Consum Ulei 1.5 DCi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar cu o segmentare mai scapi... e prea mare consumul ca sa pui aditiv!
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • eu sch uleiul la 10/11.000.folosesc 5w40 iar acum voi pune 0w40 pt sezonul rece.
      folosesc si metabond gold jumatate de sticluta la schimb.
      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

      Comment


      • Originally posted by tavinush View Post
        intervalul de service la mine e de 15 000. intotdeauna am schimbat mai devreme, la dacia oil la 10-11 000 iar acum la aral 5w40 apropii 14 000 (am 13 300 cred). trec pe elf evolution sxr zilele astea. ce e drept dacia oil nu halea mai deloc dar la ultimul schimb am sesizat imputitati si am renuntat la el definitiv zic eu. prefer sa manance din el decat sa am impuritati. la 8000 km aveam vreo 3 x-uri de pe joja mancate.
        p.s. la ultima revizie mecanicul mi-a pus 4.4 l si aproape ca depasea maximul.
        revenind la ultimul post al meu tin sa precizez ca in 5000 de km cu elf nu a halit un gram :P . am pus doar 4 litri si nivelul a ramas constant pe joja.

        Comment


        • Depinde si de marimea la adidasi. Mie imi papa 1 litru la 600 de km cand am segmentat-o. De atunci nu mai am lipsa la inventar niciun gram. Doamne ajuta.

          Comment


          • Cam cit costa o segmentare?La mine aici 1 mester a cerut 300lei manopera

            Comment


            • Exista un singur aditiv de care stiu eu, care poate ajuta in astfel de situatii. Din pacate nu se vinde in Romania si deci nu stiu cum ai putea intra in posesia lui. Acest aditiv contine particule metalice care umplu acele zone unde exista uzura.
              Sa nu credeti ca este vrajeala. Eu am referinte cu privire la acest aditiv, incepand cu anii '80. Daca a rezistat atatia ani insemna ca este ceva de calitate. Tin minte ca pe vremea aceea, in reviste de profil auto, se facusera teste de compresie la diverse masini uzate, inainte si dupa. Rezultatele erau uimitoare.
              Este vorba de singurul "remetalizant" de care stiu, si se numeste METAL 5.
              Va dau si linkul, fara sa ma banuiasca cineva de reclama, din moment ce nu se vinde in Romania: http://www.metal5.com/

              Comment


              • Pai segmentii, garnitura de chiulasa, antigel, garnituri supapa, distributia, ulei+filtru, garnitura baie ulei. 1000 de lei. Pe manopera nu am dat nimic.

                Comment


                • vad ca toti mergeti catre segmenti si pompa se ulei. la semeringurile si la ghidurile supapelor v-ti gindit? daca motorul are o bataie in partea superioara (zona chiulasa), poti sa schimbi 100 de segmenti si pompe de ulei, consumul va ramine acelasi. este posibil ca vreunul din segmentii de ungere sa fie gripat in canalul pistonului, dar aceasta nu se asociaza cu zgomot anormal la motor

                  Comment


                  • Dar tu de test de compresie ai auzit? Si ce dracu are pompa de ulei cu pierderea de ulei?! Ai citit posturile de mai sus? Se schimba inclusiv simeringurile de supape. Doamne ajuta.

                    Comment


                    • Salutare, vreau sa fac si eu o constatare .... logan (E3) am ulei castrol Magantec diesel si de cand a inceput sezonul rece nivelul la ulei este pe la jumatate....cum vine o zi mai calda mai urca putin....spre exemplu dupa un drum mai lung sa zicem 100 de KM la o temp de 20 grade afara nivelul este aproape de max. => dupa un drum de 30 de KM pe o temp de 4 grade facut seara cand iau nivelul la ulei de diminieata este la jumatate....
                      Ori eu am innebunit ori uleiul asta e chiar asa de special ))
                      Voi cei care aveti mai folosit castrol magnatec ce parere aveti??

                      PS si era sa uit ... in primavara cand am facut schimbul am pus ulei ca la carte 4.2 ...l-am lasat sa se scurga mult si bine => nivel maxim =>dupa primul drum uleiul nu a mai ajuns la maxim dar nici nu a mai scazut toata vara.
                      O zi buna

                      Comment


                      • Nu masori pe loc drept nivelul de ulei !
                        Nu conteaza tipul de ulei...ai o eroare de masura !

                        Comment


                        • inca un amanunt Uleiul este Castrol Magnatec diesel dar este ulei de DPF (cu norma C3 nu are A3/B4 bla bla bla) e pt motor diesel cu filtru de particule...motivul producatorul nu mai face ulei 5W40 diesel tot ce se gaseste acum in magazine este ramas din ani trecutii...scrie chiar pe site_ul castrol
                          in fine am facut schimbul si tot ulei din asta am pus acum nivelul este corect dar s-a mai si incalzit afara....o sa revin cu info dupa ce temperatura va scadea pe la 3-4 grade sau mai jos.
                          bafta

                          Comment


                          • Treaba asta nu am auzit-o pana cum, sa scada sau sa urce nivelul in fc de temoeratura de afara.

                            Comment


                            • a gasit cineva solutia la problema cu disparitia uleiului

                              Comment


                              • Salutare tuturor. Va cer si eu un sfat si va rog din tot sufletu daca puteti sa ma ajutati si pe mine ca sincer m-am saturat de mecanicii astia care vor doar sa-ti ia banii si sa nu faca nimic. Am ajuns cu loganul meu diesel euro 3 la 330000 km . Am facut un drum de italia cu el si dupaia a inceput sami pape ulei. Bine asa am presupus eu dar si inainte sa plec iam completat un litru dar am zis ca na a fost o chestie de moment. Dar cert este ca dupa ce am venit imi consuma cam un litru la 4000 km . Pana acuma am mers pe elf turbo diesel si acuma la ultimu schimb iam bagat mobil 1 higj mileage 10w40 ulei special dezvoltat pentru motoare cu multi kilometrii dar mi la mancat si pe asta. LA 5000 km e joja la minim . Va rog daca ati putea sami dati un sfat ce trebuie sa schimb ca masina se comporta excelent si ce ma nelamureste pe mine e ca nu da gram de frum. Doar un pic de fum cenusiu inspre negru cand mai ies afara din oras si trec peste 3000 de ture pana se curata putin . In rest nici macar dimineata nu am vazut pic de fum albastru cum era de asteptat la consumu asta de ulei. Singurele pierderi care le-am observat ar fi la iesirea din turbo la furtunul acela care duce inspre egr e tot timpul ulei care se scurge pe tubo. Va rog daca a mai patit cineva asa ceva sau macar daca poate cineva sami spuna ce tre sa schimb ca sa nu ma apuc sa schimb toate alea acuma si poate nici macar nu trebuiau schimbate. multumesc anticipat.Stima

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google