Discutii generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discutii generale

    Ce frumos a nins la noi.
    Ia sa auzim raportul de cum s-a circulat prin orase (GL+BR) azi cand v-ati dus si intors de la munci.
    Incep eu:
    Dimineatza am stat vreo 10 minute sa dau jos PLAPUMIOARA de zapada de pe masina, noroc ca nu inghetzase dedesupt.
    Am plecat in reluare la munca adica mai mult de 40 in bord nu a vazut masina. incet incet cu frana de mana si de pedala am ajuns intreg si nevatamat la munca (din ICFrimu zona Aurel Vlaicu la APATERM in Crizantemelor).
    Insa la plecare cu totul alta poveste.
    Mi-a luat creka vreo 20 si ceva de minute sa o curatz la cum a nins plus ca se facuse o pojghitza de gheatza care nici acum nu am indraznit sa o dau jos. Trebuia creka sa merg vreo juma de ora prin orash ca sa se topeasca dar drumurile nu recomandau decat daca vroiai sa iti incerci norocul cu vreun accident.
    Drumul la plecare era nashpa rau ca se facuse damburi de gheatza pe strada si zici ca mergeam pe macadam plus ca aderentza asa si asa tzinand cont ca Prestige-ul meu are cauciucile originale inca dupa un an si ceva de SPRINTuri pe vreme buna.
    Ce pot sa zic e ca multumesc celui de sus ca am ajuns dus si intors intreg si nevatamat si eu si Golanashu meu.

  • #2
    Ce sa zic ...la mine ieri a fost zi plina...Dat zapada din curtea sefului sa pot scoate masina,curatat 3 masini de zapada si pe urma la drum...am iesit cu o Lada Niva 4x4...pe timp de vara nu dai 2 lei pe ea...dar acum iarna am fost seful strazilor .
    Pe la banci la deal si pe la Distrigaz la deal patinau baietii de baieti cu audi,passat si alte scule...faza dura...pe strada cu Distrigazul...coloana de masini...un passat-ist ramasese in mijlocul drumului...eu in spatele lui...am oprit si l-am lasat sa se chinuie...s-a uitat la mine si i-am facut semn ca astept sa plece el...am vazut ca nu poate de nici un fel l-am depasit elegant pe contrasens...au ramas baietii masca
    Masini de la romtelecom am mai vazut multe care erau campioni in patinaj artistic...si bineinteles bogatanii care au venit din italia .
    sigpic

    Comment


    • #3
      Ieri nu am avut probleme deosebite. Zapada era moale asa ca in 5 min. am curatat Loganul 100%. Azi dimineata s-a schimbat situatia. Inghetase zapada pe masina si m-am chinuit pana sa o fac acceptabila. La drum am mers de parca aveam o bomba in masina ca e un ghetus pe jos mama mama. Proaste tare cauciucurile astea stock.
      Confirm despre Niva. E super pe zapada sau noroi.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #4
        hai noroc loganisti...
        legat de trafic...zapada si restu`...am dat zapada de pe masina ieri de 2 ori...odata la 9 dim si`odata la 12 juma dupa ce s`a terminat ninsoarea..si cam atat..in trafic nu m`am aventurat .. am o oarecare retinere asupra "marilor soferi" care intra`n tine si nu`mi doresc asta..plus ca in cartier e jalea lumii sa scoti masina din parcare ...azi vad ca deja e gheata pe jos asa ca poate sa se mai odihneasca oleaca

        Comment


        • #5
          Originally posted by andrrei_ro View Post
          hai noroc loganisti...
          legat de trafic...zapada si restu`...am dat zapada de pe masina ieri de 2 ori...odata la 9 dim si`odata la 12 juma dupa ce s`a terminat ninsoarea..si cam atat..in trafic nu m`am aventurat .. am o oarecare retinere asupra "marilor soferi" care intra`n tine si nu`mi doresc asta..plus ca in cartier e jalea lumii sa scoti masina din parcare ...azi vad ca deja e gheata pe jos asa ca poate sa se mai odihneasca oleaca
          apropo de marii soferi, cam asa am gasit eu masina in parcare pe data de 2 ian dupa masa de pranz , un betiv se dadea cu masina de serviciu si s-a oprit in mine...Asa ca degeaba te feresti...
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Aici e si masina idiotului, daca-l cunoaste cineva sa-mi zica si mie ca politia inca cerceteaza

            Scuze de offtopic, misto intalnirea de pe 6, au fost multi.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Ciprian ti-am promis o poza cu masina cand am ajuns la sibiu pe 27 dupa toate tipurile de vreme (ceata, mazga etc). Dupa 7 ore de condus continuu nu m-am resimtit deloc, chiar m-a surprins cat de usor se conduce la drum intins Gata si rodaju
              Attached Files

              Comment


              • #8
                gata rodajul?...3000 de km?cum s-a comportat masina?cat ti-a consumat?
                sigpic

