Efect Paravanturi Sau Deflectoare De Aer Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Efect Paravanturi Sau Deflectoare De Aer Logan

    Salutare tuturor,

    Vreau sa deschid acest thread pentru a aduna intr-un singur loc impresiile celor care si-au montat paravanturi (deflectoare de aer) la portierele fata si/sau spate.

    Inainte sa imi achizitionez deflectoarele de aer am gasit cateva pareri, dar dispersate pe mai multe threaduri. Daca subiectul se considera minor sau discutat deja se poate inchide fara suparare.

    Incep cu impresiile mele:

    1. Am montat paravanturi numai la portierele din fata.

    2. M-au costat 40 RON si sunt produse de catre DOBRE PROD (am inteles ca mai sunt si paravanturi unguresti la preturi in jur de 100 RON dar am considerat pretul cam mare).

    3. Montajul este foarte simplu, dar trebuie respectate instructiunile de montare date de producator intocmai.

    4. Poze cu paravanturile montate nu pun pentru ca sunt foarte multe masini care au asa ceva montat si cred ca toata lumea are idee cam cum arata. Ale mele sunt fumurii si masina este galbena.

    5. Beneficii dupa montarea paravanturilor:
    - se poate merge cu geamul intredeschis fara sa bata curentul de aer drept in tampla soferului asa cum pateam inainte (lucru foarte important pentru cei care nu au AC)
    - s-a redus simtitor zgomotul la vant cauzat de montantii A. Nu in sensul ca a disparut (nu prea poti compensa aerodinamica de frigider pe roti a Loganului), ci in sensul ca nu se mai creeaza turbioane de aer la viteze >90 km/h (cu alte cuvinte nu mai e acel zgomot asemanator unui drapel fluturand ci mai degraba acum e un vajait constant - oricum mult mai putin deranjant decat cum era inainte)
    - au un aspect destul de integrat in designul masinii daca se alege culoarea inspirat
    - eu am geamuri electrice si se inchid la fel de ermetic ca si inainte. Nu cred sa apara in timp uzuri ale macaralei electrice pentru ca acest tip de paravanturi au niste creste pe partea care vine in contact cu geamul pentru a micsora frecarea.

    6. Dezavantaje dupa montarea paravanturilor:
    - apar usoare zgarieturi in partea de sus a geamului dar nu sunt in nici un caz exagerat de mari.
    - geamul nu se mai inchide la fel de silentios ca inainte pentru ca la capatul cursei se freaca sticla de plasticul paravantului si apare un zgomot care poate fi deranjant pentru unii.

    7. Consider ca pentru versiunile fara aer conditionat beneficiile sunt net superioare dezavantajelor. Pentru versiunile cu aer conditionat ramane la latitudinea posesorilor.
    Logan GPL 1.4

  • #2
    da , ai dreptate cu paranvaturile , si eu am un set doar pe fata...si chiar daca nu arata bine..le tin ca sunt utile...ma rupea vantu` pana sa le pun.

    Comment


    • #3
      Si eu am montate paravanturi si pe fata si pe spate . Arata bine pe masina . Ale mele sunt unguresti , au fost 170 ron . Ma ajuta pe timp de ploaie , cand pot sa merg cu geamul crapat putin ca sa evit aburirea . La mine nu am vazut zgarieturi pe geam , ale mele au avut niste distantiere in forma de U care intra in usa si in locasul format de ele intra geamul , nu freaca geamul pe paravant.. Eu sunt multumit de ele .

      Comment


      • #4
        am montat si eu paravanturi si pe fata si pe spate. singurul lucru care ma deranjeaza este atunci cand inchid geamurile fata(electrice), la sfarsitul cursei incepe sa "geama" urat. in rest numai de bine.
        Eu beau sigpic

        Comment


        • #5
          am montat si la masina mea numai pe fata sunt de alea unguresti facut de atunci vreo 30000 de km patrea de frecare a geamului cu plasticul aproape ca devenit opaca din cauza zgarieturilor.
          :smokespliff:.....UNUL CU DE TOATE...:smokespliff:

