Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am inteles, vrei sa stea cineva sa-ti taie bon pe valoarea de 28 euro/365, cand ai tu chef, la orice ora. Si nu platesti nici hartia bonului.

    Atat se mai discuta de autostrazi si lumea face pe ea de 28 euro/ pe an rovinieta.
    Pe autostrada 28 de euro iti ajung pentru cateva sute de km.
    Mai mergi si tu pe la vecini si ai sa vezi ca au roviniete mai scumpe ca la noi. Iar bulgarii si moldovenii n-au drumuri care sa justifice roviniete mai scumpe.


    Si RCA pe 6 luni e mai scump decat pretul pe 12 luni/2.

    Comment


    • Noi mai platim o taxa de drum si in combustibil. Chiar si daca iau benzina pentru drujba platesc taxa de drum.
      Si atat cu discutia OFF ca ma lasa nervii si pe mine, darmite pe "modelatori".
      Revenind ON, RCA cea mai ieftina e legala? Sunt in cadru legal.
      Last edited by Fanez; 18 February 2016, 19:48.

      Comment


      • Revenind ON, RCA cea mai ieftina e legala? Sunt in cadru legal.
        Cum am zis: nu doresc nimanui, dar accidente se intampla zilnic, iar daca daca va fi sa fie, de un RCA de ala LEGAL si inutil sa beneficieze toti aia care cumpara asa ceva.

        Noi mai platim o taxa de drum si in combustibil.
        Se numeste acciza, taxa de drum nu mai platesti in carburant de prin 31.12.2002. Supraaciza lui Ponta, de 7 centi, merge in alte directii, ca drumuri nu s-au facut.

        Comment


        • ASTRA era foarte bine vazuta si am vazut cu totii ce s-a intamplat cu "societatea serioasa" care era.
          Pana acum n-am avut probleme nici cu Euroins, in schimb am avut probleme cu Asirom (alta societate serioasa).

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Cum am zis: nu doresc nimanui, dar accidente se intampla zilnic, iar daca daca va fi sa fie, de un RCA de ala LEGAL si inutil sa beneficieze toti aia care cumpara asa ceva.
            oricum, toti isi iau cea mai ieftina asigurare. vezi statistici. de ce sa fac eu la allianz sau la groupama ?!

            Comment


            • Conectează-te la Facebook şi începe să postezi şi să iei legătura cu prietenii, cu familia şi cu cei pe care-i cunoşti.


              Consiliul Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF) a aprobat ieri proiectul de normă care prevede reducerea barierelor de intrare a companiilor străine pe piaţa asigurărilor auto obligatorii (RCA), această modificare legislativă dorindu-se a acţiona ca un stimul pentru sporirea competiţiei.
              Last edited by aslanalbert; 19 February 2016, 00:58. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                oricum, toti isi iau cea mai ieftina asigurare. vezi statistici. de ce sa fac eu la allianz sau la groupama ?!
                Perfect pentru tine. Asa, ai sanse maxime sa ti se puna in mana cel mai ieftin RCA.

                Comment


                • Așa e la români

                  Dacă asigurarea ți-ar face ȚIE reparația ai fi foarte tentat să faci una mai scumpă, că ai fi tu implicat și nu te-ai calici la 100-200 de lei în plus. Ai avea și tupeu mai mare către asigurator să îți repare mașina ... că TU i-ai dat banii tocmai în acest scop.
                  Dacă procedura de constatare ar fi legal făcută nu ar fi nici o problemă în acest mod, doar că te-ai ține cu tupeu de Agentul asiguratorului că TU i-ai plătit asigurarea și relaționarea ar fi foarte Directă !!
                  De fapt acum se plătește paguba produsă de tine CELUILALT și CELĂLALT e OBLIGAT să o repare pe zgârcenia ta ... că așa e la români , li se fâlfâie de capra vecinului , chiar dacă el a îmbolnăvit-o ... îți aruncă asigurarea în față ... și descurcă-te !
                  Eu am trecut prin așa ceva ... și a trebuit să documentez cu declarații luate de la martori faptele, deși am fost la poliție și s-a constatat legal tot evenimentul și a fost recunoscută fapta : a declanșat PROCEDURA ANTIFRAUDĂ !!!!!
                  Veți zice că nu era ”normal” ... BA DA !!!! pentru toți asiguratoriii e NORMAL ! .... că vor să întârzie plata CÂT MAI MULT !
                  D-aia cei mai scumpi sunt de obicei CEI MAI BUNI !
                  Ar fi și mai bune când îți va repara mașina Asiguratorul la care te asiguri PENTRU NEGLIJENȚA SAU PROSTIA ALTORA ... mașina ta.
                  Ajungi , ca NEVINOVAT, să pătimești că cel ce te-a băgat în necaz a făcut o asigurare la un asigurator mârșav care te poate ține până la 3 LUNI în procedură ANTIFRAUDĂ ... totul fiind LEGAL !!!
                  Nu doresc nimănui așa ceva !
                  Puteți citi recomandătile mele aici : AMIABILĂ - Da sau NU !!!

                  Comment


                  • Foarte corect. Daca era vorba de casco intelegeam sa-ti alegi o anume societate, in cazul RCA, 95% (parerea mea) isi fac unde e mai ieftin.

                    Comment


                    • De vreme ce asiguratorii buni si scumpi rezista pe piata, inseamna ca mult mai multi de 5% dintre soferi isi fac asigurarile acolo.

                      Comment


                      • De acord cu tine dar in cazul meu, cu diferenta dintre un RCA la Carpatica si una la Tiriac imi iau o planetara.
                        In felul asta am si RCA si planetara noua.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          De vreme ce asiguratorii buni si scumpi rezista pe piata, inseamna ca mult mai multi de 5% dintre soferi isi fac asigurarile acolo.
                          alora le vin banii din casco si, probabil, asigurari de viata pentru barosani.
                          si e normal ca supravietuiesc, fiindca incaseaza pe un rca triplu sau cvadruplu fata de cat e un rca ieftin,
                          in conditiile in care preturile "servisului" sunt la fel.
                          daca vor sa nu mai aiba pierderi, sa-si faca fiecare companie "servisuri", ca sa nu mai fie furati.
                          patronii nu cred ca stiu ce se intampla si cat se incarca nota. constatatorii sunt pe mana cu un service.
                          cum a fost si la mine, ca m-a trimis constatatorul la un service si mi-au reparat masina mai repede decat o faceam pe banii mei. F
                          fara sa vina vreun dosar, fara sa se stie daca asigurarea "bulgarului" era valabila... fara nimic. lovita in spate usor = 6800 de lei.
                          am semnat devizul.
                          Last edited by B997NDL; 19 February 2016, 17:24.

                          Comment


                          • Majoritatea romanilor isi fac CASCO asa cum ai si tu. Multi n-au nici RCA.
                            Daca a crescut numarul politelor CASCO a fost pentru ca acet lucru l-au impus bancile/IFN-urile pentru masinile in rate/leasing.

                            si e normal ca supravietuiesc, fiindca incaseaza pe un rca triplu sau cvadruplu fata de cat e un rca ieftin,
                            Nu mai e asa in prezent. Ba chiar parlitii au RCA mai scump decat asiguratorii recunoscuti. Cel putin, in cazul meu. M-au mirosit ca nu ii plac deloc.

                            Comment


                            • n-o mai fi de 3-4, dar e de 2-3, cel putin la 6 luni, ca nu mai fac pe an.
                              cu ocazia asta, am si aflat unde voi fi asigurat. la asirom.
                              Attached Files

                              Comment


                              • am gresit si nu se vedea tot.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google