare stock, n-am nevoie, ma ocup eu sa fie masina sprintena

            Din punctul meu de vedere, ''dezbaterea'' s-a cam incheiat.
            sigpic

            Comment


            • Cum a spus si Seba, am o mapa sub cea "normala remapata" ca asa am vrut eu, poate o duc inapoi cum a fost (avea un pic de zvac mai bun la apasarea acceleratiei, nu stiu daca la timpi era mai buna).

              De cate ori am facut probe de demaraj (liniute spune-le) am luat avans pe toate treptele (I, II, III) , pe plecare mai putin pt ca nu plec bine de pe loc si nici nu-mi place sa o rup la plecare, mai degraba din mers pe tr I.

              Dezbaterea nu se incheie, macar virtual sa facem si sa vedem rezultatele

              Eu spun virtual ca-ti dau 3 masini, tu spui nu, probabil ca real ai dreptate si n-o fi nici o masina.

              Comment


              • Octaviane, asta tine de piesa de la volan. Nici eu nu rup aderenta cu 1.4 la demaraj, la cele mai puternice insa se cam aude un scartait discret toata treapta 1 si dupa schimbarea in a 2-a.

                Cele mai bune rezultate 0-1000 m cu 16v -ul au fost cu demaraj agresiv, la 4500 rpm, patinata si din ambreiaj si schimbari cu acceleratia partial apasata. Am repetat de mai multe ori pentru medie, care daca mai tin bine minte, era pe la 32,x sec.
                sigpic

                Comment


                • X ul ala conteaza enorm de mult. poate insemna destul de mult la viteza cu care se termina 1000m

                  cat despre soft fara evacuare si admisie....mai bine evacuare si admisie fara soft

                  Comment


                  • Mai bine soft facut dupa evacuare+admisie, altfel cred ca e treba doar pe jumate terminata. Pacat sa nu scoti tot din schimbare evacuare si admisie.

                    Comment


                    • Cand modifici ceva in evacuare / admisie nu mai ai performantele originale, ci mai slabe pentru ca ECU stie sa mentina anumiti parametri, chiar daca ii pui tu o admisie mai permisiva si o evacuare mai ''libera'', ECU nu stie treaba asta si incearca sa scoata parametrii pentru care a fost programat.
                      sigpic

                      Comment


                      • Cand aveam catalizator scos si traseu 50 bateam bine un 16v stock

                        Daca pui serpi si un traseu nu cred ca motorul nu va trage mai bine

                        La asmisie e mai problematic

                        Sunt atatea exemple pe aici de masini cu admisie si evacuare tiganite care trag mai bine ca stock

                        Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner
                        Last edited by alessandro; 12 August 2012, 14:11.

                        Comment


                        • Cu harta de injectie refacuta frumos pe stand, ce crezi c-ar iesi ?
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by dr_mke View Post
                            Cand modifici ceva in evacuare / admisie nu mai ai performantele originale, ci mai slabe pentru ca ECU stie sa mentina anumiti parametri, .........................
                            Daca o modifici prost asa este.
                            In rest ai performante mai bune (nicidecum mai slabe) chiar si cu softul de fabrica.

                            Comment


                            • Din cate stiu eu loganu FUG din bucuresti, e 16v si are traseu pe 50 fara catalizator si softul de fabrica si merge clar mai bine decat una stock.
                              AG 16 Y M A

                              Comment


                              • Originally posted by dr_mke
                                Cu harta de injectie refacuta frumos pe stand, ce crezi c-ar iesi ?
                                250 euro lipsa din buzunar

                                Daca te impaci cu mirosul catalizatorul scos este cea mai buna inbestitie in performanta.
                                Mult peste un soft facut in parcare

                                Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner
                                Last edited by alessandro; 12 August 2012, 15:12.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google