Aditivi in motorina...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aditivi in motorina...

    Eu am o problema mai speciala.Aici in Danemarca motorina in genere este de calitate f buna, dar le diferentiaza ceva... culoarea.Legislatia de aici subventioneaza motorina pentru persoane juridice.Asa ca motorina asta subventionata are culoarea verde.Cea pentru muritorul de rand are culoarea rosie sau asa un del de albastru dar nu e verde.M-am gandit ca un aditiv ar rezolva problema culorii pentru ca vreau sa dorm linistit.Ce aditivi sunt pe piata in tara?Aici nu gasesc dar pot lua din tara sau poate din Germania dar macar sa imi dati o sugestie.Idei ceva???

  • #2
    On topic...Eu spun sa nu iti faci nici o problema...stiu astia de la peco ce motorina au...culoarea este pentru a preveni furturile sau mai bine zis pentru a putea dovedi cu probe in cazul unor controale .
    Off topic...esti cu loganul in Danemarca?ai numere romanesti sau daneze?
    sigpic

    Comment


    • #3
      Originally posted by valeriuciprian
      On topic...Eu spun sa nu iti faci nici o problema...stiu astia de la peco ce motorina au...culoarea este pentru a preveni furturile sau mai bine zis pentru a putea dovedi cu probe in cazul unor controale .
      Off topic...esti cu loganul in Danemarca?ai numere romanesti sau daneze?
      dap sunt cu Loganul in Danemarca.Am numere romanesti si merg in liniste.Daca vreau masina cu numere daneze platesc taxa de inmatriculare pana la 180% din pretul masinii.Nu este o gluma.Atata este.Masina este un lux aici.

      Comment


      • #4
        Originally posted by constantin_padure
        Eu am o problema mai speciala.Aici in Danemarca motorina in genere este de calitate f buna, dar le diferentiaza ceva... culoarea.Legislatia de aici subventioneaza motorina pentru persoane juridice.Asa ca motorina asta subventionata are culoarea verde.Cea pentru muritorul de rand are culoarea rosie sau asa un del de albastru dar nu e verde.M-am gandit ca un aditiv ar rezolva problema culorii pentru ca vreau sa dorm linistit.Ce aditivi sunt pe piata in tara?Aici nu gasesc dar pot lua din tara sau poate din Germania dar macar sa imi dati o sugestie.Idei ceva???
        Si in Romania a fost acum cativa ani chestia cu motorina colorata (pe vremea cand agricultorii nu plateau taxa de drum motorina avea culoarea verde sau albastra) dar s-a renuntat. Ce spui tu e doar colorant nu e aditiv, si are rolul de a preveni eventuala utilizare frauduloasa a motorinei (asta in cazul in care e subventionata). In privinta culorii nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme, daca Volvo n-are nimic nici loganul nu va pati nimic.

        Comment


        • #5
          Confirm si eu ca motorina, in tarile "cu apa calda" are alta culoare pentru persoane juridice si alta pentu persoane fizice. Asta ca sa nu se intample ce se intampla la noi, sa fure soferii motorina din tiruri sau camioane si s-o vanda la pret mai mic.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Daca sunt taxe de 180%, inseamna ca loganul meu face 20000E? Da cineva pe el 17000?
            Glumesc, dar poate tzine.

            Comment


            • #7
              stai linistit ca nu cred ca ai nevoie de aditivi in danemarca,aia au motorina de calitate nu se compara cu asta din romania si practic nu ai nevoie de aditivi ca ii pun aia din rafinarie direct.

              Comment


              • #8
                Imi cer scuze ca reinvii un topic in care nu s-a mai postat de la inceputul anului...(in caz ca nu e bine aici rog moderatorii sa-l mute unde trebuie), dar la revizia de 10 000 mi-au gasit apa in motorina. Mi s-a recomandat sa schimb statiile de unde alimentez desi le-am zis destul de clar ca alimentez de la statii mari si nu de astea fantoma, (le-am si aratat bonurile de casa) ca sa nu mai zic de faptul ca nu a vazut niciodata motorina din "alta sursa". Recomandarea lor a fost ca macar pentru o perioada sa alimentez cu motorina euro 5. Nu ar fi o problema pentru mine chestia asta, dar intrebarea mea e...Atata timp cat am un aditiv de motorina gen Metabond Megasel (pe care cu o oarece rusine recunosc...nu l-am folosit decat o data datorita faptului ca am fost plecat din tara) ce sa fac? Sa merg in continuare cu euro 4 + metabond sau sa las metabond-ul si sa merg pe euro 5. Ce ma distreaza oarecum e faptul ca intr-una din caracteristicile aditivului se specifica ca elimina apa din motorina...Deci...
                I don't drive fast...I fly low !!!

                Comment


                • #9
                  A pus cineva pana acum aditivi?

                  Comment


                  • #10
                    Probabil ca au bagat destui, dar cu ce folos?
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Nu inteleg de ce unii oamenii ar baga cu buna stiinta toate prostiile in motoarele/combustilii masinilor lor... Ma depaseste..
                      numar secundele

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by gigiman View Post
                        A pus cineva pana acum aditivi?
                        Eu am bagat de cateva ori in primul rand ca maresc cifra cetanica cu 6 puncte

                        Comment


                        • #13
                          Pe dincolo se foloseste motorina colorata sa se poata deosebii [subventie de stat pentru agricutura]
                          binenteles daca esti prins amenda de a lor usturatoare

                          Comment


                          • #14
                            Cica produsele de la Wynn's sunt bune (se gasesc prin Real).

                            Comment


                            • #15
                              Cetane Booster -Carrefour - sper sa nu fi fost o impresie autosugestionata dar chiar e bunicel ;altfel se aude motorul.Astept pareri

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google