Discromantie Si Fotografie...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da, aparatul le face in culorile lui...dar prelucrarile, in culorile mele... De asta, eu deobicei incerc sa evit prelucrarile ulterioare...
    Pai tocmai asta ma nedumereste putin... daca tu in realitate vezi verde unde este galben si tu il denumesti verde, in fotografia digitala unde este galben tu tot verde vezi, iar prin prelucrare, ca sa fie MAi verde de fapt il ingalbenesti mai tare.... rezultatul e ca un galben mai intens pentru noi e un verde mai intens pentru tine. Sau poate atunci cand intensifici galbenul, apare in loc de verde mov?? ca atunci e explicabil, altfel nu vad unde e problema cu fotograful discromat.
    sigpic

    207 noir obsidien

    Comment


    • #17
      Bun, noi ne-am lamurit ce vede el dar acum ar trebuie sa il lamurim si pe el ce vede diferit. Oare Sonykel are si lista cu fiecare numar ce culoare este ca sa isi faca alexyno o idee? (in cazul in care nu stie deja)
      Last edited by Jr Andrei; 27 August 2009, 15:12.
      sigpic
      LOGAN CLUB Piatra Neamt

      Comment


      • #18
        nu...nu...galbenul mai intens, ramane galben (sau cum il vad eu)...nu trece in mov.

        Si eu sunt curios, referitor la culorile reale...nu de alta, dar le invat asa
        e-mail: office@stickere.info

        Comment


        • #19
          Ok atunci. Hai ca ma pun eu sa scriu fiecare culoare cu codul ei. Ca sa iti faci o idee.
          sigpic
          LOGAN CLUB Piatra Neamt

          Comment


          • #20
            Sarumana...

            Stii ce aiurea e sa-ti zica cineva ce culoare are un lucru...si tu sa o vezi diferit? Daca totul ar fi doar in culori primare, neamestecate, ar fi perfect... Le-as vedea si eu...corect. Dar, pana la urma...eu sunt in lumea mea colorata

            Bine ca nu sunt daltonist, sa deosebesc culorile de la semafor, dupa pozitia becului...sus, jos, sau la mijloc. )))
            e-mail: office@stickere.info

            Comment


            • #21
              Poate o sa am si eu vreo surpriza

              Culorile cu codurile:

              000 - alb (transparent) - corect
              010 - gri (foarte deschis ... spre alb) - corect
              019 - Galben spre maro (Signal Yellow) !
              020 - Portocaliu mai inchis (Golden Yellow) !
              021 - Galben spre portocaliu (Yellow) !
              022 - 021 putin mai deschis(Light Yellow) !
              023 - Crem (Cream) !
              025 - galben aprins (Brimstone Yellow) - corect
              026 - maro (Purple Red) !
              030 - maro mai roscat (Dark Red) - defapt rosu inchis - corect
              031 - rosu mai inchis (Red) - corect
              032 - 031 (Light Red) - in poza se vad aproape identic - corect
              034 - portocaliu (Orange) - corect
              035 - combinatie portocaliu cu galben (Pastel Orange) - un portocaliu mai deschis - corect
              036 - 035 un pic mai inchis (Light Orange) - corect
              040 - indigo (Violet) - corect
              041 - Roz inchis (Pink)
              042 - un roz spre mov sau cum se spune ... lila (Lilac)
              043 - violet culoarea la levantica (Lavander) - corect
              045 - roz deschis (Soft Pink)
              047 - rosu spre portocaliu(Orange Red) !
              049 - albastru inchis spre mov putin (King Blue)
              050 - albastru inchis (Dark Blue)
              051 - 049 mai deschis (Gentian Blue a.k.a Medium Blue)
              052 - albastru (Azure Blue) - corect
              053 - albastru deschis (Light Blue) - corect
              054 - o chestie pe verde (Turquoise) - corect
              055 - 054 mai spalacit (Mint) - corect
              056 - Albastru mai deschis, ca gheata (Ice Blue)
              057 - albastru inchis (Traffic Blue a.k.a Vivid Blue) - corect
              060...064 - variatiuni de verde - de la verde inchis(060) la verde deschis(063) si 064 e verde cu galben - corect
              065 - albastru inchis (Cobalt Blue a.k.a Royal Blue) - corect
              066 - se vede un verde inchis fara gri(Turquoise Blue) - corect
              067 - albastru cu indigo (duce putin spre indigo in poza) (Blue) - corect
              068 - Verde ca iarba (Grass Green)
              070 - negru (Black) - corect
              071 - gri (Grey) - corect
              072 - galben deschis spre gri deschis (Light Grey) - corect
              073 - Gri Inchis (Dark Grey) !
              074 - Gri mai deschis (Middle Grey)
              076 - 074 un pic mai inchis (Telegrey)
              080 - Maro (Brown) !
              081 - Maro Deschis(Light Brown)
              082 - Bej - un maro f deschis (Beige)
              083 - Un maro spre rosu(Nut Brown) !
              084 - Albastru ca cerut - un albastru mediu sa zicem(Sky Blue)
              086 - indigo mai deschis se vede in poza (Brilliant Blue) - corect
              091 - Auriu - un maro deschis spre galben (Gold) !
              092 - Culoare cuprului un maro mai inchis 030 e maro cu tenta rosiatica (Copper)
              098 - Albastru inchis (Gentian a.k.a Intense Blue) !
              312 - 026 un pic mai deschis (Burgundy) - corect
              404, 518, 562 - indigo a.k.a violet, din ce in ce mai inchis - corect
              613 - 060 un pic mai deschis - corect