          Comment


          • #6
            am avut montate ,paravanturi,produse cred ca tot de dobre srl ,dar nu mi-au placut cum se inchidea geamul ,avea tendinta sa se ridice de partea din spate si trebuia sa-l ajut ,precizez ca nu am geamuri electrice si simteam o oarecare greutate la actionarea manivelei de actionare a macaralei,ii drept am cateva urme de zgarieturi ,dar noroc cu colegul Hriberiu ,are sau a avut paravanturi care vin lipite cu banda dublu adeziv pe panoul usii,arata foarte bine ,sunt atent lucrate ,umpic mai finute ,dintr-un plastic cred ca mai rezistent ,inchis la culoare ,beneficii:nu imi zgarie geamul,nu imi uzez macaraua ,iar ca si protectie contra vantului ,cred ca isi face treaba cu 10% mai bine decat cele originale,unguresti sau cele produse de dobre srl.
            http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

            Comment


            • #7
              Marea problema la aceste paravanturi este ca la masinile dotate cu geamuri electrice omoara motorasul care ridica si coboara geamul
              In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
              sigpic

              Comment


              • #8
                Am avut deflectoare de aer(Dobre srl) la Logan-ul de dinainte si nu prea am fost multumit,n-au costat mult,dar nici avantaje nu prea am avut.
                Nu as mai pune asa ceva pe masina,se deplasau mereu,mi-au zgariat geamurile,se inchideau si deschideau cu o oarecare dificultate(geamuri electrice).Cu timpul plasticul ala ieftin se matuieste si impiedica la vizibilitate,stanga-dreapta.La spalatorie daca nu coboram geamul,nu mi-l stergeau si dupa deflector.
                Erau bune pe timp de ploaie,ca puteam merge cu geamurile intredeschisa fara sa ploua in masina iar vara puteam tine geamurile,tot asa,intredeschise,pt ventilatie.
                Dar,totusi...am hotarat ca la Logan-ul actual sa nu mai achizitionez asa ceva
                Parerea mea,mai multe dezavantaje decat avantaje...
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • #9
                  Sunt bune mai ales pentru fumatori ... daca lasi geamul putin intredeschis trage fumul afara fara sa mai ajunga si in restul masinii si pe timp de ploaie este ideal ca nu te mai stropesc picaturile ... etc
                  :popa:

                  Comment


                  • #10
                    Si eu am tot de la Dobre. Au destule avantaje, in special pentru cei fara aer conditionat. Ca si dezavanatj as putea spune ca se zgarie un pic geamul sus. Dar pot trece peste deoarece nu se vad zgarieturile decat atunci cand deschid complet geamul.
                    La geamurile electrice cand le urci pana sus face un pic de zgomot si forteaza motorasul, dar eu m-am obisnuit sa le las un pic deschise, iar iarna nu prea obisnuiesc sa deschid geamurile.

                    Comment


                    • #11
                      ma ajuta si pe mine cineva cu cateva sfaturi privind montajul deflectoarelor de aer originale? le-am avut pe masina si le-am scos intr-un timp dar acu as vrea sa le pun la loc fara a apela la nu stiu ce mester! merci mult!
                      sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                      Comment


                      • #12
                        se scoate chederu ala de plastic negru care vine pe fata de usa , vezi ca are in el ceva metalic si se indoaie (deformeaza ) foarte repede, iese foarte usor daca se trage cu atentie de el si dupa ceea pui deflectoru la locul lui si vezi singur ce mai ai de facut la fata locului . cu atentie si fara graba cu delicatete si rabdare iese o treaba faina tare . la prima masina le-am pus in servis si am dat 60ron manopera pentru 2 minute , la actuala masina le-am pus eu in 5 minute si de 60 ron am baut bere . fiecare face cum vrea

                        Comment


                        • #13
                          numa cine nu a avut nu stie,in rest sunt bune mi-eu placut,s-au matuit ,le-am dat jos...nu stiu daca mai pun poate la vara

                          Comment


                          • #14
                            Asa este, se matuiesc dar e bine cand lasi iarna intre-deschis geamul
                            sigpic
                            Maică, ce mafioți de treabă !!!

                            Comment


                            • #15
                              La mine s-au matuit dupa 2 ani dar inca se mai vad prin ele ... si nu am garaj deci a batut soarele la greu ;)
                              :popa:

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google