Concurs >>> Viata La Tara <<< - castigator MUMUS

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Viata la tara cu boom, digi si nelipsitu mercedes in loc de caruta
    Attached Files
    My blog' www.mariuscontiu.blogspot.com

    Comment


    • #17
      No Coment...
      Attached Files

      Comment


      • #18
        Mai aveti cateva ore pana se termina concursul. Hai cu poze!
        sigpic

        Comment


        • #19
          Hai sa va vad cat de mult va iubiti moderatorul
          Poza mea se numeste "Taranul modern"
          Fara prelucrare.
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • #20
            o poza si de la mine...
            Attached Files

            Comment


            • #21
              bunicii mei luand pranzul

              mi sa parut o poza destul de inedita. (nu e prelucrata deloc)
              Attached Files
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #22
                Dragii mei jurati, va apucati de treaba?
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Andy...lasa-i incet...sa stea drept si sa judece stramb....aaa...invers
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    @ andy: esti descalificat ptr incercarea de a influenta juriul :P......

                    Maine va postez rezultatele din partea mea ... Azi sunt prea obosit
                    e-mail: office@stickere.info

                    Comment


                    • #25
                      O sa deschid eu punctarea, desi habar n-am ce caut eu in pozitia de jurat, cand habar n-am ce inseamna fotografia. O sa va rog sa nu luati punctajul ca un punct de referinta. Astept critici si obiectii.

                      Mi s-a parut nedrept sa taxez mai mult pentru rezolutie decat pentru abaterea de la tema. Asa ca am incercat sa gasesc un balans intre cele doua si sa le depunctez mai mult sau mai putin egal.

                      Al3x – Putin supraexpusa, iar gardul ala din dreapta putea fi evitat, sau incadrat tot.
                      Nota 8/10

                      Andreea13 – Este intr-adevar un aspect al vietii la tara, dar nu surprinde... viata.
                      Nota 7/10

                      andy_x3m – Nu respecta rezolutia minima, dar se incadreaza la tema. Sincer, mi se pare putin prea prelucrata - as zice chiar filtru (Sharpen). Poate sunt subiectiva, scuzele mele.
                      Nota 6.5/10

                      CataFOF – Nu respecta rezolutia minima, si nici nu prea surprinde viata. E o fotografie frumoasa, dar nu e potrivita pt acest concurs. Ar merta 10/10 intr-un alt context dar aici...
                      Nota 4/10

                      cosmin_ruz – Puteai usor sa decupezi coltul ala din dreapta jos, daca n-ai reusit sa-l eviti cand ai tras-o. In rest imi place. Expusa corect, focalizata bine.
                      Nota 9/10

                      cristi_14cri – Te taxez urat pentru oglinda aia. Puteai s-o scoti si-n Paint.
                      Nota 7.5/10

                      danielliviu – Imi place, dar nu imi inspira "viata". S-ar incadra mai degraba la peisaj. Razele alea de soare ii dau un aspect mioritic, dar „viloiul” ala strica tot.
                      Nota 8/10

                      D-FENS – Pacat de reflexii si ca e putin stramba. Imi place incadrarea.
                      Nota 9.5/10

                      martongrigore – Nu respecta rezolutia minima, dar e bestiala dom'soara din prim-plan Iar fundalul, e de asemena sugestiv.
                      Nota 7/10

                      mumus – Ai facut apel la memoria mea afectiva. Un "blidar" exact la fel avea bunica mea. Cu riscul de a fi subiectiva...
                      Nota 10/10

                      ROAD EMPIRE – Cablul ala din prim-plan strica tot. Prelucrarea ridica semne de intrebare, dar personal stiu prea putine, asa ca atata vreme cat nu exista obiectii din partea celorlalti jurati sau a concurentilor…
                      Nota 9.5/10

                      romulandu – Nu respecta rezolutia minima. Buna ideea cu diferenta dintre generatii, dar nu e asta tema.
                      Nota 6/10

                      santo – Foarte draguta imaginea, amuzanta, si, surprinzator, foarte des intalnita in ultima vreme.
                      Nota 9.5/10

                      sebyup – Pacat de toate plasticele alea, avea un aspect mult mai rustic fara.
                      Nota 8.5/10

                      stilo – Mi se pare mai degraba un cartier sarac dintr-un oras, decat la tara. Nu-mi amintesc sa fi vazut la tara asemenea arhitectura.
                      Nota 8/10

                      valeriuciprian – Mi-ai amintit ca viata la tara nu mai e reprezentata mereu de elemente rustice, dar e mai degraba ceva atipic inca. Ai umplut imaginea cu vita de vie, ai un + mare pentru asta.
                      Nota 9.5/10

                      vali007 – Nu respecta rezolutia minima, iar calitatea lasa de dorit, dar e una dintre cele mai reprezentative cadre din concurs.
                      Nota 7/10
                      Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                      Comment


                      • #26
                        cum poti spune ca n-ai nicio treaba cu fotografia!? ai observat la poza mea un detaliu pe care ochiul meu nu a reusit sa-l observe, poate pentru faptul ca eram foarte incantat de ceea ce am surprins. haideti cu rezultatele, ca iar m-a prins dimineata pe logan club!
                        MiNnRuZ

                        Comment


                        • #27
                          vali007 poza respecta tema dar nu si regulile. plus, calitatea lasa de dorit. nota 7

                          sebyup primavara, boboci, pui, pomi infloriti, taranii incep treburile, sa cultive, intretinerea pamantului si a rasadurilor, activitate mare. ai dreptate, nu se incadreaza, dar daca o gandesti asa cum am zis eu, se poate incadra si nici focalizarea nu-i buna. nota 8

