Anvelope Resapate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by KeanuRev
    ))) exact exact BIne nah BF- Goodrich is bune? adica am vazut la 265 de lei se merita?
    Reesapate le 265 ron?
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • #32
      resaparea reduce limitele de lucru ale anvelopei din cauza procesului de vulcanizare repetata (8 minute la 180grade la prima fabricatie, apoi inca o data atat la resapare, plus ca intre timp cauciucul a "imbatranit"). n-as pune pe masina asa ceva. la camion, unde merg maxim 80km/h, da...la logan daca ies pe autostrada si-i dau 140 nu vreau sa-mi zboare calea de rulare in mers...sau sa inceapa sa-mi joace volanul in mana...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #33
        Camionul nu merge cu viteza prea mare dar aici apare greutatea,tonajul mult mai mare in comparatie cu un autoturism.Deci cauciucurile reesapate sunt destul de solicitate si la un camion.
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • #34
          Banda de cauciuc ce se aplica pe anvelopa la resapare nu sare decat la viteza mare (forta centrifuga are un rol important aici) pt ca e relativ uniform aplicata pe anvelopa, dar nu asigura o priza perfecta intre pneu si partea de cauciuc ce se aplica pentru a-i asigura aderenta, in plus anvelopa resapata poate avea gauri dinainte de resapare ce n-au fost astupate si aici poate apare buba.
          Referitor la ce ai spus, la Logan presiunea in pneu e de 2-2.6atm (la 1.1 to), iar la un camion de 40to presiunea in pneu e de 5-6 atm.

          Comment


          • #35
            Nu cred ca trebuie sa ai o viteza mare cand apare tonajul si pe deasupra si un cod galben vara
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • #36
              pt cei care nu stiu cauciucurile reesapate sunt refacute(in fabrica)nu de nea' costel...nu se dezmembreaza la viteza peste 100km/h...uitati aici cum sunt fabricate...ascultati cu atentie si apoi comentati...
              ps : nu ma intelegeti gresit..nu consider gumele reesapate mai bune decat cele noi..dar nici ele(cele reesapate) nu sunt vai de mama lor;)
              Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
              0.9 tce SL plus

              Comment


              • #37
                Originally posted by D-FENS
                Reesapate le 265 ron?
                Bf- Goodrich nu is resapate is anvelope de calitate cel putin asa am auzit

                @iooon_cug exact exista riscul de exfoliere dar nu asa de mare.. pentru ca daca ar fi asa de mare nu sar mai produce.. exact acelasi documentar l-am vazut si eu la tv si ideea ii ca se merita binenteles ca nu va fi niciodata aceeasi calitate ca si o anvelopa noua... dar totusi ii o solutie
                Last edited by andrei; 11 December 2007, 23:25.
                LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                Enter the Matrix

                Comment


                • #38
                  Originally posted by iooon_cug
                  pt cei care nu stiu cauciucurile reesapate sunt refacute(in fabrica)nu de nea' costel...nu se dezmembreaza la viteza peste 100km/h...uitati aici cum sunt fabricate...ascultati cu atentie si apoi comentati...
                  ps : nu ma intelegeti gresit..nu consider gumele reesapate mai bune decat cele noi..dar nici ele(cele reesapate) nu sunt vai de mama lor;)
                  http://www.youtube.com/watch?v=7OFMLi1_Qew
                  un cauciuc la care tai cordul metalic, poti sa-l f***i la capitolul "siguranta". plus ca doua "coaceri" schimba de numa' elasticitatea si rezistenta carcasei anvelopei....daca-s bune gumele resapate, poate-mi explici de ce vedem pe soselele patriei sute de cai de rulare zburate de pe rotile camioanelor mari...iar daca ai fi lucrat intr-o fabrica de anvelope, n-ai fi pus urecehea asa de usor la ce zic aia pe discovery,pt ca nu ti se spune chiar tot, doar ideea de baza...
                  off-topic:termenul corect e "resapat" de la "shaping"/"reshaping"=a (re)da forma sau a (re)finisa un produs brut. reesapat inseamna sa fie evacuat de doua ori. de catre cine si pe unde?
                  Last edited by Seba; 12 December 2007, 17:53.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #39
                    Ai dreptate,m-am documentat si corect este RESAPAT nu REESAPAT,scuze de greseala si multumesc pt corectare
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by D-FENS
                      Ai dreptate,m-am documentat si corect este RESAPAT nu REESAPAT,scuze de greseala si multumesc pt corectare
                      nu voiam sa corectez numa' de-al dracu' ce sunt, doar precizam terminologia (sau etimologia...fmm, ca am uitat gramatica de cand cu ingineria ... )pana la urma conteaza sa intelegem fenomenul, nu cum se scrie acesta...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #41
                        Buna, hai sa ma bag si io in seama cu o intrebare , deci pe fata am cauciucuri noi de iarna, DUNLOP, iar pe spate as vrea sa imi iau o pereche de cauciucuri resapate!!
                        Acum vreau sa va intreb se merita sa imi iau pe spate cauciucuri de IARNA resapat?sau mai bine ma bag la ceva cauciucuri noi, gen ceva DEBICA, sau SAVA,sau ce firme ar mai fi din acestea care nu sunt asa de renumite,si care sunt un pic mai scump decat unul resapat dar nu cu mult!!??
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          wizard, da-i dracu de 20 ron diferenta intre gume resapate si alte gume cu nume ceva mai "sters"...ia-ti gume noi. oricum, nu cred sa gasesti tu conti resapat la pret de debica, ca sa fii in dubii ce-ti iei; deobicei gumele respate sunt tot de la firme gen "montana" sau "matador", deci tot gunoaie. eu zic ca nu se merita...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #43
                            Cel mai bine ia niste Sava Eskimo, sunt anvelopele cu cel mai bun raport calitate/pret.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #44
                              Ok baietii ms de raspunsuri, ma-ti lamurit, nici eu nu prea eram pro anvelope resapate, dar si eu ma-m gandit sa imi iau ceva SAVA eskimo pe spate cum zice andrei, ca nu ii prea mare diferenta de la 90 de lei la 130-140 de lei,dar macar stiu ca am pe masina ceva nou:p
                              Deci o sa ma orientez spre ceva nou,ms incaodata baieti
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                @csebalyn Montana si Matador nu au anvelope resapate din cate stiu eu azi mi-am luat Matador Nordicca www.matador.sk soory pentru reclama
                                @wizard24 sincer parerea mea ii total diferita adic nah 1 singura parere decat sa iei ceva aiurea.. tiger sau stiu eu ce firma.. pe care dai 140 sa zic sau 150 de lei in care vei gasi mai mult plastic decat cauciuc, cand poti sa iei o anvelopa resapata avand in vedere ca ii si pe spate. O anvelopa resapata o gasesti la pretul de 90 de lei si o diferenta de 50 de lei x 2 ... is ceva bani 100 de lei si din care sa nu vezi mare diferenta. Asta ii parerea mea tu faci cum crezi
                                LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                                Enter the Matrix

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google