              Astea sunt. Denumirile din engleza sunt luate de aici dupa codurile din pdf si poza.
              Sper ca postul asta sa te fi ajutat sa iti faci o idee.
              sigpic
              LOGAN CLUB Piatra Neamt

              Comment


              • #22
                Hmm...deci eu as avea o pb. cu galben-verde, si variatiunile lor... asa pare la prima vedere.


                Sincer, am cautat un cabinet de oftalmo, care sa-mi dea un diagnostic, corect si final...dar toti au ridicat din umeri...mi-au zis: vezi perfect . Ei stiu sa testeze doar acuitatea vizuala, iar la capitoul culoare...iti pun placile isihara in fata, dar nu stiu sa si interpreteze corect...
                e-mail: office@stickere.info

                Comment


                • #23
                  Cam asa ceva alexyno ... dar in cazul asta ... diagnosticul ti-l poti da doar tu, nu noi.

                  Si in legatura cu oftamologii, intradevar ... poate gasesti in final pe cineva care sa se priceapa.
                  sigpic
                  LOGAN CLUB Piatra Neamt

                  Comment


                  • #24
                    daca te ajuta cu ceva culorile standard in vopsele (RAL)
                    Attached Files
                    sigpic
                    Ambition 1.5 dc

                    Comment


                    • #25
                      Sincer fara cel mai mic misto , super interesant subiectu . Si super interesant modu in care vede alex culoarea adica am ramas ``paf`` , nu cred ca e o chestie de ras sau misto.
                      Alexyno , o intrebare stupida , cum ti-ai dat seama de defect???

                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Nu e stupida...e chiar logica. Mi-am dat seama de defect in clasele primare...atunci ma certam cu profesoara de desen...)

                        Am constientizat "defectul" acum vreo 4 ani...de atunci, am mai studiat un pic pb.... si oricum nu am ce-i face, ptr ca, cica e o chestie genetica.
                        e-mail: office@stickere.info

                        Comment


                        • #27
                          Si mie mi se pare foarte interesant subiectul. Bune si pozele puse de dani din punctul meu de vedere.
                          Last edited by Jr Andrei; 27 August 2009, 19:06. Reason: modif text
                          sigpic
                          LOGAN CLUB Piatra Neamt

                          Comment


                          • #28
                            Dap, ma certam in privina culorii... Nu constientizam atunci, ptr ca nici nu stiam culorile perfect...dupa denumiri.

                            Mai tarziu, la desen, eu am inceput sa fac reproduceri...de pe calculator...Acolo era mai usor...eu pur si simplu, combinam culorile, sa-mi dea aceeasi nuanta...cu ce era pe ecran.

                            De ex. acum...din paletele date de dani...RAL 2000, 2003, 2004, 2009, 2010...le vad la fel.

                            Numai din discutii, de acest gen, pot intelege si eu...

                            Doar ca nu inteleg comentariile celor ca Nikolas.... (al doilea post din thread)
                            Last edited by alexyno; 27 August 2009, 19:11. Reason: Automerged Doublepost
                            e-mail: office@stickere.info

                            Comment


                            • #29
                              Intradevar, Nikolas mai bine nu posta. Dar acum ce sa-i faci ... fiecare cu parerea, rautatea si sarcasmu lui.
                              sigpic
                              LOGAN CLUB Piatra Neamt

                              Comment


                              • #30
                                @alexyno: m-ai înțeles un pic greșit. E vina mea. Mă refeream la încadrarea imaginilor din fotografii, nu la încadrarea ta, pentru că nu te cunosc. Repet, m-am exprimat eu un pic aiurea. Scuze.
                                Pe de altă parte, este foarte interesantă discromatopsia ta și nu pot decât să te felicit pentru ceea ce faci și mai ales cum o faci. Scuze și de off-topic.
                                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google