Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by spik View Post
    Am citit 14/2011....
    Referitor la bonus malus se specifica ca B0 se acorda asiguratului fara istoric...
    Cine este asiguratul: masina sau proprietarul?!
    Este f. ambiguu!!
    asiguratul este proprietarul care foloseste agregatul. adica tu, cu masina veche ai clasa B X. cu cea noua, tot tu, ai clasa B 0. daca faci RCA atat la cea noua, cat si la cea veche, vei avea 2 cat. B/M, respectiv la aia veche B/M x si, respectiv 0. produci un eveniment cu cea veche => B X-2. dupa 2 zile, sa zicem, eveniment cu cea noua => M1 sau 2 (nu stiu exact). ideea e ca la noi RCA se face pe sofer, in functie de agregatul folosit, fiind vorba, totusi, de persoane fizice.

    -nu stiu cat de on-topic sunt-
    mi-am facut azi CASCO la agregat: in reteaua Dacia, asigurare de la Alianz, CASCO Gold (fara fransiza), valoare asigurata 7750 Euro, prima de asigurare 278 Euro, platibila in 4 transe (o singura transa era 258 Euro, suntem totusi prea la inceput de an :-D). prima rata a fost de 316,18 lei.
    ca idee, brokerul meu mi-a dat azi oferta de la Groupama de 377 Euro, valoarea asigurata fiind de 6600 Euro (!?!?), masina fiind din noiembrie 2014 si fara daune in anul anterior.
    Last edited by AlexPetro; 5 January 2016, 17:52. Reason: Automerged Doublepost
    Prowd of my new wheels!

    Comment


    • Gu-tu-i in tag p-astia cu majorarea RCA-ului!

      Carevasazica, pe polita care-mi expira luna asta am platit acu' 1 an 280lei in conditii de B12, la Allianz...si acu' la o simulare pe 3 site-uri diferite, inclusiv p-al lor oficial, imi ies de plata 460lei in conditii de B14. WTF??? in halu' asta au dat-o astia de gard cu scumpirile?
      Cel mai bine in simulari ies cu Ieuroindividu, cca. putin peste 300lei / 12 luni.
      Care-i treaba cu astia tot nasoli sunt la despagubiri etc sau sunt pe val acu'?
      Sa ma bata-un gand cu astia...sau sa raman fidel Allianz. ce pareri aveti?
      Last edited by Kojak; 7 January 2016, 21:52.

      Comment


      • "Alianț".[emoji106]
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Si sa n-ai bafta sa dea peste tine unul cu RCA la Astra, cum a patit un prieten.
          Daca n-aveai B14, plateai dublu. Cred ca dai mai putin la CASCO decat RCA cu B0.

          Comment


          • Posibil...da' la Casco oricum am renuntat din vara trecuta.
            Ce dracu sa ma evalueze la ea...rugina?

            Comment


            • BlueResponse-urile.
              Asigurarile sunt cea mai mare excrocherie moderna.
              Last edited by mr.K; 7 January 2016, 22:23.

              Comment


              • Se pare ca le-au scumpit si la categoria 30+.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  BlueResponse-urile.
                  Pai da...in curad alea o sa valoreze mai mult decat masina-n sine.

                  M-as baga la vara la o revopsire totala (fara dezechipare), bineinteles cu tinichigeria usoara de rigoare. Gasesc calitate la un maxim cinshpe-douaj de meleoane?

                  Comment


                  • Numai pentru o jumatate de masina.

                    64% majorare la RCA-ul tau deja suna rau de tot pentru viitor. Copiii nostri vor imparti banii de masina in doua: jumatate asigurare si jumatate pentru masina.

                    Comment


                    • Am simulat si eu; nu prea e mare diferenta din ce plateam pana acum.
                      Attached Files
                      Last edited by IancuMIC; 7 January 2016, 22:43.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Atunci de ce mie imi ies asa diferente...?

                        Comment


                        • Tocmai de aia am simulat; mi se parea o crestere enorma, ce spuneai tu.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Hai ma ce draq, crezi ca m-am oparit degeaba, reclamand treaba asta in postul initial?

                            Ma gandesc ca poate au crescut astia varsta de risc de la +30 la +50, fara bascalie.

                            Comment


                            • Pai mie 400 de lei cu B14 la Euroins, mi se pare mult. La fel si Allianz 544, Groupama...imi scapa ceva?

                              Comment


                              • E pentru 1,6. Nu mi se pare mult; la unele era mai scump anul trecut cand am incheiat RCA-ul.
                                Uite si un RCA pentru un B0, tot pe 1,6.

                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                437 lei pentru inca un an la...Generali.
                                La Carpatica era 486; cam pe acolo si la City. Sa nu-ti vina sa crezi.
                                399 la Euroins; am zis pas. Totusi...
                                Attached Files
                                Last edited by IancuMIC; 7 January 2016, 23:17.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google