                Comment


                • #9
                  xcut..imi pare rau pt masina ta...n`ai ce face...e grea a dracu` soferia asta...zilele astea eu nici n`am mai scos masina ca nu are rost...iar legat de jeg...stai subtirel...am fost odata un drum la soveja...mazga ploaie noroi...cand m`am intors aveam pamant si pe geamuri abia vedeam in oglinda..singuru` curat era parbrizu` in jumatatea mea..cand am fost la spalatorie m`am intrebat aia dak o spal odata pe an oricum una peste alta e buna

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by xcut77 View Post
                    apropo de marii soferi, cam asa am gasit eu masina in parcare pe data de 2 ian dupa masa de pranz , un betiv se dadea cu masina de serviciu si s-a oprit in mine...Asa ca degeaba te feresti...
                    Ai scapat ieftin...putea sa ti-o strice mai rau....bine ca nu a dat peste vreo cineva.
                    Ce sa faci...nu poti sa te feresti de toti tampitii.....doar de cativa

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by valeriuciprian View Post
                      gata rodajul?...3000 de km?cum s-a comportat masina?cat ti-a consumat?
                      pai motorina se rodeaza la 1500, eu am deja 2200, ce sa zic spre sibiu am avut o medie de 5,2 iar la intoarcere de 4,7, cam in acelasi regim de mers...Probabil s-a mai rodat motorul intre timp si a fost si mai multa vale la intoarcere :d. Daca mergi pana in suta, in afara de depasiri, poti sa scoti lejer 4,5 cand e motorul la capacitatile nominale adica dupa 6000 km. In oras se paote scoate 6 lejer fara sa ai grija prea mult. Eu sunt f multumit de motoras, recomand motorina chiar daca a crescut mai mult decat benzina )
                      Masina s-a comportat excelent mai ales ca are gume Continental EcoContact 3 care am inteles ca sunt f bune pe uscat si ploaie, se tine bine de drum.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by andrrei_ro View Post
                        xcut..imi pare rau pt masina ta...n`ai ce face...e grea a dracu` soferia asta...zilele astea eu nici n`am mai scos masina ca nu are rost...iar legat de jeg...stai subtirel...am fost odata un drum la soveja...mazga ploaie noroi...cand m`am intors aveam pamant si pe geamuri abia vedeam in oglinda..singuru` curat era parbrizu` in jumatatea mea..cand am fost la spalatorie m`am intrebat aia dak o spal odata pe an oricum una peste alta e buna
                        nu am mentionat ca geamurile si farurile le-am sters de 2 ori pe drum la benzinarii, ca altfel nu mai vedeam nimic in lateral, nu stiu cum sare noroiul la drum intins pe geamurile laterale fatza, ciudat, oare asa o fi si la alte masini? mentionez ca am aparatori de noroi

                        Comment


                        • #13
                          Cu aparatori de noroi si tot tzi-a sarit ???
                          Nashpa
                          Eu nu am avut probleme din astea de cand le-am pus pe masina dar sunt de la dacia din alea scumpe, mancaiari dracii , vreo 140 RON cu tot cu manopera de montaj.
                          Eu cred totusi ai avut noroi de la ceilalti participanti in trafic in depasiri sau care vin din sens opus.

                          XCUT vezi ca oricum UPC-ul ar trebui sa iti faca masina pe RCA-ul lor si e obligatia lor sa stie cine avea masina in acel moment.
                          Dute si le da in cap si cere si reducere la serviciile oferite de ei

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by GLDexTer View Post
                            Cu aparatori de noroi si tot tzi-a sarit ???
                            Nashpa
                            Eu nu am avut probleme din astea de cand le-am pus pe masina dar sunt de la dacia din alea scumpe, mancaiari dracii , vreo 140 RON cu tot cu manopera de montaj.
                            Eu cred totusi ai avut noroi de la ceilalti participanti in trafic in depasiri sau care vin din sens opus.

                            XCUT vezi ca oricum UPC-ul ar trebui sa iti faca masina pe RCA-ul lor si e obligatia lor sa stie cine avea masina in acel moment.
                            Dute si le da in cap si cere si reducere la serviciile oferite de ei
                            si eu tot de la dacia le am aparatorile, cu holograma ), nu e vorba de asta...

                            da, am s-o fac pe casco ca o face mai bine si apoi sa-si ia banii de la rca-ul lor, iar cu upc-ul politia trateaza pe cale oficiala, eu nu am ce face, cat despre serviciile lor mai bine ma lipsesc, sper sa mai dea si altii cablu in curand ca sa scap de tot de ei. Si mai sper sa nu aiba respectivul angajat de la upc masina personala, ca mai am o dacie veche cu care prevad ca o sa am un accident in masina lui...asta cat de curand

                            Comment


                            • #15
                              La ce sa iti strici si masina ta veche cum e ea dar e a ta.
                              Fii sigur cu UPC-ul il va taxa pe respectivu ca nu sunt ei prosti sa il lase sa scape cu basma curata cand a fost vina lui si mai ales in situatia in care ai explicat tu.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google