                          cosmin_ruz lepsa, zona de munte, trebuie putere pentru activitatea de carat si carul cu boi este solutia. dar in poza apare un obiect strain in coltul din dreapta jos. nota 9,5

                          romulandu exact cum spui si tu, diferenta intre generatii, dar nu aceasta este tema plus de asta, n-ai respectat regula rezolutiei minime. nota 6,5

                          CataFOF nici tu nu respecti rezolutia minima si nici tema, dar poza e frumoasa. nota 6

                          Andreea_13 spicele taiate sau miristea reprezinta rezultatul muncii depuse de peste multe luni de truda. poza este frumoasa, focalizarea buna si expunerea la fel de buna. nota 9

                          D-FENS puteai cel putin sa cobori geamul. apar cateva reflexii care strica poza. nota 8

                          santo decat sa cara bolovanul cu mana mai bine sa il urce pe scuter. nota 9

                          ROAD EMPIRE ai cam exagerat cu prelucrarea. daca tu imi arati originalul si este exact la fel, ceea ce nu cred, eu iti dau 9. dar daca ai prelucrat-o, iti dau 7. nota 7

                          andy_x3m nu ma asteptam sa nu respecti regulile. rezolutia este sub cea minima. dar daca tu imi arati originalul cu rezolutia peste cea minima acceptata, eu iti dau 9. pana atunci nota mea este 7. nota 7

                          danielliviu poza se incadra mai bine la peisaj. dar razele acelea de lumina din primul rand de brazi, de la ce sunt? a batut soarele in obiectiv? nota 6,5

                          martongrigore am o intrebare. este facuta de tine poza? nu respecta regula de rezolutie minima. nota 6

                          stilo arata mai mult a cartier de oras decat un sat. nota 6

                          Al3x prea expus cerul, dar si poneii din spate sunt frumosi. nota 8

                          valeriuciprian doar taranii care au crescut la oras sunt mai puturosi si moderni, in rest cei de la sate care si-au petrecut toata viata la sat sunt oameni truditori. totusi, am o intrebare. cine ti-a facut poza? pentru ca in ea tu apari. nota 9

                          cristi_14cri calitatea lasa de dorit, obiecte care nu-si au rostul in poza. una peste alta nota 6,5

                          mumus dupa o zi grea de munca, o mancare copioasa. nota 9
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            si cand te gandesti ca nici nu am vrut sa particip...era singura poza de la tara care imi misca ceva in sufletel.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • #29
                              vali007: Fotografia ne arata viata taranului roman, in perioada muncilor agricole. Focalizarea, calitatea slaba si marimea imaginii sub limitele impuse de reguli...te trag in jos. Nota 6 / 10

                              sebyup: Nu prea ne arata viata la tara...Eu vad doar o gaina si cativa puisori...ceea ce gasesc si aici, in Bucuresti, la unele case de la curte... Nota 6 /10

                              cosmin_ruz: Viata la tara...carul cu boi...se incadreaza si surprinde aproape perfect tema noastra...dar bucata aia de geam din colt?...Nota 9 / 10

                              romulandu: Generatii diferite...pot surprinde viata la tara...fac parte din viata de la tara, sau de la oras...Focalizarea, calitatea si marimea imaginii...Nota 6 / 10

                              cataFOF: M-am uitat la imaginea ta...si nu pricep nimic...Nota 6 / 10

                              Andreea_13: O imagine foarte buna, ptr un wallpaper de ex. ...dar, unde e viata de la tara? Iarba a pus si Piedone in tot sectorul 4....Nota 6 / 10

                              D-FENS: marsul caprelor cu iedul in frunte...Arata intr-o oarecare masura, viata de pe ulitele satelor...Reflexiile din geam...nu. Focalizarea, pe geam...nu. Nota 8 / 10

                              santo: E haioasa imaginea...Manatul vacilor cu scuterul. Nota 8 / 10

                              Road_Empire: O capturare a momentului excelenta. Prelucrata oleaca, dar n-are a face...O calitate un pic mai buna a imaginii si era perfect, oricum... Nota 10 / 10

                              andy_x3m: Initial tu ai facut regulile...si tot tu le incalci. Este prea mica si chenarata... In rest este o fotografie cu un aer aparte...Nota 7 / 10

                              danielliviu: Un peisaj de la tara, cu detalii arse....pacat. Nota 7 / 10

                              martongrigore: O vaca...mica si nefocalizata. Nota 6 / 10

                              stilo: O casa darapanata, trei antene si un mertz....nimic interesant, unde e viata de la tara? Nota 6 / 10

                              Al3x: O imagine dintr-o herghelie...Focalizarea si calitatea...???. Nota 7 / 10

                              valeriuciprian: "Taranul modern" a luat nota 9 / 10

                              cristi_14cri: Oglinda, calitatea, focalizarea, contrastul scazut....Nota 6 / 10

                              mumus: O fotografie intradevar, inedita. Un moment capturat ptr eternitate...Nota 10 / 10
                              e-mail: office@stickere.info

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by bogdan_1984 View Post

                                valeriuciprian doar taranii care au crescut la oras sunt mai puturosi si moderni, in rest cei de la sate care si-au petrecut toata viata la sat sunt oameni truditori. totusi, am o intrebare. cine ti-a facut poza? pentru ca in ea tu apari. nota 9
                                L-ai prins! Daca el apare in poza, nu e a lui, dar daca are omul trepied? (cu toate ca la distanta aia, pe langa trepied ii trebuia si o telecomanda, sau un sprint de 7,8 la suta de metri)
                                sigpic

                                207 noir obsidien

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google